Ալիևի խոսքերն անհարգալից են հայ ժողովրդի և ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նկատմամբ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Թուրքմենստանում ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Իլհամ Ալիևի ելույթում պատմությունը խեղաթյուրելու փորձեր կան:
«Ցավոք, Իլհամ Ալիևի խոսքում մենք այդպիսի փորձեր տեսանք։ Լսելով նրա գնահատականները Գարեգին Նժդեհի մասին՝ ճիշտն ասած, հիշեցի խորհրդային հայտնի «Կովկասի գերուհին» կինոնկարը. երբ այնտեղ խոսվում է հինավուրց ամրոցի ավերակների մասին, և հարց է հնչում՝ իսկ ի՞նչ է, եկեղեցին նույնպես ե՞ս եմ ավերել։ Իլհամ Ալիևի խոսքից այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ընդհանրապես այդ պատերազմում Հիտլերը երկրորդական դերակատարություն է ունեցել, և նացիստական շարժման լիդերը եղել է Գարեգին Նժդեհը։ Իսկ իրականությունն այն է, որ Գարեգին Նժդեհը պայքարում էր Հայաստանի՝ թուրքական օկուպացման դեմ, պայքարում էր հայերի ցեղասպանության դեմ, որը կազմակերպել էին թուրքերը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով, իրականությունն այն է, որ Գարեգին Նժդեհը, ի դեպ, ռուսական շատ սպաների հետ, 1918 թվականին ղեկավարում էր ռազմաճակատի շատ կարևոր հատվածը հայ-թուրքական պատերազմի ժամանակ։ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ շատ կարևոր է, որպեսզի իմանանք պատմության օբյեկտիվ գնահատականը։
«Ասվում է, որ Գարեգին Նժդեհը մահացել է Վլադիմիրի բանտում։ Խորհրդային շատ գործիչներ են մահացել Վլադիմիրի բանտում, Ալեքսանդր Սոլժենիցինը եղել է Գուլագում, և ի՞նչ, բոլոր նրանց, ովքեր դատապարտված են եղել 1937-1950-ական թվականներին, մենք համարում ենք ժողովրդի թշնամինե՞ր։ Եթե այդպես է, ապա ականավոր շատ գործիչներ դատապարտված են եղել և իրենց կյանքի վերջին օրերը հենց բանտում են ավարտել։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է այս ամենը որպես փաստ ընդունենք։ Եվ ես անտեղի, անհարկի եմ համարում պատմությունն աղավաղելու, բավական կարևոր այս նիստի մթնոլորտում որոշակի լարվածություն մտցնելու նպատակով այս ձևաչափի օգտագործումը»,-հավելեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանի կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում պատերազմի վետերաններին. ընդամենը մի քանի ամիս առաջ կրկնապատկվել Հայրենական Մեծ պատերազմի բոլոր վետերաններին տրվող սոցիալական նպաստները։
«Մեր կողմից այսօր ստորագրվելիք Հռչակագրից կցանկանայի, մասնավորապես, առանձնացնել այն հատվածները, որոնք ընդգծում են համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը միջազգային լայն երկխոսության վերականգման ուղղությամբ՝ միտված միջազգային անվտանգության ամրապնդմանը և ընդդեմ բաժանարար գծերի, անվստահության, լարվածության և առճակատման ձևավորմանը նպաստող գործողություններին։ Եվ կարծում եմ, որ նաև այսպիսի գագաթաժողովներում մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի մեր ժողովուրդների, մեր երկրների միջև լարվածությունը ոչ թե աճի, այլ, հակառակը, մենք կարողանանք գտնել երկխոսության, փոխադարձ զիջման, փոխադարձ վստահության և փոխադարձ հարգանքի ուղիներ։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն առաջին հերթին անհարգալից են հայ ժողովրդի համար։ Եվ կարծում եմ, որ դա անհարգալից է նաև երկրների ղեկավարների և այն ժողովուրդների նկատմամբ, որոնց նրանք այստեղ ներկայացնում են»,-ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնեց Թուրքմենստանի ղեկավարությանը հաջող նախագահության համար և հույս հայտնեց, որ ԱՊՀ շրջանակում բազմակողմանի համագործակցության կատարելագործմանն ու ամրապնդմանը միտված համատեղ ջանքերը շարունակական կլինեն: Նա նաև վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ 2020 թ. ԱՊՀ-ում նախագահության շրջանակում ուզբեկ գործընկերներին հնարավորինս աջակցելու առնչությամբ:

Aliyev’s words are disrespectful towards Armenian people and CIS heads of state – PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan reacted to the speech of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the session of the CIS Council of Heads of State in Ashgabat.
Pashinyan stated that Aliyev’s remarks contain attempts to distort the history.
“Unfortunately, we saw such attempts in the remarks of Ilham Aliyev. Listening to his assessments on Garegin Nzhdeh, frankly I remembered the Kidnapping,CaucasianStyle film where there is a talk about the ruins of an ancient castle, and question is asked “so what, have I also destroyed the church?” There is an impression from Aliyev’s statement that in general Hitler played a secondary role in that war, and the leader of the Nazi movement was Garegin Nzhdeh. But the reality is that Garegin Nzhdeh was fighting against Armenia’s Turkish occupation, against the genocide of Armenians which was organized by Turks”, Pashinyan said, once again emphasizing the importance of knowing the objective assessment of the history.
“It is stated that Garegin Nzhdeh has died in the Vladimir Prison. Many Soviet figures have died in the Vladimir Prison, and so what, all those who were convicted in the 1937-1950s, should be considered as people’s enemies? And if that is so, many famous figures were convicted and spent the last days of their life in prison. But this doesn’t mean that we must accept this as a fact. And I consider it inappropriate to use this format to distort the history, create some tension during this very important session”, the Armenian PM said.
Pashinyan noted that the Armenian government pays special attention to the war veterans, just few months before the social fees provided to all veterans of the Great Patriotic War doubled.
“From the Declaration we will sign today I would like to highlight the parts which emphasize the necessity to make joint efforts to restore the broad international dialogue aimed at strengthening the international security, opposing the dividing lines, the actions leading to formation of mistrust, tension. And I also believe that during such format summits we should do everything possible not to increase the tension between our peoples, our countries, but quite the contrary, to be able to find ways for dialogue, compromise, mutual trust and respect. I think the words of the Azerbaijani President are first of all disrespectful for the Armenian people. And I also believe that his words are disrespectful towards the leaders of the countries and the peoples they represent here”, Nikol Pashinyan said.
The Armenian PM once again thanked the Turkmen leadership for the successful chairmanship in the CIS and expressed hope that the joint efforts aimed at improving and strengthening the multilateral cooperation within the CIS will continue. He also reaffirmed Armenia’s readiness to provide support to the Uzbek partners during the 2020 chairmanship in CIS.