ԱԺ պատգամավորը ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հակադարձել է ԼՂՀ-ի վերաբերյալ ադրբեջանցի պատգամավորի ստահոդ ելույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում անդամ երկրների պատվիրակների առաջ բացահայտել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը` կտրուկ հակադարձելով ադրբեջանցի պատգամավորի հայտարարությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կոնջորյանն այս մասին խոսեց Ազգային ժողովում հրավիրված ասուլիսում:
«Հիմնական հանձնաժողովի նիստում ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչը ևս մեկ անգամ փորձեց ԼՂՀ-ի հարցով մանիպուլացնող հայտարարություն անել: Սակայն հայկական պատվիրակությունը մշտապես պատրաստ է նմանատիպ ելույթներին պատշաճ պատասխան տալու: Ադրբեջանական պատվիրակության անդամը խնդրել էր ելույթի համար ավելի երկար ժամանակ տրամադրել` հերթական անգամ շեշտելով իրենց միակողմանի դիրքորոշումը ԼՂՀ-ի հարցում: Պատվիրակը նաև ցինիկ հայտարարություն էր արել` հռետորական հարց ուղղելով, թե ով է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Եվ ես իմ շուրջ 10 րոպե տևողությամբ ելույթում ճշգրտումներ եմ արել, նշել, որ Լյուքսեմբուրգում ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ընդունած տարեկան հռչակագրով հստակ ֆիքսվել է, որ ԼՂՀ հակամարտությունը պետք է լուծվի 3 սկզբունքների` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման հիման վրա, և ադրբեջանական պատվիրակությունը կողմ է քվեարկել ընդհանուր հռչակագրին»,-ասաց Կոնջորյանն ու նշեց` ադրբեջանցիները, մերժելով ազգերի ինքնորոշման և մարդկանց իրավունքների դրույթը, ըստ էության հակասում են իրենք իրենց:
Կոնջորյանը հակադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ աղավաղված տեղեկություններին: Պատգամավորը ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին ներկայացրել է նաև օրեր առաջ Տավուշում ադրբեջանական կողմի կրակոցների արդյունքում զոհված հայ զինծառայողի մասին: Կոնջորյանը նաև շեշտել է Ադրբեջանում հայատյացության խորը մակարդակի մասին, հիշեցրել հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի մասին:
Հայ պատգամավորի ելույթից հետո կառույցում բավականին առանցքային երկրների ներկայացուցիչներ մոտեցել են իրեն, գոհունակություն հայտնել ելույթի համար, հետաքրքրվել, թե իրականում ով է Ռամիլ Սաֆարովը:

Депутат НС на Парламентской ассамблее ОБСЕ ответил на лживое выступление азербайджанского депутата
Депутат Национального собрания Армении Айк Конджорян, резко возразив на заявление азербайджанского депутата, обрисовал перед делегатами стран-членов ПА ОБСЕ агрессивную политику Азербайджана в вопросе Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», Конджорян об этом сказал на пресс-конференции в НС Армении.
”На заседании Основной комиссии представитель азербайджанской делегации еще раз попытался сделать манипулирующее заявление по вопросу НКР. Однако армянская делегация всегда готова давать должные ответы на подобные выступления. Член азербайджанской делегации попросил предоставить больше времени для своего выступления, в очередной раз подчеркнув свою одностороннюю позицию в вопросе НКР. Делегат сделал циничное заявление, задав риторический вопрос: “Кто такие народ Нагорного Карабаха?”. И я в своем 10-минутном выступлении внес уточнения, отметив, что в принятой Парламентской ассамблеей ОБСЕ в Люксембурге годовой декларации четко зафиксировано, что карабахский конфликт должен быть решен на основе трех принципов - неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности и самоопределения наций, и азербайджанская делегация голосовала за эту декларацию”, - сказал Конджорян и отметил, что азербайджанцы, отвергая положение о самоопределении наций и правах людей, по сути, противоречат сами себе.
Конджорян ответил на искаженные сведения Азербайджана о нагорно-карабахском конфликте. Депутат также представил представителям стран-членов ОБСЕ информацию об армянском военнослужащем, погибшем несколько дней назад в результате обстрела азербайджанской стороны в Тавуше. Конджорян подчеркнул и глубокую степень армянофобии в Азербайджане, напомнил об азербайджанце Рамиле Сафарове, зарубившем топором спящего армянского офицера.
После выступления армянского депутата представители ключевых стран в структуре подошли к нему, выразили удовлетворение его выступлением, поинтересовались, кто же на самом деле Рамиль Сафаров.