სომხეთმა აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით და უშუალოდ აზერბაიჯანიდან იმპორტის მოცულობების შესახებ მონაცემები გამოაქვეყნა
სომხეთის სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტის საბაჟო სამსახურმა და ეკონომიკის სამინისტრომ გამოაქვეყნეს მონაცემები იმის შესახებ, თუ რა რაოდენობის საქონელი შემოვიდა სომხეთში რუსეთიდან და ყაზახეთიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით 2025 წლის ნოემბრიდან 2026 წლის 15 აპრილამდე. ასევე გამოქვეყნდა აზერბაიჯანიდან საქართველოს ტერიტორიის გავლით სომხეთში იმპორტის მაჩვენებლები.
„არმენპრესის“ მოთხოვნის საპასუხოდ, სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტიდან და ეკონომიკის სამინისტროდან აცნობეს, რომ რუსეთიდან და ყაზახეთიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით სომხეთში შემოტანილია 26 ათას 295 ტონა საქონელი, ხოლო აზერბაიჯანიდან - 9 ათას 337 ტონა საწვავი. უწყებებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ რეგიონული თანამშრომლობისა და მშვიდობის დამყარების შედეგები უკვე ხელშესახებია და ეკონომიკური განვითარებისთვის ახალ შესაძლებლობებს ქმნის.
სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტის საბაჟო სამსახურის მონაცემებით, სომხეთის რესპუბლიკაში რკინიგზის მეშვეობით, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ტერიტორიის გავლით, ტრანზიტის წესით საქონელი პირველად 2025 წლის 6 ნოემბერს შემოვიდა.
„რუსეთიდან და ყაზახეთიდან იმპორტირებულია 24 ათას 865 ტონა ხორბალი, 1362 ტონა სასუქი და 68 ტონა წიწიბურა. ხოლო აზერბაიჯანიდან სომხეთში, საქართველოს ტერიტორიის გავლით, რკინიგზით 2025 წლის დეკემბრიდან 2026 წლის 15 აპრილამდე იმპორტირებული და გაფორმებულია 9 ათას 337 ტონა აზერბაიჯანული წარმოშობის საწვავი, რომლის საერთო საბაჟო ღირებულება 7.2 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს. აქედან: 5 ათას 398 ტონა დიზელის საწვავია (4.3 მლნ აშშ დოლარის საბაჟო ღირებულებით), ხოლო 3 ათას 939 ტონა ბენზინი (2.9 მლნ აშშ დოლარის საბაჟო ღირებულებით)“, - განაცხადეს უწყებებში.

Армения опубликовала данные об объемах импорта через Азербайджан и из самого Азербайджана
Таможенная служба Государственного комитета по доходам Армении и Министерство экономики опубликовали данные о количестве товаров, ввезенных в Армению из России и Казахстана через территорию Азербайджана с ноября 2025 года по 15 апреля 2026 года. Также были опубликованы показатели импорта из Азербайджана в Армению через территорию Грузии.
В ответ на запрос “Арменпресс” Государственный комитет по доходам и Министерство экономики Республики Армения сообщили, что через территорию Азербайджана в Армению было ввезено 26 295 тонн товаров из Российской Федерации и Казахстана, а также 9 337 тонн топлива из Азербайджана, подчеркнув, что результаты регионального сотрудничества и мира уже ощутимы, формируя новые возможности для экономического развития.
Согласно данным Таможенной службы Республики Армения впервые транзитом через территорию Азербайджана по железной дороге товары поступили 6 ноября 2025 года.
“Из России и Казахстана было импортировано 24 865 тонн пшеницы, 1 362 тонны удобрений и 68 тонн гречневой крупы.
Из Азербайджана в Армению по железной дороге через территорию Грузии с декабря 2025 года по 15 апреля 2026 года было импортировано и зарегистрировано 9 337 тонн топлива азербайджанского происхождения на общую таможенную стоимость 7,2 млн долларов США. Из них 5 398 тонн дизельного топлива на таможенную стоимость 4,3 млн долларов США, 3 939 тонн бензина на таможенную стоимость 2,9 млн долларов США”, — сообщили ведомства.