ჰაკობ არშაკიანი ევროსაბჭოს ვიცე-პრეზიდენტს სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობების შესახებ ესაუბრა
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის მოადგილე ჰაკობ არშაკიანი ტაშკენტში შეხვდა ევროპის პარლამენტის ვიცე-პრეზიდენტს ნიკოლაე შტეფანუტას.
როგორც „არმენპრესს“ სომხეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ გავრცელებული განცხადებიდან აცნობეს, შეხვედრის დასაწყისში ჰაკობ არშაკიანმა მადლობა გადაუხადა ევროპარლამენტს სომხეთისა და სომეხი ხალხისთვის მნიშვნელოვანი საკითხებისადმი ურყევი და მტკიცე მხარდაჭერისთვის. მან აღნიშნა, რომ ევროპარლამენტმა თავის განცხადებებსა და რეზოლუციებში გამოხატა მიუკერძოებელი და სამართლიანი პოზიცია მთიან ყარაბაღთან და სომხეთის წინაშე არსებულ მნიშვნელოვან გამოწვევებთან დაკავშირებით. აღნიშნული განცხადებები ერთმნიშვნელოვნად იცავს საერთაშორისო სამართალს, კერძოდ სომხეთის სუვერენული ტერიტორიის დარღვევის, სომეხი სამხედრო ტყვეების და სხვა დაკავებული პირების დაუყოვნებლივ გათავისუფლების, მთიან ყარაბაღში სომხური კულტურული და რელიგიური მემკვიდრეობის დაცვის აუცილებლობის და სხვა საკითხების კონტექსტში, რაც მოწმობს ევროპარლამენტის ერთგულებას უნივერსალური ღირებულებებისადმი: სამართლიანობა, უსაფრთხოება, მშვიდობა, ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების პატივისცემა.
ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა ხაზი გაუსვა ევროკავშირის ქვეყნებთან ვიზების ლიბერალიზაციის საკითხს, რაც ხელს შეუწყობს როგორც მოქალაქეთა ორმხრივ გადაადგილებას, ასევე სოციალურ-კულტურული და ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებას.
ევროპარლამენტის ვიცე-პრეზიდენტმა ნიკოლაე შტეფანუტამ დაინტერესება გამოხატა სომხეთის გარშემო უსაფრთხოების გარემოთი და მიესალმა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო ხელშეკრულების ტექსტზე მოლაპარაკებების დასრულებას, იმედი გამოთქვა, რომ დოკუმენტი მალე გაფორმდება.
მან მხარდაჭერა გამოხატა მთიანი ყარაბაღის ლტოლვილთა დახმარებისადმი მიმართულ ძალისხმევის მიმართ.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა ასევე იმსჯელეს სომხეთ-ევროკავშირის დღის წესრიგის, გაღრმავებული ურთიერთობებისა და სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის გაფართოების ახალი შესაძლებლობების შესახებ.
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის დელეგაციაში შედიან ეროვნული ასამბლეის წევრები ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში სომხეთის დელეგაციის წევრები, ფინანს-საკრედიტო და ბიუჯეტური საკითხების მუდმივმოქმედი კომიტეტის თავმჯდომარე წოვინარ ვარდანიანი, ჯანდაცვის საკითხების მუდმივმოქმედი კომიტეტის თავმჯდომარე არსენ თოროსიანი და პარლამენტის წევრი ჰასმიკ ჰაკობიანი.

Вице-спикер Парламента Армении обсудил с вице-председателем Европарламента возможности сотрудничества в различных сферах
Вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян встретился в Ташкенте с зампредседателя Европейского парламента Николае Штефанутой.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз НС Армении, Акоп Аршакян поблагодарил Европейский парламент за неизменную и постоянную поддержку вопросов, волнующих Армению и армянский народ. Он отметил, что Европейский парламент посредством своих многочисленных заявлений и резолюций выразил свою беспристрастную и справедливую позицию по важным вызовам, с которыми сталкиваются Нагорный Карабах и Армения. Они однозначно содействуют международному праву, в частности, в вопросах нарушения суверенной территории Армении, необходимости немедленного освобождения армянских военнопленных и удерживаемых лиц, настоятельной необходимости защиты армянского культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе и др., демонстрируя свою приверженность общечеловеческим ценностям - справедливости, безопасности, миру, уважению прав и основополагающих свобод человека.
Вице-спикер НС особо выделил вопрос либерализации визового режима со странами ЕС, что послужит развитию как двустороннего перемещения граждан, так и социально-культурных и экономических отношений.
Зампредседатель ЕП Николае Штефанута поинтересовался ситуацией безопасности вокруг Армении, приветствовал завершение переговоров по тексту мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду, что документ будет подписан по возможности скоро.
Он выразил поддержку усилиям по оказанию помощи беженцам из Нагорного Карабаха.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки Армения-ЕС, углубления отношений и новых возможностей расширения сотрудничества в различных сферах.
В составе делегации НС Армении члены делегации НС в Межпарламентском союзе, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Цовинар Варданян, председатель постоянной комиссии по вопросам здравоохранения Арсен Торосян и депутат НС Асмик Акопян.