Եվրոպական խորհրդարանում 2019 թվականից գործում է Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խումբը (DEG): Խմբի նպատակը ժողովրդավարության խթանումն է ոչ ԵՄ անդամ երկրներում։
Յուրաքանչյուր տարի ընտրություն է կատարվում, թե որ երկրներում է խումբը գործունեություն ծավալելու։ DEG-ի գործունեության առանցքում ԵՄ Արևելյան և Հարավային հարևանության երկրներն են, Արևմտյան Բալկանները և Թուրքիան։
Այս տարի առաջնահերթ երկիր է ընտրվել Հայաստանը։ Հայաստանում DEG-ի գործունեությունը կառաջնորդի Եվրոպական խորհրդարանում Իսպանիան ներկայացնող պատգամավոր Նաչո Սանչեսը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը DEG-ի նպատակների, դրա գործունեության հիմնական ուղղությունների, այդ համատեքստում Հարավային Կովկասում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության վիճակի, ինչպես նաև 2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին Հայաստանում կայանալիք ԵՎՐԱՆԵՍԹ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նիստի վերաբերյալ զրուցել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նաչո Սանչեսի հետ։
-Պարոն Սանչես, որոնք են Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի (DEG) հիմնական գործառույթները, ի՞նչ նպատակով է այն ստեղծվել, և ի՞նչ ակնկալիքներ կան դրա գործունեությունից։
-Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խումբը Եվրոպական խորհրդարանի այն խումբն է, որը նվիրված է ժողովրդավարության խթանմանը ամբողջ աշխարհում։ Սա չի վերաբերում ԵՄ-ի ներքին ազատություններին, այլ կապված է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի (AFET) և Զարգացման հանձնաժողովի (DEVE) հետ։ Խումբը ստեղծվել է՝ ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարությունը խթանելու նպատակով։
Յուրաքանչյուր տարի մենք որոշում ենք, թե որ երկրներում ենք պատրաստվում աշխատել։ Հայաստանը ընտրվել է որպես առաջնահերթ երկիր։ Իմ գործընկերները ինձ հանձնարարեցին առաջնորդել Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի գործունեությունը Հայաստանի ուղղությամբ, այսինքն՝ ես խորհրդարանում հանդիսանում եմ այս տարածաշրջանի դեմքը՝ կապված ձեր երկրի հետ։ Ի՞նչ ենք անում։ Հիմնականում աշխատում ենք Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ՝ միջնորդության, երկխոսության խթանման, երիտասարդ առաջնորդների և կին պատգամավորների գործունեության ուղղությամբ։ Սա կենտրոնացած է խորհրդարանական աշխատանքի վրա, երբեմն՝ նաև կուսակցությունների։ Սակայն դա «հատուկ զեկուցողի» դեր չէ, այսինքն՝ չենք գնահատում երկրի ընդհանուր պատկերը։ Սա ավելի շատ միջխորհրդարանական համագործակցություն է՝ ուղղված ժողովրդավարության խթանմանը։
-DEG-ի առաջնահերթություններից մեկը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է, ինչը ներառում է նաև մշակութային իրավունքները։ Ինչպե՞ս կարող է ԵՄ-ն արձագանքել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության փաստագրված ոչնչացմանը։
-Մենք այս հարցը բազմիցս ընդգծել ենք տարբեր բանաձևերում։ Ցավոք, սա աշխարհի շատ հակամարտությունների հետևանքներից մեկն է։ Խորհրդարանը մշտապես շեշտում է մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը․ սա պարզապես քարերի հարց չէ, սա ինքնության հարց է։ Այդ իսկ պատճառով մենք շատ լավ գիտենք, որ սա չափազանց զգայուն թեմա է, և մենք միշտ փորձում ենք անդրադառնալ դրան, ինչպես եղել է հայկական ժառանգության դեպքում Լեռնային Ղարաբաղում և Թուրքիայի որոշ տարածքներում։
-Որպես DEG-ի անդամ՝ ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվում պահվող հայ գերիների շարունակվող ապօրինի կալանքը։ Արդյո՞ք պետք է Եվրախորհրդարանը ավելի ակտիվ դեր խաղա նրանց ազատ արձակումը ապահովելու գործում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիման վրա։ Տեսնո՞ւմ եք DEG-ի մանդատում միջնորդական և երկխոսության մեխանիզմների օգտագործման հնարավորություն՝ Ադրբեջանի վրա միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելու ուղղությամբ ճնշում գործադրելու համար։
