რა ზიანს აყენებს სომხეთის ეკონომიკას ირანში მიმდინარე ომი: მინისტრის განმარტება
ირანში მიმდინარე ომის შედეგად სომხეთის ეკონომიკა ამჟამად ზარალს განიცდის. კონფლიქტის უახლოეს მომავალში დასრულების შემთხვევაში, ზიანი მინიმალური იქნება.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ეროვნული ასამბლეის ეკონომიკურ საკითხთა მუდმივმოქმედი კომიტეტის სხდომაზე სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა გევორგ პაპოიანმა რისკებთან დაკავშირებული კითხვის საპასუხოდ განაცხადა.
„ამ დღეებში ჩვენ ვაფასებთ აღნიშნულ რისკებს. ვიმედოვნებთ, რომ ეს პროცესი მოკლევადიანი იქნება. ასევე იმედს ვიტოვებთ, რომ ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორი და მეგობარი ქვეყნები, რომლებიც ახლა კონფლიქტში არიან ჩართულნი, დაასრულებენ დაპირისპირებას. ასეთ შემთხვევაში, ჩვენი აზრით, ზიანი იქნება მაქსიმალურად მცირე. ზარალი აშკარაა ახლაც, კერძოდ, გარკვეულ საქონელზე ფასების ზრდის სახით. პირველ რიგში, ვხედავთ გარკვეულ ინფლაციურ რისკებს. მეორეც - გარკვეული პროდუქციის წარმოებისთვის სომხეთი ნედლეულსაც იღებს, რის შემთხვევაშიც ვხედავთ, რომ კვლავ შესაძლოა წარმოიქმნას მსგავსი ინფლაციური რისკები“, - განაცხადა პაპოიანმა.
სომხეთს ირანთან საკმაოდ დიდი სავაჭრო ბრუნვა აქვს, როგორც იმპორტის, ისე ექსპორტის მიმართულებით. მინისტრის თქმით, შექმნილ ვითარებას სომხეთის ეკონომიკაზე გრძელვადიან პერსპექტივაში ცალსახად დადებითი გავლენა არ ექნება.
„თუმცა, თუ დავაკვირდებით პოლიტიკოსების მაღალი დონის განცხადებებს, ჩანს იმედი იმისა, რომ კონფლიქტი უახლოეს მომავალში დასრულდება. ვფიქრობთ, რომ ასეთ პირობებში ძალიან დიდი უარყოფითი მოლოდინები არ უნდა გვქონდეს“, - აღნიშნა მან.

The Armenian economy is currently incurring losses due to the war in Iran, but if the conflict ends soon, the losses are expected to be minimal, Economy Minister Gevorg Papoyan said.
He made the comments during a parliamentary committee hearing when asked about the potential fallout of the war in Iran.
“Currently, we are assessing these risks. We hope the conflict will be short-term. We also hope that our strategic partners and friendly countries involved in the conflict will resolve it. In that case, in our view, the losses will be minimal. There are already some losses, particularly reflected in the rising prices of certain goods. First, we see some inflationary risks. Second, for the organization of certain production processes, Armenia also imports raw materials, and in that case, we may again face similar inflationary risks,” Papoyan said.
Armenia has a fairly large trade turnover with Iran, including both imports and exports. According to the minister, the current situation will not have a positive impact on the Armenian economy in the long term.
“However, if we follow the statements of political leaders at a high level, there seems to be hope that the conflict will end in the near future. We believe that, in that case, there should not be very significant negative outcomes,” he added.
Papoyan's comments came after Central Bank Governor Martin Galstyan warned on Tuesday that Armenia's economy cannot remain unaffected by the ongoing military operations in the region, and that the escalation of the situation could lead to an inflation rate of 1.2–1.7% in Armenia.