სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე პარიზში იუნესკოს გენერალური დირექტორის მოადგილეს შეხვდა
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რობერტ აბისოღომონიანი პარიზში იუნესკოს გენერალური დირექტორის მოადგილეს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების საკითხებში, ლიდია ბრიტოს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, რომელსაც იგი სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით ავრცელებს, შეხვედრის მსვლელობისას ყურადღება გამახვილდა 2026 წელს სომხეთში გასამართი ბიომრავალფეროვნების შესახებ კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციის მოსამზადებელ სამუშაოებსა და კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილ ინიციატივებზე.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა კონფერენციის ფარგლებში გასამართ ლიდერთა სამიტსა და მაღალი დონის მინისტრთა სეგმენტში უმაღლესი დონის ჩართულობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობას.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა იუნესკოს წამყვანი როლი გლობალური გარემოსდაცვითი გამოწვევების, მათ შორის ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისკენ მიმართულ ძალისხმევაში. ამ კონტექსტში მხარეებმა აზრები გაცვალეს COP17-ის ფარგლებში იუნესკოს ჩართულობის უზრუნველყოფის პერსპექტივებსა და ერთობლივ ინიციატივებზე.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილ თემატურ ღონისძიებებში, კერძოდ, სამიტში - „ბუნება და კულტურა“ და თემატურ დღეში - „განათლების დღე“, იუნესკოს აქტიური მონაწილეობის მნიშვნელობას. თანამშრომლობის მნიშვნელოვან პლატფორმად ასევე გამოიყო კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილი ინიციატივა - „ერევნის დიალოგი მთისა და მტკნარი წყლების ბიომრავალფეროვნების შესახებ“.

Armenia, UNESCO discuss COP17
Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan met in Paris with UNESCO Assistant Director-General for Natural Sciences Lidia Brito.
The meeting addressed preparatory work for the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), which will be held in Armenia in 2026, as well as initiatives planned within the framework of the Conference, the Foreign Ministry said in a readout.
The Deputy Foreign Minister emphasized the importance of ensuring high-level participation in the Leaders’ Summit and the High-Level Ministerial Segment to be held during the Conference.
He also highlighted UNESCO’s key role in addressing global environmental challenges, including efforts to conserve biodiversity. In this context, the two sides exchanged views on the prospects for UNESCO’s involvement in COP17 and on joint initiatives.
The importance of UNESCO’s active participation in the thematic events planned within the Conference was also emphasized, in particular the “Nature and Culture” Summit and the “Education Day” thematic event. The “Yerevan Dialogue on Mountain and Freshwater Biodiversity,” planned within the framework of the Conference, was also highlighted as an important platform for cooperation.