სომხეთ-იაპონიის ურთიერთობებში განსაკუთრებული ადგილი უკავია ეკონომიკურ ურთიერთობებს։ ჰაკობ არშაკიანი
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის მოადგილე ჰაკობ არშაკიანი 20 თებერვალს იაპონიის საელჩოში დაესწრო იაპონიის იმპერატორის 65-ე დაბადების დღესთან დაკავშირებით გამართულ მიღებას და გახსნითი სიტყვით გამოვიდა.
ჰაკობ არშაკიანმა იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, აუკი იუტაკას, და მოწვეულ სტუმრებს თბილი მილოცვა გადასცა იაპონიის ეროვნული დღესასწაულის მისი აღმატებულება იაპონიის იმპერატორის დაბადების დღის აღსანიშნავად.
მისი თქმით, სომხეთ-იაპონიის ურთიერთობები ტრადიციულად ვითარდებოდა ურთიერთნდობისა და ურთიერთგაგების ატმოსფეროში. დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებიდან გასული 30-ზე მეტი წლის განმავლობაში, თანამშრომლობა გამოირჩეოდა დემოკრატიული ქვეყნებისათვის დამახასიათებელი მჭიდრო კავშირებით, რომლებიც დაფუძნებულია ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და დემოკრატიული ღირებულებების პატივისცემაზე.
„მაღლა ვაფასებთ წინა წლებში სომხეთსა და იაპონიას შორის თანამშრომლობას სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის, სტიქიური უბედურებების პრევენციაში, ადამიანური რესურსების განვითარებაში, ინფრასტრუქტურაში, მცირე და საშუალო მეწარმეობის ხელშეწყობაში და სხვა მიმართულებებით. სომხეთის მთავრობა ასევე მადლობას უხდის იაპონიის ხელისუფლებას იძულებით გადაადგილებული ჩვენი თანამემამულეების საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად გაწეული მუდმივი დახმარებისთვის“, – ციტირებს „არმენპრესი“ ჰაკობ არშაკიანის სიტყვებს, რომლებიც მოცემულია სომხეთის ეროვნული ასამბლეის განცხადებაში.
ჰაკობ არშაკიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს იაპონიის კონსტრუქციულ და მიუკერძოებელ პოზიციას რეგიონის სტაბილურობისა და მშვიდობის განმტკიცების საქმეში სომხეთის მთავრობის ძალისხმევის მიმართ.
„ამავდროულად, ველით იაპონიის უფრო აქტიურ ჩართულობას არა მხოლოდ პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ და ჰუმანიტარულ სფეროებში, არამედ რეგიონში საერთაშორისო სამართლისა და კანონის უზენაესობაზე დაფუძნებული უსაფრთხოების გარემოს ფორმირების საკითხშიც სახელმწიფოების სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპების სრული პატივისცემით“, – განაცხადა ჰაკობ არშაკიანმა.
მისი თქმით, სომხეთ-იაპონიის ურთიერთობებში განსაკუთრებულ ადგილს იკავებს ეკონომიკური თანამშრომლობა. პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა გამოხატა რწმენა, რომ ამ კონტექსტში განხორციელებული ორმხრივი ძალისხმევა, მათ შორის, იურიდიული ბაზის გაფართოების მიმართულებით, ხელს შეუწყობს არა მხოლოდ სავაჭრო ბრუნვის ზრდას ორ ქვეყანას შორის, არამედ ტურისტული და ბიზნეს-კავშირების განვითარებას და ხალხთა შორის ურთიერთობების გაღრმავებას, რაც გაზრდის სომხეთისა და იაპონიის შესახებ ცნობადობის დონეს.
„თბილად მახსოვს 2022 წლის სექტემბერში ტოკიოში ვიზიტის დროს იაპონიის პარლამენტის პალატის თავმჯდომარესთან შეხვედრა, რომლის დროსაც იაპონელმა კოლეგებმა აღნიშნეს არამ ხაჩატურიანისა და კომიტასის პოპულარობა იაპონიაში, აგრეთვე მათი ნაწარმოებების არსებობა მუსიკალური სკოლების სასწავლო პროგრამებში.
ამავე ვიზიტის ფარგლებში, იაპონიის ციფრული ტრანსფორმაციის მინისტრ ტარო კონოსთან შეხვედრაზე შევთანხმდით სამუშაო ჯგუფის შექმნაზე, რომლის შედეგის სახით გუშინ მივიღე მოწვევა იაპონიაში, ტაკასაკის ქალაქში, 1 ივნისს დაგეგმილ „თუმო“ ცენტრის გახსნის ოფიციალურ ცერემონიაზე დასასწრებად“, – განაცხადა პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა და დასძინა, რომ „თუმო გუნმა“ ხელმისაწვდომი იქნება პრეფექტურის რეგიონებში მცხოვრები 1500 მოზარდისთვის.
„თუმოს უნიკალური სასწავლო მოდელის ფარგლებში ისწავლება პროგრამირება, ანიმაცია, კინემატოგრაფია, თამაშების შექმნა, 3D მოდელირება, მხატვრობა და მოძრავი გრაფიკა.
ეს ფაქტები ნათლად მოწმობს, რომ სომხეთსა და იაპონიას შორის ურთიერთობები დიდი პოტენციალით გამოირჩევა და მოიცავს ასევე კულტურისა და განათლების სფეროებს. ნება მომეცით, ასევე მივულოცო მეგობარ იაპონიას მსოფლიოში ერთ-ერთი უმსხვილესი ეკონომიკური ღონისძიების, „ექსპო 2025“-ის, ოსაკაში მასპინძლობისთვის და წარმატებები ვუსურვო გამოფენის ორგანიზებაში. როგორც იცით, სომხეთიც მიიღებს მონაწილეობას აღნიშნულ გამოფენაში. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს უნიკალური შესაძლებლობა იქნება იაპონელებისთვის სომხეთის ეკონომიკური, კულტურული, ტექნოლოგიური, საგანმანათლებლო და ტურისტული მიმზიდველობის წარმოსაჩენად, რაც ახალ პერსპექტივებს შექმნის ამ სფეროებში თანამშრომლობის შემდგომი განვითარებისათვის“, – განაცხადა ჰაკობ არშაკიანმა.
განსაკუთრებული დღე კიდევ ერთხელ მიულოცა იაპონელ მეგობრებს და აღნიშნა, რომ არ დაიშურებს ძალისხმევას სომხეთ-იაპონიის ურთიერთობების გაღრმავებისა და ახალ ხარისხობრივ დონეზე აყვანისთვის.