Եվրոպական խորհրդարանում 2019 թվականից գործում է Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խումբը (DEG): Խմբի նպատակը ժողովրդավարության խթանումն է ոչ ԵՄ անդամ երկրներում։
Յուրաքանչյուր տարի ընտրություն է կատարվում, թե որ երկրներում է խումբը գործունեություն ծավալելու։ DEG-ի գործունեության առանցքում ԵՄ Արևելյան և Հարավային հարևանության երկրներն են, Արևմտյան Բալկանները և Թուրքիան։
Այս տարի առաջնահերթ երկիր է ընտրվել Հայաստանը։ Հայաստանում DEG-ի գործունեությունը կառաջնորդի Եվրոպական խորհրդարանում Իսպանիան ներկայացնող պատգամավոր Նաչո Սանչեսը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը DEG-ի նպատակների, դրա գործունեության հիմնական ուղղությունների, այդ համատեքստում Հարավային Կովկասում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության վիճակի, ինչպես նաև 2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին Հայաստանում կայանալիք ԵՎՐԱՆԵՍԹ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նիստի վերաբերյալ զրուցել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նաչո Սանչեսի հետ։
-Պարոն Սանչես, որոնք են Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի (DEG) հիմնական գործառույթները, ի՞նչ նպատակով է այն ստեղծվել, և ի՞նչ ակնկալիքներ կան դրա գործունեությունից։
-Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խումբը Եվրոպական խորհրդարանի այն խումբն է, որը նվիրված է ժողովրդավարության խթանմանը ամբողջ աշխարհում։ Սա չի վերաբերում ԵՄ-ի ներքին ազատություններին, այլ կապված է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի (AFET) և Զարգացման հանձնաժողովի (DEVE) հետ։ Խումբը ստեղծվել է՝ ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարությունը խթանելու նպատակով։
Յուրաքանչյուր տարի մենք որոշում ենք, թե որ երկրներում ենք պատրաստվում աշխատել։ Հայաստանը ընտրվել է որպես առաջնահերթ երկիր։ Իմ գործընկերները ինձ հանձնարարեցին առաջնորդել Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի գործունեությունը Հայաստանի ուղղությամբ, այսինքն՝ ես խորհրդարանում հանդիսանում եմ այս տարածաշրջանի դեմքը՝ կապված ձեր երկրի հետ։ Ի՞նչ ենք անում։ Հիմնականում աշխատում ենք Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ՝ միջնորդության, երկխոսության խթանման, երիտասարդ առաջնորդների և կին պատգամավորների գործունեության ուղղությամբ։ Սա կենտրոնացած է խորհրդարանական աշխատանքի վրա, երբեմն՝ նաև կուսակցությունների։ Սակայն դա «հատուկ զեկուցողի» դեր չէ, այսինքն՝ չենք գնահատում երկրի ընդհանուր պատկերը։ Սա ավելի շատ միջխորհրդարանական համագործակցություն է՝ ուղղված ժողովրդավարության խթանմանը։
-DEG-ի առաջնահերթություններից մեկը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է, ինչը ներառում է նաև մշակութային իրավունքները։ Ինչպե՞ս կարող է ԵՄ-ն արձագանքել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության փաստագրված ոչնչացմանը։
-Մենք այս հարցը բազմիցս ընդգծել ենք տարբեր բանաձևերում։ Ցավոք, սա աշխարհի շատ հակամարտությունների հետևանքներից մեկն է։ Խորհրդարանը մշտապես շեշտում է մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը․ սա պարզապես քարերի հարց չէ, սա ինքնության հարց է։ Այդ իսկ պատճառով մենք շատ լավ գիտենք, որ սա չափազանց զգայուն թեմա է, և մենք միշտ փորձում ենք անդրադառնալ դրան, ինչպես եղել է հայկական ժառանգության դեպքում Լեռնային Ղարաբաղում և Թուրքիայի որոշ տարածքներում։
