Աննա Հակոբյանն ու Բելիզի հանրապետության առաջին տիկինն այցելել են Արյունաբանական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանն ու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի (World Congress on Information Technology) շրջանակում Երևան ժամանած Բելիզի հանրապետության առաջին տիկին Քիմ Սիմփլիս-Բառոունը հոկտեմբերի 7-ին այցելել են Պրոֆ․ Ռ․ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոն։ Կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանի, «City of smile/ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանն ու Քիմ Սիմփլիս-Բառոուն շրջել են կենտրոնով, շփվել քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող երեխաների և նրանց ծնողների հետ։
Այցի ավարտին Գյումրիից 16-ամյա Աստղիկ Լորեցյանը՝ որպես հիշատակ տիկին Բելիզին է նվիրել իր գործած գոբելեն աշխատանքը։ Աստղիկ Լորեցյանի մոտ մի քանի ամիս առաջ հայտնաբերվել էր սուր լեյկոզ և նա բուժումը ստացել է Արյունաբանական կենտրոնում։ Բուժում ստանալու հարցում նրան աջակցել է «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամը։ Քիմիոթերապիայի վերջին կուրսն Աստղիկն անցել է 2 շաբաթ առաջ և բժիշկների գնահատմամբ հաղթահարել է հիվանդությունը։
Շրջայցից հետո կայացած առանձնազրույցի ընթացքում Աննա Հակոբյանն ու Քիմ Սիմփլիս-Բառոունը ներկայացրել են իրենց ղեկավարած հիմնադրամների գործունեությունը։ Տիկին Բառոունը Աննա Հակոբյանին հրավիրել է Բելիզի հանրապետություն։
Բելիզի հանրապետության առաջին տիկին Քիմ Սիմփլիս Բառոունը, որը Կենտրոնական Ամերիկայի ազդեցիկ կանանցից մեկն է, տարբեր սոցիալական շարժումների հեղինակ է, երեխաների և կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող դեսպանորդ։ Լինելով քաղցկեղ հաղթահարած անձ հեղինակել է քաղցկեղով հիվանդ երեխաների բուժման համար տարբեր գլոբալ ծրագեր։ Տիկին Բառոունը Lifeline Foundation-ի հիմնադիրն է։
«City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն է, հոգում է քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող մինչև 26 տարեկան երեխաների և դեռահասների բուժումը։ Հիմնադրամը տրամադրում է նաև անվճար դեղորայք, օրական 4-անգամյա սնունդ, ինչպես նաև սոցիալ-հոգեբանական ծառայություն քաղցկեղ ունեցողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին։ Ներկա դրությամբ հիմնադրամն օժանդակում է 240 երեխայի և երիտասարդի։

Анна Акопян и первая леди Республики Белиз посетили гематологический центр
Супруга премьер-министра, и председатель попечительского совета благотворительных фондов “Мой шаг” и “City of smile /Города улыбок” Анна Акопян и первая леди Белиза Ким Симплис-Барроу, прибывшая в Ереван в рамках 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям (World Congress on Information Technology), 7 октября посетили Гематологический Центр имени профессора Р. Йоляна. В сопровождении директора Центра Самвела Даниеляна, исполнительного директора City of smile / Smile City Эстер Демирчян, Анна Акопян и Ким Симплис-Барроу обошли центр, общались с детьми с онкологическими заболеваниями и заболеваниями крови, а также с их родителями.
В завершение визита 16-летняя Астхик Лорецян из Гюмри подарила миссис Белиз на память сотканный ею гобелен. Астхик Лорецян несколько месяцев назад была диагностирована с острой лейкемией и проходила лечение в гематологическом центре. В лечении ее поддержал Фонд Smile City. Последний курс химиотерапии Астхик прошла две недели назад и, по словам врачей, победила болезнь.
В ходе беседы, состоявшейся по окончании обхода, Анна Акопян и Ким Симплис-Барроу рассказали о деятельности своих фондов. Миссис Барроу пригласила Анну Акопян в Республику Белиз.
Первая леди Бельгии Ким Симплис Барроу, одна из самых влиятельных женщин в Центральной Америке, является автором различных общественных движений, послом по защите прав детей и женщин. Будучи лицом, преодолевшим рак, стала автором различных глобальных программ лечения детей с онкологическими заболеваниями. Г-жа Барроу является основателем Фонда "Мост жизни" - Lifeline Foundation.
Благотворительный фонд “City of smile/Город улыбки”, возглавляемый супругой премьер-министра Анной Акопян, занимается лечением детей и подростков в возрасте до 26 лет с онкологическими заболеваниями и заболеваниями крови. Фонд также предоставляет бесплатные лекарства, 4-х разовое питание, а также социальные и психологические услуги больным раком и членам их семей. В настоящее время фонд поддерживает 240 детей и молодежи.