ნატოს გენერალური მდივანი კიევში ჩავიდა
ნატოს გენერალური მდივანი მარკ რუტე კიევში ჩავიდა და უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან ერთად პატივი მიაგო ომის მსხვერპლთა ხსოვნას։ „არმენპრესის“ ინფორმაციით, შესაბამისი ვიდეო ზელენსკიმ X პლატფორმაზე საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
Maidan Nezalezhnosti. The People’s Memorial of National Remembrance. A memorial honoring our heroes, warriors, our people who defended Ukraine against the enemy, fought, and made the ultimate sacrifice in this war.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 3, 2026
Together with @SecGenNATO Mark Rutte, we honored the memory of… pic.twitter.com/ugWsJChlAV
თანდართულ ჩანაწერში უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ რუტესთან ერთად პატივი მიაგეს დაღუპული უკრაინელი დამცველების ხსოვნას და მადლიერება გამოხატა მათი თავგანწირვისთვის.
რუტეს ვიზიტი რუსეთის მიერ უკრაინის ენერგეტიკულ ობიექტებზე დარტყმების განახლების შემდეგ განხორციელდა. გასულ კვირას, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის თხოვნით, რუსეთმა დროებით შეწყვიტა უკრაინის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურაზე თავდასხმები, რაზეც უკრაინამ ანალოგიურად უპასუხა.

Генеральный секретарь НАТО прибыл в Киев
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте прибыл в Киев и вместе с президентом Украины Владимиром Зеленским почтил память жертв войны. Как сообщает «Арменпресс», Зеленский опубликовал соответствующее видео на своей странице в X.
В сопроводительном тексте президент Украины отметил, что вместе с Рютте они почтили память павших защитников Украины. Он выразил благодарность за их жертву.
Визит Рютте состоялся после того, как Россия возобновила атаки на украинские энергетические объекты. На прошлой неделе по просьбе президента США Дональда Трампа Россия прекратила атаки на украинскую энергетическую инфраструктуру. Украина ответила тем же.