-Որպես DEG-ի անդամ՝ ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվում պահվող հայ գերիների շարունակվող ապօրինի կալանքը։ Արդյո՞ք պետք է Եվրախորհրդարանը ավելի ակտիվ դեր խաղա նրանց ազատ արձակումը ապահովելու գործում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիման վրա։ Տեսնո՞ւմ եք DEG-ի մանդատում միջնորդական և երկխոսության մեխանիզմների օգտագործման հնարավորություն՝ Ադրբեջանի վրա միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելու ուղղությամբ ճնշում գործադրելու համար։
-Ո՛չ, դա Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի ուղիղ օրակարգի մաս չէ, սակայն այն մտահոգում է ամբողջ Եվրոպական խորհրդարանին։ Մենք գիտենք, որ նախագահ Թրամփը հանձնառություն է ստանձնել այս հարցով զբաղվելու համար։ Եվ կարող եմ պատկերացնել, որ Հայաստանը, լինելով կառուցողական և նույնիսկ երբեմն քաղաքական գին վճարելով իր քայլերի համար, այժմ լիովին իրավասու է պահանջելու, որ միջնորդը՝ այս դեպքում պարոն Թրամփը, կատարի իր խոստումները՝ կապված ղարաբաղյան հայ ղեկավարների և ռազմագերիների ազատ արձակման հետ։
-Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան հարյուր հազար հայեր տեղահանվեցին։ Ինչպե՞ս կարող է ԵՄ-ն ավելի արդյունավետ կերպով համատեղել մարդասիրական աջակցությունն ու քաղաքական ճնշումը, որպեսզի տեղահանված հայերի խնդիրները լուծվեն։
-Այո, անկախ իրավական կամ քաղաքական զարգացումներից, որովհետև այս հարցը շատ քաղաքական է՝ այս մարդկանց հումանիտար իրավիճակը պետք է ցանկացած դեպքում պաշտպանված լինի։ Նույնիսկ եթե Թրամփը չկատարի իր պարտավորությունները կամ եթե առաջընթաց չլինի, այս մարդկանց պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները մնում են ուժի մեջ։ Այս առումով պարտավորություն ունի նաև Ադրբեջանը։
-DEG-ի առաքելությունն է ամրապնդել խորհրդարանական ժողովրդավարությունը ԵՄ-ի սահմաններից դուրս։ Արդյո՞ք Հայաստանը իր ժողովրդավարական բարեփոխումներով և օրենքի գերակայության նկատմամբ պարտավորվածությամբ կարող է ավելի հստակ և ազդեցիկ աջակցություն ստանալ ԵՄ-ից՝ տարածաշրջանում ավտորիտար ճնշումներին հակակշիռ դառնալու համար։
-Այո, և ոչ միայն ավտորիտար ազդեցություններին հակազդելու համար, այլև ԱՄՆ-ի ֆինանսական աջակցության պակասը լրացնելու։ Հայաստանը կորցրել է ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում ԱՄՆ-ի ֆինանսավորման զգալի մասն այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը դադարեցրեց նման ծրագրերը։ Եվրոպական միությունն ամբողջ աշխարհում բախվում է նման խնդրի․ մենք չենք կարող ամբողջությամբ փոխարինել ամերիկյան ներդրումներին։
Սակայն մենք պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ, քանի որ ձեր երկիրը ցույց է տալիս ԵՄ-ին մոտենալու քաղաքական կամք։
Այդ իսկ պատճառով մենք պատրաստ ենք աջակցել ցանկացած ձևաչափով՝ միջնորդությունից և երկխոսությունից մինչև խորհրդարանական աշխատանքի բարելավում՝ ԵՄ խորհրդարանի և անդամ պետությունների խորհրդարանների ներգրավմամբ։
-ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի՝ Հայաստանում կայանալիք հանդիպումը հարթակ է երկխոսության համար։ Անձամբ դուք ի՞նչ կոնկրետ արդյունքներ կուզենայիք տեսնել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում, ինչպես նաև ԵՄ-ի դերի մեջ՝ խաղաղություն և արդարություն ապահովելու նպատակով, հատկապես այս երկու երկրների միջև։
-ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ը տարածաշրջանային խորհրդարանական հարթակ է, որը վերջին շրջանում անցել է բարդ շրջանով՝ տարբեր պատճառներով։ Բելառուսը չի մասնակցում քաղաքական պատճառներով, Ուկրաինան պատերազմի մեջ է, Մոլդովայում ընտրություններ են, Վրաստանի իշխանությունները հստակորեն հեռանում են եվրոպական ուղուց, իսկ Ադրբեջանում առկա են ժողովրդավարության հայտնի խնդիրներ։ Այս համատեքստում Հայաստանը կարելի է համարել հարաբերական կայունության «կղզի»։ Այդ իսկ պատճառով ճիշտ է, որ այս տարվա նիստը կայանա Երևանում։
Թեև միջավայրը բարդ է, այդուամենայնիվ, կարևոր է անցկացնել ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի նիստը՝ վերականգնելու բոլոր երկրների պատգամավորների նվիրվածությունը մեր ընդհանուր նպատակներին՝ հարևանության քաղաքականության առաջմղման գործում։
Որոշ երկրներ կդառնան թեկնածու անդամներ, որոշները՝ ոչ, բայց բոլորը փորձում են առաջ գնալ եվրոպական ուղով, ինչպես Հայաստանի դեպքում։
Այս հանդիպումը հրաշալի հնարավորություն է՝ գնահատելու, թե որքանո՞վ են այս երկրները քաղաքական կամք ցուցաբերում Եվրոպային մոտենալու ուղղությամբ։

С 2019 года в Европейском парламенте действует Группа поддержки демократии и координации выборов (DEG). Цель группы - содействие развитию демократии в государствах, не входящих в ЕС.
Каждый год определяется, в каких странах будет работать группа. Основное внимание DEG уделяет странам Восточного и Южного соседства ЕС, Западным Балканам и Турции.
В этом году Армения была выбрана приоритетной страной. Деятельность DEG в Армении возглавит депутат Европарламента от Испании Начо Санчес.
Корреспондент “Арменпресс” в Брюсселе говорила с депутатом Европарламента Начо Санчесом о целях DEG, основных направлениях её деятельности, состоянии прав человека и демократии на Южном Кавказе в этом контексте, а также о ежегодной сессии Парламентской ассамблеи EURONEST, которая пройед в Армении в конце октября 2025 года.
- Господин Санчес, каковы основные функции Группы поддержки демократии и координации выборов (DEG), с какой целью она была создана и каковы ожидания от ее деятельности?
- Группа поддержки демократии и координации выборов – это группа Европейского парламента, деятельность которой направлена на продвижение демократии во всем мире. Она не занимается внутренними свободами в ЕС, но связана с Комитетом по иностранным делам (AFET) и Комитетом по развитию (DEVE). Группа была создана для продвижения демократии в целом.
Каждый год мы решаем, в каких странах будем работать. Армения была выбрана в качестве приоритетной страны. Мои коллеги поручили мне возглавить работу Группы по поддержке демократии и координации выборов в Армении, то есть я представляю этот регион в Европарламенте. Чем мы занимаемся? Мы в основном работаем с Национальным Собранием Армении в сфере посредничества, содействия диалогу, поддержки молодых лидеров и женщин-депутатов. Это сосредоточено на парламентской работе, иногда также на работе с партиями. Однако это не функция “специального докладчика”, то есть мы не оцениваем общую ситуацию в стране. Это скорее межпарламентское сотрудничество, направленное на продвижение демократии.
-Одним из приоритетов DEG является защита демократии и прав человека, включая культурные права. Как ЕС может отреагировать на документально подтвержденное уничтожение армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, находящемся под контролем Азербайджана?
