გარდაიცვალა სომხეთის სახალხო არტისტი რაისა მკრტჩიანი
ამასთან დაკავშირებით „არმენპრესს“ საზოგადოებრივი რადიოს არქივის დირექტორმა, მომღერალმა ართურ ისპირიანმა აცნობა.
სომხეთის ტელევიზიისა და რადიოს ესტრადული ორკესტრის სოლისტი რაისა მკრტჩიანი 1942 წლის 25 თებერვალს, ქალაქ სევანში დაიბადა. სწავლობდა ერევნის რ. მელიქიანის სახელობის მუსიკალურ სასწავლებელში, ხოლო შემდეგ — კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში.
იგი 1963-1968 წლებში სწავლობდა ერევნის კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის ფორტეპიანოს განყოფილებაზე. 1968 წლიდან იყო სომხეთის ტელერადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტის ესტრადული ორკესტრის სოლისტი. 2002 წლიდან ეწეოდა პედაგოგიურ მოღვაწეობას ერევნის კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში.
სწავლის პარალელურად მღეროდა ახალგაზრდულ ესტრადულ ორკესტრებში. იყო ბაბაჯანიანის, ორბელიანის, აჭემიანის, ბალიანის, ვარდაზარიანისა და სხვა კომპოზიტორების სიმღერების პირველი შემსრულებელი. 1968 წლიდან ტელევიზიისა და რადიოს ესტრადულ-სიმფონიური ორკესტრის სოლისტია. ჩაწერილი აქვს 400-ზე მეტი სიმღერა, რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი ინახება რადიოსა და ტელევიზიის ფონოგრამების ოქროს ფონდში. მრავალი კონცერტით წარსდგა მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში. 2006 წელს მიენიჭა სომხეთის სახალხო არტისტის წოდება.
რაისა მკრტჩიანის რეპერტუარშია კონსტანტინ ორბელიანის, არნო ბაბაჯანიანის, რობერტ ამირხანიანის, ალექსანდრ აჭემიანის, ალექსეი ჰექიმიანის, მელიქ მავისაკალიანის, ნიკოლაი პეტროვისა და სხვათა ნაწარმოებები.

Умерла Народная артистка Республики Армения Раиса Мкртчян
Раиса Мкртчян, солистка эстрадного оркестра Армянского телевизионного и радио, родилась 25 февраля 1942 года в городе Севан. Она училась в Ереванском музыкальном колледже им. Р. Меликяна, а затем в Государственной консерватории им. Комитаса.
С 1963 по 1968 год она училась Ереванской государственной консерватории имени Комитаса по классу фортепиано. С 1968 года была солисткой Варьете-оркестра Государственного комитета телевидения и радио Армении. С 2002 года преподавала в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса.
Параллельно с учёбой она пела в молодёжных оркестрах. Она была первой исполнительницей песен Бабаджаняна, Орбеляна, Ачемяна, Баляна, Вардазаряна и других композиторов. С 1968 года является солисткой эстрадно-симфонического оркестра телевидения и радио. Она записала более 400 песен, значительная часть которых хранится в золотом фонде звукозаписи радио и телевидения. Она выступала с концертами в разных городах мира. В 2006 году ей было присвоено звание Народной артистки Республики Армения.
В репертуаре Раисы Мкртчян были произведения Константина Орбеляна, Арно Бабаджаняна, Роберта Амирханяна, Александра Ачемяна, Алексея Экимяна, Мелика Мависакаляна, Николая Петрова и других.
Она была удостоена многочисленных государственных наград, в том числе медали Мовсеса Хоренаци, «За заслуги перед Отечеством» 1-й степени.