ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (ՀԱՀ) նորանշանակ դեսպան Անդրե Յոհաննես Խրունևալդը (նստավայրը՝ Կիև):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա իր նպաստը կբերի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:«Մեր նպատակն է ոչ միայն բարելավել հարաբերություններն, այլև ավելի մերձեցնել մեր ժողովուրդներին,- ընդգծել է նախագահը:-Ուրախ կլինեմ ՀԱՀ նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսային հյուրընկալել Հայաստանում՝ բացահայտելու մեր երկիրը, որը հնագույն քաղաքակրթությունների խաչմերուկ է եղել: Այն այժմ դարպաս է դեպի ԵԱՏՄ»:
Դեսպան Անդրե Յոհաննես Խրունևալդը նշել է, որ իր առաջին այցն է Հայաստան և շատ տպավորված է մեր երկրով ու մարդկանցով:«Այն շատ տարբեր է և յուրօրինակ: Մեր երկրների միջև համագործակցության շատ հնարավորություններ եմ տեսնում»,-ասել է նա: Դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ հավատարմագրերի հանձնմամբ նոր հնարավորություններ կբացվեն՝ ավելի սերտացնելու հարաբերությունները երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են փոխգործակցության հեռանկարային ուղղություններին՝ նշելով, որ երկու երկրներն էլ հայտնի են ադամանդագործության ոլորտում ունեցած բարձր որակներով և կարող են հաջողությամբ համագործակցել: Անդրադարձ է կատարվել նաև նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության և գիտության ոլորտներին, ինչպես նաև այդ ոլորտների զարգացմանն ուղղված ATOM նախագահական նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին:

New Ambassador of Republic of South Africa presents credentials to Armenian President
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. New Ambassador of the Republic of South Africa to Armenia AndreJohannes Groenewald(residence in Kiev, Ukraine) presented his credentials to President Armen Sarkissian, the Armenian President’s Office told Armenpress.
President Sarkissian congratulated the Ambassador on appointment, expressing hope that he will bring his contribution to the development of the bilateral relations. “Our goal is not only to improve the relations, but also to make closer our peoples”, the President said, adding that he will be delighted to host the president of the Republic of South Africa in Armenia to reveal the country which has been as a crossroad for ancient civilizations. “Currently it [Armenia] is a gateway to the EAEU”, the Armenian President said.
The Ambassador in turn stated that this is his first visit to Armenia and is very impressed with the country and its people. “It’s very different and unique. I see great opportunities for the cooperation between our countries”, the Ambassador said.
The officials also discussed the prospective directions of the mutual cooperation, stating that the two countries are famous for their high qualities in the diamond-cutting sphere and can successfully cooperate. The meeting also touched upon the fields of new technologies, education and science, as well as the cooperation opportunities within the frames of the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) dedicated to science and technology development in Armenia.