Հայաստանը պետք է լինի երկիր, որտեղ հարգվում է մարդու մտածելու իրավունքը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է լինի ժամանակակից երկիր, որտեղ մարդու մտածելու իրավունքը հարգվում է և ոչ միայն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ուղիղ հեռարձակմամբ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բոլորը պարտավոր չեն միանման մտածել տարբեր հարցերի հետ կապված, այդ թվում, քաղաքական: Հակառակ դեպքում մեր երկիրը հետ ենք գլորում: Հեղափոխությունը բերել է ազատություն, սակայն կան ուժեր, որ փորձում են դա օգտագործել ու ՀՀ-ում սակավագիտություն հաստատել: Հիմա նոր թրենդ է կարծես, ստանդարտից դուրս ստեղծագործական աշխատանքին կպցնում են սատանիստներ անունը: Ո՞ւր ենք գնում այս ճանապարհով: Հայաստանում միտքը պիտի աշխատի և չպետք է այն լինի կաղապարված»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը խոսեց Հայոց լեզու, Հայոց պատմություն առարկաները բուհական համակարգում պարտադիր դասավանդումը վերանայելու շուրջ ծավալված քննարկումների մասին: Նա ընդգծեց, որ այդ քննարկումների մեջ պետք է հասկանալ ու գտնել կոնկրետ պատասխաններ, տեսնել աշխարհում հաջողված փորձերը:
«Շատերը զարմանում են, թե ինչպես կարելի է այդ հարցը քննարկել, միթե այդ հարցի քննարկումն ազգադավություն չէ: Ուզում եմ հասկանալ, թե մենք ի՞նչ խնդիր ենք դնում բուհական համակարգի առաջ: Եթե մեր բուհական համակարգը չի կարողանալու մրցունակ մասնագետներ պատրաստել, ապա ինչու ենք ֆինանսավորում այն: Եթե մեր համալսարանները մնալու են գիտության ետնախորշերում, ապա այս բարեփոխումներն էլ ինչի համար են: Կան մարդիկ, որ ուզում են մեզ պահել կոռուպցիայի ետնախորշերում, սակավագիտությունը դարձնել ապրելակերպ: Լուսանցք մղված մարդիկ, որ չեն կարողանում մի քաղաքացու աջակցության ստորագրություն հավաքել, հիմա հայ ժողովրդից պաշտպանում են հայոց լեզուն: Ո՞ւմից եք հայոց լեզուն պաշտպանում, մեզնի՞ց: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինժեներին որքան ոչ ինժեներական ուղղությամբ զբաղեցնենք, որ չկտրենք մասնագետ դառնալու ճանապարհից»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia should be a country where person’s right to think is respected, says PM
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Armenia should be a contemporary country where the person’s right to think is respected and not only that, Prime Minister Nikol Pashinyan said live on Facebook.
“Not everyone is obliged to think in the same way on various issues, including the political ones. Otherwise we are rolling our country back. The revolution brought freedom, but some forces are trying to use that and establish a poor science in Armenia. Now it seems there is a new trend, outside of standards, the name Satanists is attached to the creative work. Where we are going? The mind should work in Armenia”, Pashinyan said.
The PM commented on the discussions relating to revising the mandatory teaching of Armenian Language, Armenian History subjects in universities. He said in these debates it is necessary to understand and find concrete answers, look at the international successful practices.
“I want to understand what task we are putting before the university system. If our university system will not be able to prepare competitive specialists, so why we finance it? If our universities are left behind the science, what are these reforms for? There are people who want to keep us in the slums of corruption”, the PM said, adding that some people who are unable to collect a signature of support from one citizen, now are protecting the Armenian language from the Armenian people. “From whom do you protect the Armenian language, from us? We should understand how much we should engage an engineer in a non-engineering work in order not to lose the track of becoming a specialist”, Pashinyan said.