-Ո՛չ, դա Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի ուղիղ օրակարգի մաս չէ, սակայն այն մտահոգում է ամբողջ Եվրոպական խորհրդարանին։ Մենք գիտենք, որ նախագահ Թրամփը հանձնառություն է ստանձնել այս հարցով զբաղվելու համար։ Եվ կարող եմ պատկերացնել, որ Հայաստանը, լինելով կառուցողական և նույնիսկ երբեմն քաղաքական գին վճարելով իր քայլերի համար, այժմ լիովին իրավասու է պահանջելու, որ միջնորդը՝ այս դեպքում պարոն Թրամփը, կատարի իր խոստումները՝ կապված ղարաբաղյան հայ ղեկավարների և ռազմագերիների ազատ արձակման հետ։
-Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան հարյուր հազար հայեր տեղահանվեցին։ Ինչպե՞ս կարող է ԵՄ-ն ավելի արդյունավետ կերպով համատեղել մարդասիրական աջակցությունն ու քաղաքական ճնշումը, որպեսզի տեղահանված հայերի խնդիրները լուծվեն։
-Այո, անկախ իրավական կամ քաղաքական զարգացումներից, որովհետև այս հարցը շատ քաղաքական է՝ այս մարդկանց հումանիտար իրավիճակը պետք է ցանկացած դեպքում պաշտպանված լինի։ Նույնիսկ եթե Թրամփը չկատարի իր պարտավորությունները կամ եթե առաջընթաց չլինի, այս մարդկանց պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները մնում են ուժի մեջ։ Այս առումով պարտավորություն ունի նաև Ադրբեջանը։
-DEG-ի առաքելությունն է ամրապնդել խորհրդարանական ժողովրդավարությունը ԵՄ-ի սահմաններից դուրս։ Արդյո՞ք Հայաստանը իր ժողովրդավարական բարեփոխումներով և օրենքի գերակայության նկատմամբ պարտավորվածությամբ կարող է ավելի հստակ և ազդեցիկ աջակցություն ստանալ ԵՄ-ից՝ տարածաշրջանում ավտորիտար ճնշումներին հակակշիռ դառնալու համար։
-Այո, և ոչ միայն ավտորիտար ազդեցություններին հակազդելու համար, այլև ԱՄՆ-ի ֆինանսական աջակցության պակասը լրացնելու։ Հայաստանը կորցրել է ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում ԱՄՆ-ի ֆինանսավորման զգալի մասն այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը դադարեցրեց նման ծրագրերը։ Եվրոպական միությունն ամբողջ աշխարհում բախվում է նման խնդրի․ մենք չենք կարող ամբողջությամբ փոխարինել ամերիկյան ներդրումներին։
Սակայն մենք պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ, քանի որ ձեր երկիրը ցույց է տալիս ԵՄ-ին մոտենալու քաղաքական կամք։
Այդ իսկ պատճառով մենք պատրաստ ենք աջակցել ցանկացած ձևաչափով՝ միջնորդությունից և երկխոսությունից մինչև խորհրդարանական աշխատանքի բարելավում՝ ԵՄ խորհրդարանի և անդամ պետությունների խորհրդարանների ներգրավմամբ։
-ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի՝ Հայաստանում կայանալիք հանդիպումը հարթակ է երկխոսության համար։ Անձամբ դուք ի՞նչ կոնկրետ արդյունքներ կուզենայիք տեսնել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում, ինչպես նաև ԵՄ-ի դերի մեջ՝ խաղաղություն և արդարություն ապահովելու նպատակով, հատկապես այս երկու երկրների միջև։
-ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ը տարածաշրջանային խորհրդարանական հարթակ է, որը վերջին շրջանում անցել է բարդ շրջանով՝ տարբեր պատճառներով։ Բելառուսը չի մասնակցում քաղաքական պատճառներով, Ուկրաինան պատերազմի մեջ է, Մոլդովայում ընտրություններ են, Վրաստանի իշխանությունները հստակորեն հեռանում են եվրոպական ուղուց, իսկ Ադրբեջանում առկա են ժողովրդավարության հայտնի խնդիրներ։ Այս համատեքստում Հայաստանը կարելի է համարել հարաբերական կայունության «կղզի»։ Այդ իսկ պատճառով ճիշտ է, որ այս տարվա նիստը կայանա Երևանում։
Թեև միջավայրը բարդ է, այդուամենայնիվ, կարևոր է անցկացնել ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի նիստը՝ վերականգնելու բոլոր երկրների պատգամավորների նվիրվածությունը մեր ընդհանուր նպատակներին՝ հարևանության քաղաքականության առաջմղման գործում։
Որոշ երկրներ կդառնան թեկնածու անդամներ, որոշները՝ ոչ, բայց բոլորը փորձում են առաջ գնալ եվրոպական ուղով, ինչպես Հայաստանի դեպքում։
Այս հանդիպումը հրաշալի հնարավորություն է՝ գնահատելու, թե որքանո՞վ են այս երկրները քաղաքական կամք ցուցաբերում Եվրոպային մոտենալու ուղղությամբ։

Armenia shows political will to approach the European Union, we are ready to deepen cooperation: MEP
The Democracy Support and Election Coordination Group (DEG) has been operating within the European Parliament since 2019. The group’s goal is to promote democracy in non-EU member states.
Each year, a decision is made on which countries the group will operate in. DEG’s activities mainly focus on the EU’s Eastern and Southern Neighborhood countries, the Western Balkans, and Turkey.
