Արցախի Խորհրդարանի անկախ պատգամավորները միացել են Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած քաղաքական թիմին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած «Ազատ հայրենիք» կուսակցության «Հայրենիք» խորհրդարանական խմբակցությանն անդամակցելու դիմում է ներկայացրել անկախ պատգամավոր Էրիկ Ռոբիկի Հարությունյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին «Ազատ հայրենիք» կուսակցության մամուլի կենտրոնից:
Հոկտեմբերի 31-ին, «Ազատ հայրենիք» խմբակցությանն, իր դիմումի համաձայն, միացել է խորհրդարանի մեկ այլ անկախ պատգամավոր՝ Արամ Ալեքսեյի Սարգսյանը:
Խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ պատգամավորները նշել են, որ այդ որոշումը կայացրել են՝ հաշվի առնելով կուսակցության կողմից առաջ քաշած ծրագրերը:
«Դա գիտակցված որոշում էր, քանի որ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ներկայացրած Արցախի զարգացման տեսլականը հավակնոտ է և իրատեսական»,- նշել է թիվ 2 ընտրատարածքից (ք. Ստեփանակերտ), մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր ընտրված Արամ Սարգսյանը: Իսկ Շուշիի և Քաշաթաղի շրջաններն ընդգրկող թիվ 10 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր ընտրված Էրիկ Հարությունյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում «Ազատ հայրենիք» կուսակցության անցած ճանապարհը և այն ներուժը, որն ունի կուսակցությունը:
«Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը ողջունել է անկախ խորհրդարանականների որոշումը և համոզմունք հայտնել, որ համատեղ գործունեությունն ավելի կբարձրացնի Խորհրդարանում խմբակցության ծավալած աշխատանքի արդյունավետությունը:
Հիշեցնենք, որ «Հայրենիք» խմբակցությունը Արցախի Խորհրդարանում ամենամեծն է և նոր պատգամավորների անդամակցության արդյունքում կունենա 16 պատգամավոր:
Տեղեկացնենք նաև, որ ԱՀ Խորհրդարանի 33 պատգամավորներից միայն Արամ Սարգսյանն ու Էրիկ Հարությունյանն էին, որ ընդգրկված չէին որևէ խմբակցության մեջ:

Независимые депутаты парламента Арцаха присоединились к политической команде Араика Арутюняна
Независимый депутат Эрик Робикович Арутюнян представил заявление о вступлении в парламентскую фракцию партии “Свободная Родина”, возглавляемую экс-премьером Арцаха Араиком Арутюняном. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе партии “Свободная Родина”.
31 октября к фракции “Свободная Родина”, согласно собственному заявлению, присоединился и другой независимый депутат парламента Арам Саркисян. На встрече с руководителем фракции Артуром Товмасяном депутаты отметили, что это решение было принято с учетом выдвинутых партией программ.
“Это было осознанное решение, поскольку представленное партией “Свободная Родина” видение развития Арцаха и амбициозное, и реалистичное”, - отметил Арам Саркисян, избранный депутатом по мажоритарной системе в избирательном округе № 2 г. Степанакерта. А Эрик Арутюнян, избранный депутатом от 10-го избирательного округа, включающего Шушинский и Кашатагский районы, отметил, что высоко ценит путь, пройденный партией “Свободная Родина”, и тот потенциал, который имеет партия.
Руководитель фракции “Свободная Родина” Артур Товмасян приветствовал решение независимых парламентариев и выразил уверенность, что совместная деятельность еще более повысит эффективность работы фракции в парламенте.
Напомним, что эта фракция является самой большой в парламенте Арцаха и в результате членства новых депутатов в ней уже будет 16 депутатов.
Сообщим также, что из 33 депутатов парламента Арцаха только Арам Саркисян и Эрик Арутюнян не состояли в какой-либо фракции.