სომხეთმა აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით და უშუალოდ აზერბაიჯანიდან იმპორტის მოცულობების შესახებ მონაცემები გამოაქვეყნა
სომხეთის სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტის საბაჟო სამსახურმა და ეკონომიკის სამინისტრომ გამოაქვეყნეს მონაცემები იმის შესახებ, თუ რა რაოდენობის საქონელი შემოვიდა სომხეთში რუსეთიდან და ყაზახეთიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით 2025 წლის ნოემბრიდან 2026 წლის 15 აპრილამდე. ასევე გამოქვეყნდა აზერბაიჯანიდან საქართველოს ტერიტორიის გავლით სომხეთში იმპორტის მაჩვენებლები.
„არმენპრესის“ მოთხოვნის საპასუხოდ, სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტიდან და ეკონომიკის სამინისტროდან აცნობეს, რომ რუსეთიდან და ყაზახეთიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით სომხეთში შემოტანილია 26 ათას 295 ტონა საქონელი, ხოლო აზერბაიჯანიდან - 9 ათას 337 ტონა საწვავი. უწყებებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ რეგიონული თანამშრომლობისა და მშვიდობის დამყარების შედეგები უკვე ხელშესახებია და ეკონომიკური განვითარებისთვის ახალ შესაძლებლობებს ქმნის.
სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტის საბაჟო სამსახურის მონაცემებით, სომხეთის რესპუბლიკაში რკინიგზის მეშვეობით, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ტერიტორიის გავლით, ტრანზიტის წესით საქონელი პირველად 2025 წლის 6 ნოემბერს შემოვიდა.
„რუსეთიდან და ყაზახეთიდან იმპორტირებულია 24 ათას 865 ტონა ხორბალი, 1362 ტონა სასუქი და 68 ტონა წიწიბურა. ხოლო აზერბაიჯანიდან სომხეთში, საქართველოს ტერიტორიის გავლით, რკინიგზით 2025 წლის დეკემბრიდან 2026 წლის 15 აპრილამდე იმპორტირებული და გაფორმებულია 9 ათას 337 ტონა აზერბაიჯანული წარმოშობის საწვავი, რომლის საერთო საბაჟო ღირებულება 7.2 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს. აქედან: 5 ათას 398 ტონა დიზელის საწვავია (4.3 მლნ აშშ დოლარის საბაჟო ღირებულებით), ხოლო 3 ათას 939 ტონა ბენზინი (2.9 მლნ აშშ დოლარის საბაჟო ღირებულებით)“, - განაცხადეს უწყებებში.

The Customs Service of the State Revenue Committee of Armenia and the Ministry of Economy have released data on the volume of Russian and Kazakh goods imported to Armenia via Azerbaijani territory.
The figures pertain to the period from the opening of the route in November last year until April 15, 2026.
Data were also published on Azerbaijani imports to Armenia via Georgian territory.
In response to an inquiry by Armenpress, the State Revenue Committee and the Ministry of Economy said in a joint statement that 26,295 tons of goods were transported to Armenia from Russia and Kazakhstan via Azerbaijan, while 9,337 tons of fuel were imported from Azerbaijan. The statement stressed that the “results of regional cooperation and the establishment of peace are already tangible, creating new opportunities for economic development.”
According to the data, goods were transported to the Republic of Armenia via the territory of the Republic of Azerbaijan by railway transit for the first time on November 6, 2025.
The shipments from Russia and Kazakhstan included 24,865 tons of wheat, 1,362 tons of fertilizer, and 68 tons of buckwheat groats.
Meanwhile, from Azerbaijan to Armenia via Georgia, 9,337 tons of Azerbaijani-origin fuel were imported by rail between December 2025 and April 15, 2026, with a total customs value of USD 7.2 million, including 5,398 tons of diesel fuel worth USD 4.3 million and 3,939 tons of gasoline worth USD 2.9 million, the statement said.