This year, Armenia has been chosen as a priority country, and DEG’s activities there will be led by Spanish MEP Nacho Sánchez.
Armenpress' Brussels correspondent interviewed Member of the European Parliament Nacho Sánchez about DEG’s goals, its main areas of activity, the state of human rights and democracy in the South Caucasus in that context, as well as the annual session of the EURONEST Parliamentary Assembly, which will be held in Armenia at the end of October 2025.
-Mr. Sanchez, what functions does the DEG group have, what is the purpose of creating such a group, and what expectations are there from its activities?
-Well, the DEG is the unit of the European Parliament devoted to the promotion of democracy in the world. This is not related to liberties inside the European Union. It is linked to the AFET Committee and the DEVE Committee, and it’s a group devoted to the promotion of democracy in general.
There are many, many aspects, and every year we decide which countries we want to work with. Armenia has been selected as a priority country.
Being a priority country, my colleagues decided to task me with being the lead member of the DEG, meaning I am the face of this part of the world in the Parliament related to your country.
What do we do? Mainly, we focus on working with the Parliament of your country — the National Assembly — with groups in terms of mediation, facilitation, promoting the work of young leaders, and promoting the women’s caucus.
It is focused on Parliament, and collaterally on political parties, but it is not a kind of rapporteurship examining the whole country. It is very focused on inter-parliamentary connections and work devoted to the promotion of democracy.
-As you said, one of the DEG’s priorities is safeguarding democracy and human rights, which also extends to cultural rights. How can the EU respond to the documented destruction of Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh under Azerbaijani control?
-We have mentioned the issue in many resolutions in the past. Unfortunately, this is one of the consequences of conflicts in many parts of the world.
The Parliament always underlines the need to preserve cultural heritage — it is not about stones, it’s about identity.
For that reason, we know for sure that this is a very sensitive issue, and we always try to address this part of the conflict, as has been the case for Armenian heritage in the Nagorno-Karabakh area and in some parts of Turkey.
-As a member of the DEG, how do you assess the ongoing illegal detention of Armenian hostages in Baku? Should the European Parliament play a stronger role in ensuring their release under international humanitarian law? Do you see scope for the DEG to use its mediation and dialogue mechanisms to pressure Azerbaijan to comply with international standards on political prisoners and detainees?
No, it is not part of the agenda. It is part of the general concern of the European Parliament regarding the situation.
We know that there is a commitment by President Trump to tackle the issue. And I can imagine your country, especially your country, is trying to push this part of the agenda, because Armenia has been very cooperative and has made efforts with some political cost.
Now I think you are entitled to demand that the mediator — in this case, President Trump  — to comply with his commitments to do something for the release of the political prisoners and local authorities from Nagorno-Karabakh.
-Over one hundred thousand Armenians were displaced from Nagorno-Karabakh. How can the EU better balance humanitarian aid with political pressure, so that Armenian displaced communities do not remain permanently uprooted?
Yes. Whatever the outcome from the legal or political point of view — because this case is very political — the humanitarian situation of these people must be protected anyway.
Even if there is no commitment from Mr. Trump, or no prospects — luckily, we do have some — their humanitarian situation must be protected in any case, because every country, including Azerbaijan, is bound by international obligations regarding such prisoners.
-The DEG is meant to reinforce parliamentary democracy beyond the EU. Could Armenia’s democratic reforms and commitment to rule of law be more strongly supported by the EU as a counterweight to authoritarian pressures in the region?
-Not only to counter authoritarian trends, but also to counter the lack of American funding.
Armenia has lost an enormous amount of resources devoted to democracy and human rights since the Trump administration decided to completely cut U.S. aid.
This is a problem the European Union faces all around the world — we are not able to fully replace what the Americans used to fund.
But we are ready to engage with Armenia, because your country shows political will to approach the European Union.
For that reason, we are ready to engage in any aspects — mediation, facilitation, the promotion of democracy, even practical parliamentary work — with help not only from the European Parliament, but also from the national parliaments of our member states.
-The Euronest meeting in Armenia provides a platform for dialogue. What specific outcomes would you personally like to see regarding Armenia-Azerbaijan relations and the EU’s role in securing peace and justice in the region and especially between these two countries?
-Euronest is a gathering of parliamentarians from partner countries. In recent times, it has faced a very bumpy period for many reasons — Belarus is not participating for political reasons, Ukraine is at war, Moldova is having elections, Georgian authorities are clearly diverging from the European path, and Azerbaijan has the well-known problems related to democracy.
In this context, Armenia stands out as a bubble of relative stability. For that reason, I think it is good that Yerevan is the place to host this Euronest session.
However, the environment is not very conducive for progress for many reasons. Still, it is important to hold Euronest — to recommit every parliament and parliamentarian to our common goals of advancing neighborhood policies.
Some of these countries will become candidates, others not, but they are all working toward the European path — as is the case for Armenia.
This meeting is an excellent opportunity to assess each country’s level of commitment and political will regarding rapprochement with the European Union.