ԱՄԷ դեսպանը բարձր է գնահատում Հայաստանի սպորտային բժշկությունն ու բժշկական զբոսաշրջությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ ԱլԶաաբիին: Նրանք քննարկել են երկկողմ համագործակցության ուղղությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարությունից, դեսպանը ներկայացրել է 2 երկրի համագործակցության ձեռքբերումները և փոխանցել, որ ԱՄԷ-ի առողջապահության նախարարը պատրաստ է ընդլայնել փոխգործակցության շրջանակները: Նա առաջարկել է համագործակցության նոր հուշագիր ստորագրել, որը սկիզբ կլինի նոր հարաբերությունների:
Մուհամմադ ԱլԶաաբին բարձր է գնահատել Հայաստանի սպորտային բժշկությունն ու բժշկական զբոսաշրջությունը և ցանկություն հայտնել այդ ուղղություններով ծրագրեր մշակել: Նա նաև ներկայացրել է ԱՄԷ-ի բժշկական ապահովագրության սկզբունքները:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում դեղարտադրության ոլորտի զարգացմանն ուղղված ներդրումների հնարավորությունները, որոնք թույլ կտան տեղական արտադրության դեղերն արտահանել` ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ այլ շուկաներ:
Արսեն Թորոսյանն առաջարկել է թարմացնել գործող համաձայնագիրը` ընդլայնելով համագործակցության ոլորտները, մշակել բժշկական զբոսաշրջության զարգացման, ուսանողների, բուժքույրերի և, առհասարակ, փորձի փոխանակման ծրագրեր:
«Ուրախ կլինեմ, որ կարողանանք մեր պետական հարաբերություններն օգտագործել Աբու Դաբիի Քլիվլանդ կլինիկայի նման որակյալ ներուժը Հայաստանում օգտագործելու համար», - ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Մուհամմադ ԱլԶաաբին ԱՄԷ-ի առողջապահության նախարարի ողջույնն է փոխանցել Արսեն Թորոսյանին, որը գլխավորել էր ցեղասպանության 100-ամյակի արարողությանը ժամանած ԱՄԷ պատվիրակությունը:

YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Healthcare Minister Arsen Torosyan today received Ambassador of the United Arab Emirates (UAE) to Armenia Mohamed AlZaabi, the ministry told Armenpress.
During the meeting the officials discussed the bilateral cooperation directions.
The Ambassador introduced the achievements of the Armenia-UAE cooperation and stated that the UAE healthcare minister is ready to expand the partnership frameworks. He proposed to sign a new memorandum of cooperation which will put a beginning to new relations.
Mohamed AlZaabi highly appreciated Armenia’s sports medicine and medical tourism and expressed a wish to develop programs at these directions. He also introduced the principles of the UAE medical insurance.
The sides discussed the investment opportunities in Armenia aimed at developing pharmaceutics which will enable to export the drugs of local production to the EAEU states and other markets.
Minister Torosyan proposed to update the current agreement, by expanding the cooperation spheres, developing student exchange programs, medical tourism development, etc.
“I will be happy if we manage to use our state relations to use the qualitative potential of Cleveland Clinic of Abu Dhabi in Armenia”, Arsen Torosyan said.