ნატო საქართველოში სავარაუდო საარჩევნო დარღვევების შესახებ ცნობების გამოძიებას ითხოვს
ერევანი, 28 ოქტომბერი, არმენპრესი. ნატოს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა ფარაჰ დახლალამ საქართველოში საპარლამენტო არჩევნებში სავარაუდო დარღვევების შესახებ ინფორმაციის გამოძიებისკენ მოუწოდა. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ ნატოს წარმომადგენელმა X სოციალურ პლატფორმაზე დაწერა.
„საერთაშორისო საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიის მიერ დაფიქსირდა არათანაბარი პირობები, რომლებშიც ჩატარდა საქართველოს არჩევნები, რაც საზოგადოების ნდობას აზიანებს მათი შედეგების მიმართ. საარჩევნო დარღვევების შესახებ ცნობები სრულად უნდა იქნას გამოძიებული“, - დაწერა ფარაჰ დახლალამ.
მანამდე, ევროკავშირის დიპლომატიის ხელმძღვანელმა ჟოზეპ ბორელმა, ევროკომისიასთან ერთობლივ განცხადებაში, ასევე მოუწოდა საქართველოში სავარაუდო საარჩევნო დარღვევების გამოძიებას.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა, თავის მხრივ განაცხადა, რომ საქართველოში საპარლამენტო არჩევნების შედეგები სანდო არ არის და მოუწოდა არჩევნებში სავარაუდო დარღვევების ყველა ცნობების გამოძიებას.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა, რომ მმართველმა პარტია „ქართულმა ოცნებამ“ 26 ოქტომბერს ჩატარებულ საპარლამენტო არჩევნებში უპრეცედენტო მხარდაჭერა მიიღო ამომრჩევლისგან და ხელისუფლება დაიცავს ამ არჩევანს, რათა არ დაუშვას კონსტიტუციური წესრიგის დარღვევა.
საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები 26 ოქტომბერს ჩატარდა. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, გამარჯვება მოიპოვა მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“, რომელმაც ამომრჩეველთა 53.93%-ის მხარდაჭერა მიიღო.
პარლამენტში ოთხი ოპოზიციური პარტია შედის, რომლებმაც საერთო ჯამში ხმების 37.78% მიიღეს. ოპოზიციამ განაცხადა, რომ არ აღიარებს ცესკო-ს მონაცემებს.

В НАТО призвали Грузию расследовать сообщения о предполагаемых нарушениях на выборах
Официальный представитель НАТО Фарах Дахлалла призвала провести расследование сообщений о предполагаемых нарушениях на парламентских выборах в Грузии. Как передает Арменпресс, об этом она написала на социальной платформе X.
“Международная миссия по наблюдению за выборами отметила неравные условия проведения выборов в Грузии, что подрывает доверие общественности к результатам. Сообщения о нарушениях, связанных с выборами, должны быть полностью расследованы”, - написала Фарах Дахлалла.
Ранее глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель в совместном с Еврокомиссией заявлении также призвал расследовать предполагаемые нарушения выборов в Грузии.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, в свою очередь, заявил, что результаты парламентских выборов в Грузии недостоверны, и тоже призвал провести расследование всех сообщений о нарушениях на выборах.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе сообщил на заседании правительства, что правящая партия “Грузинская мечта” на состоявшихся 26 октября парламентских выборах получила беспрецедентную поддержку избирателей, и власти будут защищать эти выборы, не допуская посягательств на конституционный строй.
Парламентские выборы в Грузии прошли 26 октября. По данным Центризбиркома, победу одержала правящая партия “Грузинская мечта”, получившая поддержку 54,08% избирателей.
В парламент прошли четыре оппозиционные партии, получив в общей сложности 37,78% голосов. Оппозиция заявила, что не признает данные ЦИК.