ვენეციაში სომხეთსა და იტალიას შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები განიხილეს
ევროპულ ბაზრებზე სომხური საწარმოების შესვლის ხელშეწყობისკენ მიმართული სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის პროგრამის ფარგლებში, 20 ივლისს ვენეციაში, სომხეთის საპატიო საკონსულოში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც იტალიაში სომხეთის საელჩო იუწყება, შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სომხეთის ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე ანუშუკ ავეტიანი, იტალიაში სომხეთის ელჩი ვლადიმირ კარაპეტიანი, ფონდ „ინვესტიციების მხარდაჭერის ცენტრის“ დირექტორი გოჰარ აბაჯიანი, ვენეციის მეწარმეთა ასოციაცია CONFAPI-ს პრეზიდენტი მარკო ძეკინელი, გენერალური დირექტორი ნიკოლა ძანონი და მმართველობის საბჭოს წევრები.
შეხვედრის მიმდინარეობისას განხილულ იქნა სომხეთ-იტალიის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები, აზრები გაიცვალა სხვადასხვა სფეროში სომხური პროდუქციის ევროპულ ბაზრებზე დაწინაურების, ასევე ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების განმტკიცებისა და ახალი ბიზნეს-შესაძლებლობების შექმნის ირგვლივ.
შემდეგ დელეგაცია მიიღო ვენეციის პრეფექტმა დარკო პელოსმა. შეხვედრისას ხაზი გაესვა სომხეთსა და იტალიას შორის ეკონომიკური და ინსტიტუციური თანამშრომლობის შემდგომი განვითარების მნიშვნელობას.

В Венеции обсудили перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Италией
В Почетном консульстве Республики Армения в Венеции 20 июля состоялась рабочая встреча в рамках программы правительства РА, направленной на содействие выходу армянских предприятий на европейские рынки.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на посольство РА в Италии, во встрече приняли участие заместитель министра экономики Республики Армения Анушик Аветян, посол РА в Италии Владимир Карапетян, директор фонда «Центр поддержки инвестиций» Гоар Абаджян, президент Венецианского союза предпринимателей CONFAPI Марко Зеккинелли, генеральный директор Никола Занон и члены правления.
В ходе встречи обсуждались перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Италией, состоялся обмен идеями по продвижению армянской продукции на европейских рынках в различных секторах, а также по укреплению торгово-экономических связей между двумя странами и созданию новых деловых возможностей.
Затем делегацию принял префект Венеции Дарко Пеллос. В ходе встречи была подчеркнута важность дальнейшего развития экономического и институционального сотрудничества между Арменией и Италией.