სომხეთი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან ორმხრივი ურთიერთობების სტაბილურ განვითარებას։ ჰაკობ არშაკიანი
სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის მოადგილემ ჰაკობ არშაკიანმა 7 ნოემბერს მიიღო არაბეთის გაერთიანებული საამიროების შარჯას საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარის, დოქტორ აბდულა ბელჰაიფ ალ ნუაიმის ხელმძღვანელობით ჩამოსული დელეგაცია․
სტუმრების მისალმებისას ჰაკობ არშაკიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან ორმხრივი მეგობრული ურთიერთობების სტაბილურ განვითარებას․
„სომხეთსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებს შორის არსებული მაღალი დონის სახელმწიფო ურთიერთობები ორივე მხარის პასუხისმგებლობას ზრდის. იმედი მაქვს, რომ ჩვენი ქვეყნები გააგრძელებენ თანამშრომლობის კეთილ ტრადიციებს სომხეთისა და არაბეთის გაერთიანებული საამიროების მეგობარი ხალხების საკეთილდღეოდ“, - ციტირებს ჰაკობ არშაკიანის სიტყვებს სომხეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ გავრცელებული განცხადება, „არმენპრესის“ ცნობით․
მისი თქმით, სომხეთი ისწრაფვის განავითაროს და გააძლიეროს მეგობრული კავშირები არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან, ასევე გააფართოოს თანამშრომლობა ურთიერთდაინტერესების ყველა პოტენციურ სფეროში.
დოქტორმა აბდულა ბელჰაიფ ალ ნუაიმიმ მადლობა გადაუხადა თბილი მიღებისთვის და ჰაკობ არშაკიანს გადასცა შარჯას მმართველის, შეიხ დოქტორ სულთან ბინ მუჰამედ ალ კასიმის გულთბილი სალამი.
შარჯას საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ შარჯა არაბეთის გაერთიანებული საამიროების ერთ-ერთი ყველაზე საინტერესო და კულტურული ცენტრია, სადაც ინარჩუნებენ არაბულ ტრადიციულ სულს. მან ასევე ისაუბრა შარჯას სომხურ თემზე და ხაზი გაუსვა მის უნიკალურ თავისებურებებს სხვა თემებთან საერთოობის მიუხედავად. ალ ნუაიმიმ გამოთქვა მზადყოფნა გააძლიეროს თანამშრომლობა ორ ქვეყანას შორის.
ჰაკობ არშაკიანმა ისაუბრა 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში წინასწარ ხელმოწერილი „მშვიდობისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დამყარების შესახებ“ შეთანხმების მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ მშვიდობის დამყარება რეგიონში განვითარების ფართო შესაძლებლობებს გახსნის.
ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა ასევე აღნიშნა სომხეთის მთავრობის ინიციატივით შექმნილი „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტის მნიშვნელობა და ხაზი გაუსვა, რომ ის წარმოადგენს სომხეთის გზამკვლევს მდგრადი მშვიდობისკენ - დაფუძნებულს სუვერენიტეტის, იურისდიქციის, თანასწორობისა და ურთიერთპატივისცემის პრინციპებზე.
ორივე მხარემ აღნიშნა, რომ თანამშრომლობის დიდი, ჯერ კიდევ არარეალიზებული პოტენციალი არსებობს, განსაკუთრებით მაღალ და საინფორმაციო ტექნოლოგიების, განათლებისა და მეცნიერების სფეროებში.

Chairman of the Consultative Council of Sharjah visits Armenia
Deputy Speaker of Parliament Hakob Arshakyan met with a delegation led by Dr. Abdullah Belhaif Al Nuaimi, the Chairman of the Consultative Council of Sharjah, UAE.
Welcoming the delegation, Deputy Speaker Arshakyan stated that Armenia places great importance on the steady development of friendly bilateral relations with the UAE, the parliament’s press service reported.
“The high-level interstate relations between Armenia and the United Arab Emirates are mutually binding, and I hope that our countries will continue the good traditions of cooperation for the benefit of the friendly peoples of Armenia and the UAE,” Arshakyan said.
He noted that Armenia seeks to develop and strengthen its friendly ties with the UAE, as well as to expand cooperation in all areas of mutual interest.
Dr. Abdullah Belhaif Al Nuaimi expressed his gratitude for the warm reception. He conveyed the cordial greetings of the Ruler of Sharjah, Sheikh Sultan bin Muhammad Al-Qasimi.
The Chairman of the Sharjah Consultative Council noted that Sharjah is one of the most interesting and cultural centers of the United Arab Emirates, where the Arab traditional spirit is preserved. He spoke about the Armenian community in Sharjah, emphasizing that, along its similarities with other communities, it has distinctive characteristics. The Chairman also expressed his readiness to deepen cooperation between the two countries.
Hakob Arshakyan spoke about the initialing of the Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan, which took place on August 8, 2025, in Washington. He emphasized that the establishment of peace will open up broad development opportunities in the region.
Speaking about the Armenian government’s “Crossroads of Peace” initiative, the Deputy Speaker noted that it represents Armenia’s roadmap toward sustainable peace, based on the principles of jurisdiction, sovereignty, reciprocity, and equality among countries.
Both sides noted that there is significant untapped potential for cooperation between Armenia and the UAE. In particular, attention was drawn to the fields of high and information technologies, education, and science.