სომხეთში აზერბაიჯანის დელეგაცია ჩამოვიდა ვიცე-პრემიერ შაჰინ მუსტაფაევის ხელმძღვანელობით
აზერბაიჯანული მედია იტყობინება, რომ აზერბაიჯანის ვიცე-პრემიერ შაჰინ მუსტაფაევის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ერევანს ეწვია.
„არმენპრესის“ ცნობით, აღნიშნულია, რომ თვითმფრინავი, რომელმაც შაჰინ მუსტაფაევის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ჩაიყვანა, უკვე დაეშვა ერევნის „ზვართნოცის“ აეროპორტში.
განახლება: „არმენპრესთან“ საუბარში სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დაადასტურა, რომ სომხეთში ჩამოვიდა აზერბაიჯანის დელეგაცია ვიცე-პრემიერ შაჰინ მუსტაფაევის ხელმძღვანელობით და დასძინა, რომ მოგვიანებით გავრცელდება დამატებითი პრესრელიზი.

Azerbaijani media reported on Wednesday that Deputy Prime Minister of Azerbaijan Shahin Mustafayev has arrived in the Armenian capital, Yerevan.
According to the reports, the plane carrying Mustafayev and his delegation landed at Yerevan’s Zvartnots Airport on Wednesday morning.
Other details were not immediately clear.
Asked to comment, the Armenian Foreign Ministry confirmed to Armenpress that the Azerbaijani delegation led by Mustafayev has arrived in Yerevan, but noted that additional information will be released later.
Update: This article has been updated with additional information from the Armenian Ministry of Foreign Affairs confirming the visit.