გარდაიცვალა სომხეთის სახალხო არტისტი რაისა მკრტჩიანი
ამასთან დაკავშირებით „არმენპრესს“ საზოგადოებრივი რადიოს არქივის დირექტორმა, მომღერალმა ართურ ისპირიანმა აცნობა.
სომხეთის ტელევიზიისა და რადიოს ესტრადული ორკესტრის სოლისტი რაისა მკრტჩიანი 1942 წლის 25 თებერვალს, ქალაქ სევანში დაიბადა. სწავლობდა ერევნის რ. მელიქიანის სახელობის მუსიკალურ სასწავლებელში, ხოლო შემდეგ — კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში.
იგი 1963-1968 წლებში სწავლობდა ერევნის კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის ფორტეპიანოს განყოფილებაზე. 1968 წლიდან იყო სომხეთის ტელერადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტის ესტრადული ორკესტრის სოლისტი. 2002 წლიდან ეწეოდა პედაგოგიურ მოღვაწეობას ერევნის კომიტასის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში.
სწავლის პარალელურად მღეროდა ახალგაზრდულ ესტრადულ ორკესტრებში. იყო ბაბაჯანიანის, ორბელიანის, აჭემიანის, ბალიანის, ვარდაზარიანისა და სხვა კომპოზიტორების სიმღერების პირველი შემსრულებელი. 1968 წლიდან ტელევიზიისა და რადიოს ესტრადულ-სიმფონიური ორკესტრის სოლისტია. ჩაწერილი აქვს 400-ზე მეტი სიმღერა, რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი ინახება რადიოსა და ტელევიზიის ფონოგრამების ოქროს ფონდში. მრავალი კონცერტით წარსდგა მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში. 2006 წელს მიენიჭა სომხეთის სახალხო არტისტის წოდება.
რაისა მკრტჩიანის რეპერტუარშია კონსტანტინ ორბელიანის, არნო ბაბაჯანიანის, რობერტ ამირხანიანის, ალექსანდრ აჭემიანის, ალექსეი ჰექიმიანის, მელიქ მავისაკალიანის, ნიკოლაი პეტროვისა და სხვათა ნაწარმოებები.

People’s Artist of Armenia Raisa Mkrtchyan dies at 84
Raisa Mkrtchyan, a soloist with the Armenian State Television and Radio Variety Orchestra, was born on February 25, 1942, in the town of Sevan. She studied at the Romanos Melikyan Musical College in Yerevan and later at the Komitas State Conservatory of Yerevan.
From 1963 to 1968, she studied at the piano department of the Komitas State Conservatory of Yerevan. Since 1968, she had been a soloist with the Variety Orchestra of the Armenian State Committee for Television and Radio. Since 2002, she had also taught at the Komitas State Conservatory of Yerevan.
Alongside her studies, she performed with youth variety orchestras. She was the first performer of songs composed by Arno Babajanian, Konstantin Orbelyan, Alexander Ajemian, Eduard Balyan, Martin Vardazaryan and other composers. From 1968, she was a soloist with the Television and Radio Variety Symphony Orchestra.
She recorded more than 400 songs, a significant number of which are preserved in the Golden Collection of the Radio and Television archives. She also performed in numerous concerts in cities around the world.
In 2006, she was awarded the title of People’s Artist of the Republic of Armenia.
Mkrtchyan’s repertoire included works by Konstantin Orbelyan, Arno Babajanian, Robert Amirkhanyan, Alexander Ajemian, Alexey Ekimyan, Melik Mavisakalyan, Nikolai Petrov and other composers.
Throughout her career, she received numerous state awards, including the 1st Class Medal for Services to the Homeland and the Movses Khorenatsi Medal.