Աննա Հակոբյանը ծանոթացել է Աղքատության հաղթահարման ծրագրի հաջողության պատմություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը նոյեմբերի 26-ին Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության ղեկավար Ժիրայր Էդիլյանի հետ այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ և Դրախտիկ համայնքներ, կազմակերպության «Աղքատության հաղթահարման փուլային ծրագրի» հաջողության պատմություններին ծանոթանալու։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Ճամբարակ համայնքում Աննա Հակոբյանին Անժելա Ծաղկյանն ու Նվեր Սարիբեկյանը պատմել են իրենց հաջողության պատմությունը՝ ներկայացրել, որ կազմակերպության աջակցությամբ զբաղվում են անասնապահությամբ, ինչի շնորհիվ թե՛ եկամուտներն են սկսել ավելանալ, թե՛ կենսամակարդակն է բարելավվել, թե՛ տան պայմանները։
«Կարող ենք համարել, որ ձեր ընտանիքի դեպքում առաջին քայլն է արվել շատ անհուսալի վիճակից դուրս գալու համար, որը սակայն բավարար չէ, և ձեր ձգտումներն այսքանով չպետք է ավարտվեն։ Ես ձեր ապագան պատկերացնում եմ որպես փոքրիկ անասնաբուծական ֆերմայի սեփականատերեր։ Կենտրոնացեք այն աշխատանքի վրա, որը դուք կարողանում եք անել, և վստահ եմ, որ արդյունքները սպասեցնել չեն տա»,- ասել է Աննա Հակոբյանը՝ պայմանավորվելով, որ երկու տարի հետո կրկին հանդիպելու են, սակայն այդ ժամանակ ամուսիններն արդեն պետք է ընդլայնած լինեն իրենց բիզնեսն ու արդեն ունենան նոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ։
Դրախտիկ գյուղում Զարուհի Պետրոսյանը ներկայացրել է իր հաջողության պատմությունը՝ շեշտելով, որ մասնագիտացել է խոհարարության ոլորտում, սովորել է նաև թխվածքներ պատրաստել և տորթեր ձևավորել։ Ներկա դրությամբ Զարուհին աշխատում է համայնքի դպրոցում «Վորլդ վիժն Հայաստան» կազմակերպության երկարօրյա ցերեկային կենտրոնի ճաշարանում, սակայն մտադրություն ունի ստեղծել իր բիզնեսը։ Երեք երեխաների մայրը սեփական ուժերով արդեն կարողացել է հարդարել բնակարանն ու գնել տան համար դռներ։ «Շատ նպատակասլաց եք, ես ձեզ տեսնում եմ որպես ապագա կին գործարար, քանի որ վստահ եմ, որ առաջին դժվարությունները հաղթահարելուց հետո հետ չեք կանգնելու և առաջ եք գնալու»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Այցի շրջանակում Աննա Հակոբյանն այցելել է նաև Դրախտիկի միջնակարգ դպրոց, ծանոթացել կազմակերպության երկարօրյա ծառայությանը:

Анна Акопян ознакомилась с историями успеха участников программы преодоления бедности
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile / Город улыбок” Анна Акопян 26 ноября вместе с губернатором Гегаркуникской области Гнелом Саносяном и руководителем организации “Ворлд Вижн Армения” Жирайром Эдиляном посетила общины Чамбарак и Драхтик Гегаркуникской области. Она ознакомилась с историями успеха участников “Поэтапной программы преодоления бедности” организации. Как сообщили Арменпресс в офисе Анны Акопян, в общине Чамбарак Анне Акопян Анжела Цахкян и Нвер Сарибекян рассказали историю их успеха, рассказали, что при содействии организации они занимаются скотоводством, благодаря чему и доходы начали увеличиваться, и уровень жизни улучшился, и условия быта.
“Можем ли мы считать, что в случае с вашей семьей был сделан первый шаг к выходу из очень безнадежной ситуации, чего, однако, недостаточно, и ваши стремления на этом этапе не завершаться? Я представляю вас в будущем как владельцев небольшой животноводческой фермы. Сконцентрируйтесь на той работе, которую вы можете делать, и я уверена, что результаты не заставят себя ждать”, - сказала Анна Акопян, договорившись, что через два года они вновь встретятся, тогда супруги уже расширят свой бизнес и у них будут новые успехи и достижения.
В селе Драхтик Заруи Петросян представила историю своего успеха, подчеркнув, что она специализировалась в области кулинарии, научилась готовить пирожные и торты. В настоящее время Заруи работает в школе общины в столовой дневного центра организации “Ворлд Вижн Армения”, однако намерена создать свой бизнес. Мать троих детей уже смогла собственными силами обустроить квартиру и купить двери для дома. “Вы очень целеустремленная, в будущем я вижу вас как женщину-предпринимателя, поскольку уверена, что после преодоления первых трудностей вы не отступитесь от своего и будете идти вперед”, - сказала Анна Акопян.
В рамках визита Анна Акопян посетила также и среднюю школу Драхтика, ознакомилась с режимом продленного дня школы.