ნიკოლ ფაშინიანმა და ანჯეი დუდამ შეხვედრის დროს თანამშრომლობის გააქტიურება მნიშვნელოვანად მიიჩნიეს
ერევანი, 26 ნოემბერი, არმენპრესი: სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის შენობაში ოფიციალური ვიზიტით სომხეთში მყოფი პოლონეთის პრეზიდენტის, ანჯეი დუდას ხელმძღვანელობით დელეგაცია მიიღო.
„პატივცემულო ბატონო პრეზიდენტო, მივესალმები თქვენ და თქვენს დელეგაციას სომხეთის რესპუბლიკაში. ძალიან დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებ ამ ვიზიტს სომხეთსა და პოლონეთს შორის ურთიერთობების შემდგომი განვითარებისთვის და ვფიქრობ, რომ რეალურად არსებობს განვითარების დიდი პოტენციალი, რომელსაც, სამწუხაროდ, ვერ ვიტყვი, რომ სრულად გამოვიყენებთ. რა თქმა უნდა, სხვადასხვა პლატფორმაზე გვქონდა შეხვედრისა და საუბრის შესაძლებლობა და მიხარია ეს შემთხვევა, რომ შევძლებთ ჩვენი დიალოგის გაგრძელებას. კიდევ ერთხელ მოგესალმებით და კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება“, - განაცხადა ნიკოლ ფაშინიანმა მისასალმებელ სიტყვაში, „არმენპრესის“ ინფორმაციით.
თავის მხრივ, პოლონეთის პრეზიდენტმა აღნიშნა:
„პატივცემულო ბატონო პრემიერო, პატივცემულო დამსწრენო, პირველ რიგში მიხარია, რომ განხორციელდა ჩემი ოფიციალური ვიზიტი სომხეთში. მსურს ღრმა მადლიერება გამოვხატო თქვენ მიმართ, ბატონო პრემიერო, ასევე სომხეთის პრეზიდენტის მიმართ ასეთი დამოკიდებულებისთვის, ჩვენი ხალხებისა და სახელმწიფოების შორის ისეთი კეთილგანწყობილი და კარგი ურთიერთობების შექმნისთვის. რატომ აღვნიშნავ ამას? რადგან მე 9.5 წელია პოლონეთის პრეზიდენტი ვარ და უნდა აღვნიშნო, რომ მანამდე ჩვენი ურთიერთობები ასეთი არ ყოფილა. ეს ჩემთვის უკიდურესად მნიშვნელოვანია“.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრის აპარატის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მხარეებმა სომხეთსა და პოლონეთს შორის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, ტურისტულ, კულტურულ და ჰუმანიტარულ სფეროებში თანამშრომლობის გაგრძელებისა და გაფართოების მნიშვნელობა განიხილეს. მხარეებმა ხაზი გაუსვეს სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების გაძლიერების მიზნით თანმიმდევრული ნაბიჯების გადადგმის საჭიროებას. ამ კონტექსტში ნიკოლ ფაშინიანმა და ანჯეი დუდამ განსაკუთრებულად აღნიშნეს სამთავრობათაშორისი თანამშრომლობის გააქტიურება და მაღალი დონის ორმხრივი ვიზიტების ორგანიზება.
შეხვედრისას განიხილეს სომხეთ-ევროკავშირის ურთიერთობებთან დაკავშირებული საკითხები. პოლონეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა მხარს უჭერს ევროკავშირთან ურთიერთობების გაფართოებას და სომხეთში დემოკრატიული რეფორმების განხორციელებას. ასევე, მიესალმა სომხეთთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის საკითხზე დიალოგის დაწყებას.
პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა ანჯეი დუდას გააცნო სომხეთ-აზერბაიჯანის მშვიდობის ხელშეკრულების ირგვლივ დისკუსიების ბოლო მოვლენები და სომხური მხარის პრინციპული პოზიციები. პრემიერმა ხაზგასმით აღნიშნა სომხეთის ერთგულება მშვიდობის დღის წესრიგის მიმართ.

Armenian PM, President of Poland discuss expansion of cooperation
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has held a meeting with President of Poland Andrzej Duda, who is in Armenia on an official visit.
Welcoming the Polish President, the Armenian PM said he attaches great importance to his visit in terms of further developing the relations between Armenia and Poland. He said there is big untapped potential for development of ties. “Of course, we’ve had the opportunity to meet and talk on various occasions in various platforms, and I am glad for this opportunity to continue our conversation. I once again welcome you,” Pashinyan said.
President Duda said he is very glad to pay an official visit to Armenia. “I’d like to express deep gratitude to you, Mr. Prime Minister, as well as to the President of Armenia, for such an attitude, for creating such friendly and good relations between our peoples and states. Why am I particularly stressing this, because I’ve been President of Poland for nine and a half years and I have to say that our relations haven’t been like this before. This is very important for me,” he said.
The sides attached importance to continuous development and expansion of cooperation between Armenia and Poland in political, economic, tourism, cultural and humanitarian areas, the prime minister’s office said in a press release. The sides underscored the need for implementing consistent steps in the direction of promoting trade-economic ties. In this context, PM Pashinyan and President Duda highlighted the intensification of intergovernmental cooperation and mutual high-level visits.
Issues related to Armenia-EU partnership were also discussed. The President of Poland expressed his country’s support to the expansion of ties with the EU and implementation of democratic reforms in Armenia, and welcomed the launch of the visa liberalization dialogue.
PM Pashinyan presented to President Duda the latest developments in the discussions around the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the principled positions of the Armenian side. PM Pashinyan underscored Armenia’s commitment to the agenda of peace.