- Мы неоднократно поднимали этот вопрос в различных резолюциях. К сожалению, это одно из последствий многих конфликтов по всему миру. Парламент всегда подчёркивал важность сохранения культурного наследия. Это не просто вопрос камней, это вопрос идентичности. Именно поэтому мы прекрасно понимаем, что это чрезвычайно деликатная тема, и всегда стараемся её решать, как это было в случае с армянским наследием в Нагорном Карабахе и некоторых районах Турции.
-Как член DEG, как Вы оцениваете продолжающееся незаконное содержание под стражей армянских заключённых в Баку? Должен ли Европейский парламент играть более активную роль в обеспечении их освобождения, основываясь на международном гуманитарном праве? Видите ли Вы в мандате DEG возможность использования механизмов посредничества и диалога для давления на Азербайджан с целью соблюдения международных стандартов?
- Нет, это не входит в прямую повестку Группы поддержки демократии и координации выборов, но это забота всего Европейского парламента. Мы знаем, что президент Трамп взял на себя обязательство заняться этим вопросом. И я могу себе представить, что Армения, проявив конструктивность и даже иногда заплатив политическую цену за свои шаги, теперь имеет полное право требовать от посредника, в данном случае г-на Трампа, выполнения своих обещаний относительно освобождения армянских лидеров и военнопленных в Карабахе.
- Более ста тысяч армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах. Как ЕС может более эффективно сочетать гуманитарную помощь и политическое давление для решения проблем вынужденных переселенцев?
- Да, независимо от правовых или политических событий, поскольку это сугубо политический вопрос, гуманитарное положение этих людей должно быть защищено в любом случае. Даже если Трамп не выполнит свои обязательства или не будет достигнут прогресс, международные обязательства по защите этих людей остаются в силе. Азербайджан также несет ответственность в этом отношении.
- Миссия DEG - укрепление парламентской демократии за пределами ЕС. Может ли Армения, с её демократическими реформами и приверженностью верховенству права, получить более конкретную и весомую поддержку от ЕС для противодействия авторитарному давлению в регионе?
- Да, и не только для противодействия авторитарному влиянию, но и для восполнения дефицита финансовой поддержки со стороны США. Армения лишилась значительной части американского финансирования в области демократии и прав человека после того, как администрация Трампа приостановила подобные программы. Европейский союз сталкивается с подобной проблемой во всем мире. Мы не можем полностью заменить американские инвестиции.
Однако мы готовы к углублению сотрудничества с Арменией, поскольку ваша страна проявляет политическую волю к сближению с ЕС.
Именно поэтому мы готовы оказывать поддержку в любом формате, от посредничества и диалога до улучшения парламентской работы, с участием парламента ЕС и парламентов государств-членов.
- Предстоящая встреча EURONEST в Армении - это площадка для диалога. Какие конкретные результаты Вы лично хотели бы видеть в контексте армяно-азербайджанских отношений, а также в контексте роли ЕС в обеспечении мира и справедливости, особенно между этими двумя странами?
- EURONEST - региональная парламентская платформа, которая недавно пережила сложный период по разным причинам. Беларусь не участвует по политическим причинам, Украина находится в состоянии войны, в Молдове проходят выборы, власти Грузии явно отходят от европейского пути, а в Азербайджане существуют известные проблемы с демократией. В этом контексте Армению можно считать островком относительной стабильности. Именно поэтому проведение заседания этого года в Ереване представляется вполне обоснованным.
Хотя обстановка довольно сложная, тем не менее, важно провести заседание EURONEST, чтобы подтвердить приверженность депутатов всех стран нашим общим целям в продвижении политики соседства.
Некоторые страны станут кандидатами в члены, некоторые - нет, но все они стремятся двигаться вперед по европейскому пути, как, например, Армения.
Эта встреча - отличная возможность оценить, в какой степени эти страны проявляют политическую волю к сближению с Европой.