Ճապոնիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Տոկիոյում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ճապոնիայի վարչապետը ողջունել է նախագահ Սարգսյանի մասնակցությունը կայսր Նարուհիթոյի գահակալության արարողությանը և Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում նրա առաջին այցը Ճապոնիա։ Նա ասել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի համար կարևոր գործընկեր է, և իրենք հետաքրքրված են համագործակցության զարգացմամբ։«Հայաստանն ունի հարուստ պատմություն, մշակույթ, ավանդույթներ: Հիմք ընդունելով դրանք՝ դուք կենտրոնանում եք նոր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների վրա՝ նայելով ապագային»,- նշել է վարչապետ Աբեն:
Շնորհակալություն հայտնելով կայսեր գահակալության պատմական իրադարձությանը մասնակից լինելու հրավերի համար՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է.«Թեև մենք աշխարհագրորեն միմյանցից բավական հեռու ենք, սակայն մոտ ենք մեր արժեքներով, մեր մշակույթով ու պատմությամբ։ Երկուսս էլ հնագույն ժողովուրդներ ենք, որոնք տարբեր առումներով ունեն շատ նմանություններ։ Մենք պետք է նայենք առաջ: Ապագան ենթադրում է համագործակցություն: Հավատացած եմ, որ կարող ենք միասին շատ բան անել»:Նա փոխգործակցության համար հեռանկարային է համարել նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեծ հոսքերի տեղեկատվության կառավարման ոլորտները։
Այս համատեքստում նա ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնություններից մեկը՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաների ու գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, որը, ի թիվս այլ բաղադրիչների, նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ մեր երկիրը դարձնելով արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում առաջատար կենտրոններից մեկը:«Ուրախ կլինենք այս ծրագրի շրջանակում ճապոնական ընկերություններին ևս տեսնել մեր երկրում»,- ընդգծել է նախագահը:
Նշելով, որ 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո Ճապոնիան առաջիններից մեկն էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց Հայաստանին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է.«Հայաստանը բարձր է գնահատում արտակարգ իրավիճակների կառավարման և բնական աղետների դեմ պայքարի, տարերային աղետների կանխարգելման գործում ճապոնական օժանդակությունը մեր երկրին»:Նա կարևորել է նաև միջուկային անվտանգության ու կարգավորումների, այդ թվում՝ միջուկային թափոնների կառավարման ու երկրաշարժերի կանխատեսելիության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Նշելով, որ երկու երկրները ստորագրել են ներդրումների ազատականացման, խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագիրը, որը գործուն հնարավորություններ է ստեղծում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ և ունենալով կայացած բանկային համակարգ, կարող է դիտարկվել որպես առևտրային հարթակ։ Նա համագործակցության առումով հեռանկարային է համարել նաև սննդի անվտանգության ոլորտը։
Ճապոնիայի վարչապետն ասել է, որ երկու երկրները միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, միմյանց հնարավորությունները բացահայտելու կարիք ունեն։ Նա կարևորել է ճապոնական ընկերություններին Հայաստանի հետ համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների մասին տեղեկացնելը:
«Կարևոր է իրազեկել ընկերություններին այն մեծ ներուժի մասին, որ Հայաստանն ունի, ինչպես նաև տեղյակ պահել, որ Դուք՝ որպես նախագահ, մեծապես կենտրոնացած եք նման կարևոր ոլորտների զարգացման վրա»,-նշել է վարչապետ Աբեն:
Այդ նպատակով նա կարևոր է համարել համատեղ բիզնես ֆորումի անցկացումը։
Հայաստանի նախագահն իր և կառավարության անունից Ճապոնիայի վարչապետին հրավիրել է այցելել Հայաստան։«Ուրախ կլինենք Ձեզ հյուրընկալել մեր երկրում»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը։

Japan interested in developing cooperation with Armenia, PM Abe tells President Sarkissian in Tokyo
Abe welcomed Sarkissian’s participation in Emperor Naruhito’s enthronement ceremony, as well as his first visit to Japan in the capacity of President of Armenia. PM Abe said that Armenia is an important partner for Japan and that Tokyo is interested in developing cooperation. “Armenia is rich in history, culture and traditions. Based on this you are focused on new technologies and innovations by looking into the future,” the Japanese Premier told President Sarkissian.
Thanking for the invitation to participate in the enthronement ceremony of Emperor Naruhito, Sarkissian said: “Although we are quite far from each other geographically, we are close with values, our culture and history. We are both ancient peoples who in different senses have many similarities. We must look forward. The future implies cooperation. I am sure that together we can achieve a lot.”
The Armenian President pointed out innovation, IT, AI, mathematical modelling, big data management to be promising sectors for partnership.
In this context Sarkissian presented ATOM (Advanced Tomorrow), one of his presidential initiatives aimed at technological and scientific development in Armenia. “We will be happy to also see Japanese enterprises in our country as part of this project,” he said.
Mentioning that Japan was among the first countries to provide assistance to Armenia after the 1988 earthquake, President Sarkissian said: “Armenia highly appreciates Japanese assistance to our country in emergency situations management and fight against natural disasters and prevention”. He also attached importance to expanding cooperation in nuclear safety and regulations, including nuclear waste management and predictability of earthquakes.
Mentioning that the two countries have signed an agreement on liberalization, encouragement and protection of investments, Sarkissian said that Armenia can be viewed as a trading platform given its strong banking system and membership to the EAEU.
PM Abe said the two countries have a need to know each other and each other’s possibilities better. He highlighted informing Japanese companies about the potential and possibilities of cooperation with Armenia.
“It is important to notify companies about the big potential that Armenia has, as well as inform them that you, as President, are highly focused on the development of such important sectors,” the Japanese PM said.
In this context he highlighted organizing a joint business forum.
On behalf of the Armenian Government, President Armen Sarkissian invited PM Abe to visit Armenia. “We will be happy to host you in our country,” he said.