სომხეთი და საბერძნეთი ეკონომიკურ ურთიერთობებს ახალი სტიმულის მიცემას გეგმავენ
ერევანი, 17 დეკემბერი, არმენპრესი. სომხეთი და საბერძნეთი მიზნად ისახავენ ეკონომიკური ურთიერთობების ახალ საფეხურზე აყვანას, სავაჭრო ბრუნვის მოცულობის ზრდას და ბიზნესებისთვის ორმხრივი საინვესტიციო შესაძლებლობების შეთავაზებას.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ერევანში 17 დეკემბერს გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკასა და საბერძნეთის რესპუბლიკას შორის ეკონომიკური, ინდუსტრიული და სამეცნიერო-ტექნიკური თანამშრომლობის სამთავრობო კომისიის მე-6 სხდომა.
სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა და კომისიის თანათავმჯდომარემ, გევორგ პაპოიანმა, ხაზი გაუსვა, რომ სომხეთსა და საბერძნეთს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობა ეფუძნება ორივე სახელმწიფოს ისტორიულ და კულტურულ მყარ კავშირებს. „სამთავრობო კომისიის სხდომები მნიშვნელოვანი პლატფორმაა, სადაც განიხილება არსებული პრობლემები და იკვეთება თანამშრომლობის ახალი სფეროები, მუშავდება ეფექტური მექანიზმები ჩვენი ქვეყნების პოტენციალის გამოსავლენად“, - განაცხადა პაპოიანმა.
მან აღნიშნა, რომ კომისიის საქმიანობა ორივე ქვეყნის ორმხრივი მრავალმხრივი თანამშრომლობის განვითარების ერთობლივი ძალისხმევის მორიგი დასტურია და კომისიის მუშაობა ხელს შეუწყობს ამ ურთიერთობების გაღრმავებას.
„სომხეთიდან საბერძნეთში ძირითადად გადის ალუმინის ფოლგა და მცირე რაოდენობით მზა პროდუქცია, ხოლო სომხეთში იმპორტირდება ნავთობპროდუქტები. სამწუხაროდ, საბერძნეთიდან იმპორტის მოცულობა მნიშვნელოვნად აღემატება სომხეთიდან ექსპორტს“, - აღნიშნა მინისტრმა.
ამ წლის ორი ქვეყნის სავაჭრო ბრუნვა 43-44 მილიონი დოლარის ფარგლებში მერყეობს. კერძოდ, 2024 წლის იანვარ-ოქტომბერში სომხეთ-საბერძნეთის სავაჭრო ბრუნვა შეადგინა 44.8 მილიონი დოლარი, რაც 14.3%-ით ნაკლებია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ ევროკავშირის მიერ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციები, სამწუხაროდ, სომხეთის ეკონომიკაზეც ახდენს გავლენას. გარდა ამისა, ევროკავშირთან ექსპორტისთვის GSP+ სისტემის შეწყვეტამ ნეგატიური გავლენა მოახდინა. „ჩვენი მიზანია უზრუნველვყოთ სტაბილური ზრდა სავაჭრო ბრუნვაში როგორც ექსპორტის, ისე იმპორტის მიმართულებით“, - განაცხადა პაპოიანმა.
მან აღნიშნა, რომ ინვესტიციები არსებობს ორივე ქვეყანაში, მაგრამ მათი მოცულობა ჯერ კიდევ შორს არის დამაკმაყოფილებელი დონისგან. პაპოიანმა ხაზი გაუსვა, რომ დროა, ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავებას მეტი ყურადღება დაეთმოს. „საბერძნეთის კაპიტალის უფრო ფართოდ წარმოდგენას მივესალმებით სომხეთში, რაც ორივე ქვეყნისთვის სარგებლის მომტანი იქნება“, - აღნიშნა მინისტრმა.
პაპოიანმა ისაუბრა სომხეთის მთავრობის „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროექტზე, რომელსაც რეგიონში ეკონომიკური თანამშრომლობის ჰაბად ქცევის რეალური პოტენციალი აქვს.
საბერძნეთის ეკონომიკური დიპლომატიის საკითხებში საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, კონსტანტინოს ფრაგკოიანისმა, ხაზი გაუსვა ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავების სურვილს და აღნიშნა, რომ საბერძნეთი ყოველთვის მხარს დაუჭერს სომხეთს.
ორივე მხარემ განიხილა თანამშრომლობის პერსპექტივები ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორში, მათ შორის, მაღალტექნოლოგიებში, ინდუსტრიულ სფეროში, ტურიზმში და სხვა მიმართულებებში.
საბერძნეთის ელჩმა სომხეთში, ხრისტოს სოფიანოპულოსმა, აღნიშნა, რომ ქვეყნებს შორის ტურიზმის ზრდა თვალსაჩინოა და მხარი დაუჭირა ბიზნესების პოტენციალის სრულად გამოყენების აუცილებლობას.

Armenia and Greece plan to boost economic ties
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. Armenia and Greece plan to boost economic relations, increase trade turnover and mutually offer investment opportunities to businesses.
On December 17, Yerevan hosted the 6th session of the Armenia-Greece Intergovernmental Commission on Economic, Industrial and Scientific-Technical Cooperation.
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan, who co-chairs the commission, said that the trade-economic cooperation between the two countries is based on the historical and cultural ties between Armenia and Greece.
The session was co-chaired by Greek Deputy Foreign Minister for Economic Diplomacy Konstantinos Fragkogiannis.
This year, trade turnover between the two countries (January-October) amounted to 44,7 million dollars, a decrease of 14,3%.
Papoyan said the EU sanctions against Russia and the lifting of GSP+ have had negative impact.
“Our goal is to have sustainable growth, a continuous growth in Armenia-Greece trade turnover, both in exports and imports,” Papoyan said.
Despite mutual investments, the minister said the volume of mutual capital in each other’s countries is far from sufficient.
“It is time to boost our relationship economically. We would want the Greek capital to expand in Armenia, which would be mutually beneficial for our economies,” the minister said.
Papoyan said that Armenia-EU partnership is Armenia’s priority. He said that the development of economic ties with Greece is part of the exports diversification policy. He said that the Crossroads of Peace project can transform the divided region into a powerful hub of economic cooperation.
Fragkogiannis said that both countries want to deepen and strengthen their relationship.
“Armenia and Greece have created strong relations based on common values and historical similarities,” he said. “We have a common desire to deepen and strengthen our relationship.”
The Greek official further added, “We are one of the fastest growing economies in Europe. Greece is very favorable for foreign investments. And we would like our business community to have broader involvement in the trade with Armenia and investments.”
In case of Armenia choosing a pro-EU policy Greece would fully support it, he said.
The Greek Deputy FM said that his country always stands by Armenia.
The sides discussed cooperation in various areas, such as high technologies, industry, tourism and others.