ვენეციაში სომხეთსა და იტალიას შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები განიხილეს
ევროპულ ბაზრებზე სომხური საწარმოების შესვლის ხელშეწყობისკენ მიმართული სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის პროგრამის ფარგლებში, 20 ივლისს ვენეციაში, სომხეთის საპატიო საკონსულოში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც იტალიაში სომხეთის საელჩო იუწყება, შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სომხეთის ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე ანუშუკ ავეტიანი, იტალიაში სომხეთის ელჩი ვლადიმირ კარაპეტიანი, ფონდ „ინვესტიციების მხარდაჭერის ცენტრის“ დირექტორი გოჰარ აბაჯიანი, ვენეციის მეწარმეთა ასოციაცია CONFAPI-ს პრეზიდენტი მარკო ძეკინელი, გენერალური დირექტორი ნიკოლა ძანონი და მმართველობის საბჭოს წევრები.
შეხვედრის მიმდინარეობისას განხილულ იქნა სომხეთ-იტალიის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები, აზრები გაიცვალა სხვადასხვა სფეროში სომხური პროდუქციის ევროპულ ბაზრებზე დაწინაურების, ასევე ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების განმტკიცებისა და ახალი ბიზნეს-შესაძლებლობების შექმნის ირგვლივ.
შემდეგ დელეგაცია მიიღო ვენეციის პრეფექტმა დარკო პელოსმა. შეხვედრისას ხაზი გაესვა სომხეთსა და იტალიას შორის ეკონომიკური და ინსტიტუციური თანამშრომლობის შემდგომი განვითარების მნიშვნელობას.

A working meeting was held at the Honorary Consulate of Armenia in Venice on July 20 as part of the Armenian government’s programme to promote the entry of Armenian businesses into European markets.
According to the Armenian Embassy in Italy, the meeting was attended by Deputy Minister of Economy Anushik Avetyan, Armenian Ambassador to Italy Vladimir Karapetyan, Investment Support Center Foundation Director Gohar Abajyan, CONFAPI Venice President Marco Zecchinelli, Director General Nicola Zanon, and members of the organisation’s governing board.
The participants discussed prospects for expanding Armenia-Italy economic cooperation and exchanged views on promoting Armenian products in European markets across various sectors, strengthening bilateral trade and economic ties, and creating new business opportunities.
The Armenian delegation was later received by the Prefect of Venice, Darko Pellos.
During the meeting, the participants underscored the importance of further developing economic and institutional cooperation between Armenia and Italy.