სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე პარიზში იუნესკოს გენერალური დირექტორის მოადგილეს შეხვდა
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რობერტ აბისოღომონიანი პარიზში იუნესკოს გენერალური დირექტორის მოადგილეს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების საკითხებში, ლიდია ბრიტოს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, რომელსაც იგი სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით ავრცელებს, შეხვედრის მსვლელობისას ყურადღება გამახვილდა 2026 წელს სომხეთში გასამართი ბიომრავალფეროვნების შესახებ კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციის მოსამზადებელ სამუშაოებსა და კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილ ინიციატივებზე.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა კონფერენციის ფარგლებში გასამართ ლიდერთა სამიტსა და მაღალი დონის მინისტრთა სეგმენტში უმაღლესი დონის ჩართულობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობას.
საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა იუნესკოს წამყვანი როლი გლობალური გარემოსდაცვითი გამოწვევების, მათ შორის ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისკენ მიმართულ ძალისხმევაში. ამ კონტექსტში მხარეებმა აზრები გაცვალეს COP17-ის ფარგლებში იუნესკოს ჩართულობის უზრუნველყოფის პერსპექტივებსა და ერთობლივ ინიციატივებზე.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილ თემატურ ღონისძიებებში, კერძოდ, სამიტში - „ბუნება და კულტურა“ და თემატურ დღეში - „განათლების დღე“, იუნესკოს აქტიური მონაწილეობის მნიშვნელობას. თანამშრომლობის მნიშვნელოვან პლატფორმად ასევე გამოიყო კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილი ინიციატივა - „ერევნის დიალოგი მთისა და მტკნარი წყლების ბიომრავალფეროვნების შესახებ“.

Замминистра ИД Армении встретился в Париже с заместителем генерального директора ЮНЕСКО
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился в Париже с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по естественным наукам Лидией Брито.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз МИД РА, в ходе встречи обсуждалась подготовительная работа к XVII Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году, а также инициативы, запланированные в рамках мероприятия.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность обеспечения участия высокого уровня в саммите лидеров и Министерском сегменте высокого уровня, которые пройдут в рамках Конференции.
Он также подчеркнул ключевую роль ЮНЕСКО в усилиях по решению глобальных экологических проблем, включая сохранение биоразнообразия. В этом контексте состоялся обмен мнениями о перспективах обеспечения участия ЮНЕСКО в рамках COP17 и совместных инициатив. На встрече была подчеркнута важность активного участия ЮНЕСКО в тематических мероприятиях, запланированных в рамках Конференции, в частности, в Саммите «Природа и культура» и тематическом дне «День образования». В качестве важной платформы для сотрудничества была отмечена запланированная в рамках Конференции инициатива «Ереванский диалог по горному и пресноводному биоразнообразию».