Հայաստանը պետք է լինի երկիր, որտեղ հարգվում է մարդու մտածելու իրավունքը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է լինի ժամանակակից երկիր, որտեղ մարդու մտածելու իրավունքը հարգվում է և ոչ միայն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ուղիղ հեռարձակմամբ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բոլորը պարտավոր չեն միանման մտածել տարբեր հարցերի հետ կապված, այդ թվում, քաղաքական: Հակառակ դեպքում մեր երկիրը հետ ենք գլորում: Հեղափոխությունը բերել է ազատություն, սակայն կան ուժեր, որ փորձում են դա օգտագործել ու ՀՀ-ում սակավագիտություն հաստատել: Հիմա նոր թրենդ է կարծես, ստանդարտից դուրս ստեղծագործական աշխատանքին կպցնում են սատանիստներ անունը: Ո՞ւր ենք գնում այս ճանապարհով: Հայաստանում միտքը պիտի աշխատի և չպետք է այն լինի կաղապարված»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը խոսեց Հայոց լեզու, Հայոց պատմություն առարկաները բուհական համակարգում պարտադիր դասավանդումը վերանայելու շուրջ ծավալված քննարկումների մասին: Նա ընդգծեց, որ այդ քննարկումների մեջ պետք է հասկանալ ու գտնել կոնկրետ պատասխաններ, տեսնել աշխարհում հաջողված փորձերը:
«Շատերը զարմանում են, թե ինչպես կարելի է այդ հարցը քննարկել, միթե այդ հարցի քննարկումն ազգադավություն չէ: Ուզում եմ հասկանալ, թե մենք ի՞նչ խնդիր ենք դնում բուհական համակարգի առաջ: Եթե մեր բուհական համակարգը չի կարողանալու մրցունակ մասնագետներ պատրաստել, ապա ինչու ենք ֆինանսավորում այն: Եթե մեր համալսարանները մնալու են գիտության ետնախորշերում, ապա այս բարեփոխումներն էլ ինչի համար են: Կան մարդիկ, որ ուզում են մեզ պահել կոռուպցիայի ետնախորշերում, սակավագիտությունը դարձնել ապրելակերպ: Լուսանցք մղված մարդիկ, որ չեն կարողանում մի քաղաքացու աջակցության ստորագրություն հավաքել, հիմա հայ ժողովրդից պաշտպանում են հայոց լեզուն: Ո՞ւմից եք հայոց լեզուն պաշտպանում, մեզնի՞ց: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինժեներին որքան ոչ ինժեներական ուղղությամբ զբաղեցնենք, որ չկտրենք մասնագետ դառնալու ճանապարհից»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Армения должна быть страной, где уважают право человека мыслить: Пашинян
Армения должна быть современной страной, где уважают право человека на мысль и не только. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в Facebook.
«Все не обязаны думать одинаково и иметь одинаковые мнения по различным вопросам, в том числе политическим. Иначе мы откатим нашу страну назад. Революция принесла свободу, но есть силы, которые пытаются ее использовать и утвердить атмосферу недостатка знаний в Армении. Теперь, похоже, появилась новая тенденция называть нестандартное творчество сатанизмом. Куда мы идем этим путем? В Армении мысль должна работать, и она не должна застывать в форме», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся также дискуссий о пересмотре обязательного преподавания в вузах армянского языка и армянской истории. Он подчеркнул, что в этих дискуссиях нужно понимать и находить конкретные ответы, увидеть успешный опыт в мире.
«Многие удивляются тому, как этот вопрос может обсуждаться, разве обсуждение этого вопроса не является предательством. Я хочу понять, какую задачу мы ставим перед университетской системой. Если наша университетская система не способна подготовить конкурентоспособных специалистов, почему мы ее финансируем? Если наши университеты остаются за кулисами науки, то зачем нужны эти реформы? Есть люди, которые хотят оставить нас в коррупции, сделать дефицит знаний образом жизни. Люди, оттесненные на обочину, не в состоянии собрать подпись граждан в поддержку, теперь защищают армянский язык от армянского народа. От кого вы защищаете армянский язык? От нас? Мы должны понимать, сколько мы должны занимать инженеров неинженерами направлениями, чтобы не сломать путь к тому, чтобы он стал специалистом», - добавил Никол Пашинян.