სომეხი ტურისტები უფრო ხშირად სტუმრობენ საქართველოს, ვიდრე ქართველები სომხეთს: ტურიზმის სომხეთის ფედერაციის პრეზიდენტი
ერევანი, 24 ივნისი, არმენპრესი. სომხეთიდან საქართველოს ტურისტული ნაკადი უფრო მეტია, ვიდრე საპირისპირო მიმართულებით. ეს განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ საქართველო ტურისტული თვალსაზრისით უფრო რეკლამირებულია ჩვენს რესპუბლიკაში.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ერევანში ჩატარებული სომხეთ-ქართული ტურისტული ბიზნეს კონფერენციის დროს ამის შესახებ ჟურნალისტებს აცნობა ტურიზმის სომხეთის ფედერაციის პრეზიდენტმა მეხაკ აპრესიანმა.
მისი დაკვირვებით, მეზობელი ხალხები დღეს განსაკუთრებით არ იცნობენ ერთმანეთის ისტორიას და კულტურას, რაც თავის მხრივ ზღუდავს ურთიერთ ტურისტულ ვიზიტებს. მიუხედავად ამისა, მეხაკ აპრესიანის თქმით, სომხეთსა და საქართველოს შორის ტურისტული ვიზიტების სურათი საკმაოდ შთამბეჭდავია. 2023 წელს სომხეთში ჩამოსული ტურისტების დაახლოებით 14 პროცენტი იყო საქართველოს მოქალაქე. ეს მეორე მაჩვენებელია სტატისტიკური საერთო სურათში.
„რამდენადაც უცნაურია, ერთმანეთის შესახებ ძალიან ბევრი ინფორმაცია არ გვაქვს. ამ თვალსაზრისით ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სომხეთი რაც შეიძლება მეტად ვაწარმოოთ საქართველოში. მაშინ როდესაც, სომხეთში საქართველოს ტურისტული შესაძლებლობები და შეთავაზებები უკეთ არის წარმოდგენილი. შესაბამისად, სომხეთიდან უფრო მეტი ტურისტი სტუმრობს საქართველოს. ტურიზმი არა მხოლოდ ეკონომიკური მნიშვნელობისაა, ასევე დიდია ამ სფეროს სოციალური და კულტურული როლი. ეს კულტურათაშორისი დიალოგის საკითხია, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ეს დიდი წვლილი იქნება ორი ქვეყნის მეგობრობის განმტკიცებასა და განვითარებაში“, - აღნიშნა მეხაკ აპრესიანმა.

Армянские туристы посещают Грузию больше, чем грузинские - Армению
Туристический поток из Армении в Грузию больше, чем в обратном направлении. Это обусловлено тем, что Грузия более разрекламирована с точки зрения туризма в нашей республике.
Как сообщает Арменпресс, в ходе проходящего в Ереване армяно-грузинского туристического бизнес-форума об этом журналистам сказал руководитель Федерации туризма Армении Мехак Апресян.
По его словам, соседние народы сегодня не особо знакомы с историей и культурой друг друга, что, в свою очередь, ограничивает взаимные туристические визиты. Однако, по словам Мехака Апресяна, картина туристических визитов между Арменией и Грузией весьма впечатляющая. В 2023 году около 14% прибывших в Армению туристов были гражданами Грузии. Это второй показатель в общей картине статистики.
“Как бы странно это ни было, но мы мало знаем друг о друге. В этом смысле очень важно максимально рекламировать Армению в Грузии. Между тем, туристические возможности и предложения Грузии лучше представлены в Армении. Соответственно, больше туристов из Армении посещают Грузию. Туризм имеет не только экономическое значение, велика также социальная и культурная роль этого сектора. Это вопрос межкультурного диалога, который очень важен. Это будет во многом способствовать укреплению и развитию дружбы между двумя странами”, - сказал Мехак Апресян.