Շարունակելու ենք հետևել. Մնացականյանը՝ թուրքական գաղտնի փաստաթղթերի հրապարակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարևոր է համարում, որ Թուրքիան արձագանքի թուրքական զինուժի գլխավոր շտաբի փաստաթղթերի արտահոսքին, որով բացահայտվում են Հայաստանի նկատմամբ Անկարայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը վերագրվող ծրագրի անվանումն ու մանրամասները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մնացականյանը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողի հարցին ի պատասխան:
«Անկեղծ ասած, չեմ կարող հաստատել կամ հերքել այդ հրապարակման իսկությունը: Եթե այդպիսի հարց կամ պնդում կա, ապա առաջին հերթին դա պետք է անի թուրքական կողմը: Եվ իրենցից դեռ որևէ արձագանք չենք լսել: Կարիք չունեմ ասելու, որ, բնականաբար, հարցը պարունակում է լուրջ մտահոգություն, և մենք շարունակելու ենք դրան հետևել»,-ասաց նախարարը:
Նա շեշտեց ՝առաջին արձագանքը պետք է գա Թուրքիայից:
«Nordic Monitor» կայքը գաղտնի նյութեր էր հրապարակել, որոնցում անդրադարձ կար Հայաստանին հարված հասցնելու Թուրքիայի ծրագրերին: Փաստաթուղթը հրապարակած «Nordic Monitor»-ի հոդվածագիր Աբդուլլահ Բոզքուրթն«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է, որ հավատում է իր հրապարակած փաստաթղթի իսկությանը: Թուրքիայի ռազմական տեսուչներն Անկարայի Աքընջըի ավիաբազայի հրամանատարության կողմից վերահսկվող փաստաթղթերի բյուրոյում պլանների ուսումնասիրություն անցկացնելիս պարզել են, որ պլանի որոշէջերանհետացել են: Սկսվել է հետաքննություն ՝ պարզելու, թե ինչպես են նշված փաստաթղթերն անհետացել: Գլխավոր շտաբին էջերի անհետ կորելու մասին զեկուցագիրը ներկայացվել է 2016 թվականի մայիսի 23-ին: Եվ հենց այդ արտահոսքի զեկուցագիրն էր, որ բացահայտել է գործողության անվանումը՝ «ALTAY»: «Գաղտնի պլանը վերջնական տեսքի է բերվել 2001 թվականի հուլիսի 13-ին: Այն պատրաստվել է մարտավարական օդուժի 2-րդ հրամանատարության կողմից, որպես «OĞUZTÜRK» կոչվող օդային հարձակողական պլանի մաս: Զեկուցագրում նշվում է, որ գործողությունների ծրագիրը դեռևս վավեր է, և ընդգծվում է, որ էջերի կորուստը բացասական ազդեցություն չի ունենա ALTAY օպերացիայի վրա», - գրել է Աբդուլլահ Բոզքուրթը «Nordic Monitor»-ում: Հրապարակումը միջազգային լայն արձագանք է գտել: Հունական ԶԼՄ-ները «սենսացիոն» են որակել այն: «Այս բացահայտումը, ինչպես նաև այլ տեղեկություններ Աթենքի որոշ շրջանակների հիմք են տվել մտածելու, որ Հայաստանը Սիրիայից հետո կլիներ Թուրքիայի հաջորդ թիրախը»,-գրում են հունական լրատվամիջոցները:

Продолжим следить за ситуацией: Мнацаканян о публикации секретных турецких документов
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян считает важным, чтобы Турция отреагировала на утечку документов из Генерального штаба Вооруженных сил Турции, в которой указаны название и детали военно-политической программы Анкары в отношении Армении. Как сообщает Арменпресс, Мнацаканян выразил такое мнение в ответ на вопрос журналиста.
«Честно говоря, я не могу подтвердить или опровергнуть подлинность этой публикации. Если есть такой вопрос или утверждение, то в первую очередь это должна сделать турецкая сторона. И мы еще не услышали никакой реакции от них. Излишне говорить, что, конечно, этот вопрос вызывает серьезную обеспокоенность, и мы будем продолжать следить за ситуацией», - сказал министр.
Он отметил, что первая реакция должна исходить из Турции.
В результате утечки документов турецкого генерального штаба раскрыты название и детали программы, разработанной военным и политическим руководством Анкары в отношении Армении.
Обозреватель опубликовавшего документ издания Nordic Monitor Абдулла Бозкурт в беседе с Арменпресс сказал, что верит в подлинность опубликованного им документа.
Турецкие военные инспекторы, изучая планы в бюро документов, контролируемых авиабазой "Акынджи" в Анкаре, обнаружили, что некоторые страницы плана исчезли.
Началось расследование, чтобы выяснить, как пропали отмеченные документы. Доклад об исчезновении документа был представлен генеральному штабу 23 мая 2016 года. И именно этот отчет об утечке раскрыл название операции - «ALTAY».
«Секретный план был завершен 13 июля 2001 года. Он был разработан 2-м тактическим авиационным командованием в рамках плана воздушной атаки «OĞUZTÜRK». В докладе отмечается, что план действий остается в силе, и подчеркивается, что потеря страниц не окажет негативного влияния на ALTAY», - написал Абдулла Бозкурт в Nordic Monitor.
Публикация получила широкий международный резонанс. Греческие СМИ назвали его сенсационным. «Это раскрытие, а также другая информация в некоторых кругах Афин дали повод думать, что Армения станет следующей целью Турции после Сирии», - сообщают греческие СМИ.