სომხეთი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან ორმხრივი ურთიერთობების სტაბილურ განვითარებას։ ჰაკობ არშაკიანი
სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის მოადგილემ ჰაკობ არშაკიანმა 7 ნოემბერს მიიღო არაბეთის გაერთიანებული საამიროების შარჯას საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარის, დოქტორ აბდულა ბელჰაიფ ალ ნუაიმის ხელმძღვანელობით ჩამოსული დელეგაცია․
სტუმრების მისალმებისას ჰაკობ არშაკიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან ორმხრივი მეგობრული ურთიერთობების სტაბილურ განვითარებას․
„სომხეთსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებს შორის არსებული მაღალი დონის სახელმწიფო ურთიერთობები ორივე მხარის პასუხისმგებლობას ზრდის. იმედი მაქვს, რომ ჩვენი ქვეყნები გააგრძელებენ თანამშრომლობის კეთილ ტრადიციებს სომხეთისა და არაბეთის გაერთიანებული საამიროების მეგობარი ხალხების საკეთილდღეოდ“, - ციტირებს ჰაკობ არშაკიანის სიტყვებს სომხეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ გავრცელებული განცხადება, „არმენპრესის“ ცნობით․
მისი თქმით, სომხეთი ისწრაფვის განავითაროს და გააძლიეროს მეგობრული კავშირები არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებთან, ასევე გააფართოოს თანამშრომლობა ურთიერთდაინტერესების ყველა პოტენციურ სფეროში.
დოქტორმა აბდულა ბელჰაიფ ალ ნუაიმიმ მადლობა გადაუხადა თბილი მიღებისთვის და ჰაკობ არშაკიანს გადასცა შარჯას მმართველის, შეიხ დოქტორ სულთან ბინ მუჰამედ ალ კასიმის გულთბილი სალამი.
შარჯას საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ შარჯა არაბეთის გაერთიანებული საამიროების ერთ-ერთი ყველაზე საინტერესო და კულტურული ცენტრია, სადაც ინარჩუნებენ არაბულ ტრადიციულ სულს. მან ასევე ისაუბრა შარჯას სომხურ თემზე და ხაზი გაუსვა მის უნიკალურ თავისებურებებს სხვა თემებთან საერთოობის მიუხედავად. ალ ნუაიმიმ გამოთქვა მზადყოფნა გააძლიეროს თანამშრომლობა ორ ქვეყანას შორის.
ჰაკობ არშაკიანმა ისაუბრა 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში წინასწარ ხელმოწერილი „მშვიდობისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დამყარების შესახებ“ შეთანხმების მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ მშვიდობის დამყარება რეგიონში განვითარების ფართო შესაძლებლობებს გახსნის.
ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა ასევე აღნიშნა სომხეთის მთავრობის ინიციატივით შექმნილი „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტის მნიშვნელობა და ხაზი გაუსვა, რომ ის წარმოადგენს სომხეთის გზამკვლევს მდგრადი მშვიდობისკენ - დაფუძნებულს სუვერენიტეტის, იურისდიქციის, თანასწორობისა და ურთიერთპატივისცემის პრინციპებზე.
ორივე მხარემ აღნიშნა, რომ თანამშრომლობის დიდი, ჯერ კიდევ არარეალიზებული პოტენციალი არსებობს, განსაკუთრებით მაღალ და საინფორმაციო ტექნოლოგიების, განათლებისა და მეცნიერების სფეროებში.

Армения придаёт важность стабильному развитию двусторонних отношений с ОАЭ: вице-спикер НС
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 7 ноября встретился с делегацией во главе с председателем Консультативного совета Шарджи Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) доктором Абдуллой Белхайфом аль-Нуаими.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостей, Акоп Аршакян отметил, что Армения придаёт важность стабильному развитию двусторонних дружественных отношений с ОАЭ.
«Высокий уровень межгосударственных отношений между Арменией и ОАЭ является взаимообязывающим, и я надеюсь, что наши страны продолжат добрые традиции сотрудничества на благо дружественных народов Армении и ОАЭ», - отметил зампредседателя НС.
Он подчеркнул, что Армения стремится развивать и укреплять дружественные связи с ОАЭ, а также расширять сотрудничество во всех возможных сферах, представляющих взаимный интерес.
Абдулла Белхайф аль-Нуаими поблагодарил за тёплый приём. Он передал Акопу Аршакяну сердечные приветствия от правителя Шарджи шейха доктора Султана бин Мухаммада аль-Касими. Председатель Консультативного совета Шарджи отметил, что Шарджа – один из самых интересных и культурных центров ОАЭ, в котором сохранился традиционный арабский дух. Он коснулся армянской общины Шарджи, подчеркнув, что, несмотря на общности с другими общинами, она самобытна. Председатель Консультативного совета Шарджи выразил готовность к углублению сотрудничества между двумя странами.
Акоп Аршакян затронул состоявшееся 8 августа 2025 г. в Вашингтоне парафирование Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений. Он подчеркнул, что установление мира откроет широкие возможности для развития в регионе. Коснувшись инициированного правительством проекта «Перекрёсток мира», вице-спикер НС отметил, что это дорожная карта Армении к стабильному миру, основанная на принципах юрисдикции, суверенитета, взаимности и равенства стран.
Обоюдно отмечен весомый неиспользованный потенциал для сотрудничества. В частности, выделены сферы высоких и информационных технологий, образования и науки.