Աննա Հակոբյանն ու Բելիզի հանրապետության առաջին տիկինն այցելել են Արյունաբանական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանն ու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի (World Congress on Information Technology) շրջանակում Երևան ժամանած Բելիզի հանրապետության առաջին տիկին Քիմ Սիմփլիս-Բառոունը հոկտեմբերի 7-ին այցելել են Պրոֆ․ Ռ․ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոն։ Կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանի, «City of smile/ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանն ու Քիմ Սիմփլիս-Բառոուն շրջել են կենտրոնով, շփվել քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող երեխաների և նրանց ծնողների հետ։
Այցի ավարտին Գյումրիից 16-ամյա Աստղիկ Լորեցյանը՝ որպես հիշատակ տիկին Բելիզին է նվիրել իր գործած գոբելեն աշխատանքը։ Աստղիկ Լորեցյանի մոտ մի քանի ամիս առաջ հայտնաբերվել էր սուր լեյկոզ և նա բուժումը ստացել է Արյունաբանական կենտրոնում։ Բուժում ստանալու հարցում նրան աջակցել է «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամը։ Քիմիոթերապիայի վերջին կուրսն Աստղիկն անցել է 2 շաբաթ առաջ և բժիշկների գնահատմամբ հաղթահարել է հիվանդությունը։
Շրջայցից հետո կայացած առանձնազրույցի ընթացքում Աննա Հակոբյանն ու Քիմ Սիմփլիս-Բառոունը ներկայացրել են իրենց ղեկավարած հիմնադրամների գործունեությունը։ Տիկին Բառոունը Աննա Հակոբյանին հրավիրել է Բելիզի հանրապետություն։
Բելիզի հանրապետության առաջին տիկին Քիմ Սիմփլիս Բառոունը, որը Կենտրոնական Ամերիկայի ազդեցիկ կանանցից մեկն է, տարբեր սոցիալական շարժումների հեղինակ է, երեխաների և կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող դեսպանորդ։ Լինելով քաղցկեղ հաղթահարած անձ հեղինակել է քաղցկեղով հիվանդ երեխաների բուժման համար տարբեր գլոբալ ծրագեր։ Տիկին Բառոունը Lifeline Foundation-ի հիմնադիրն է։
«City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն է, հոգում է քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող մինչև 26 տարեկան երեխաների և դեռահասների բուժումը։ Հիմնադրամը տրամադրում է նաև անվճար դեղորայք, օրական 4-անգամյա սնունդ, ինչպես նաև սոցիալ-հոգեբանական ծառայություն քաղցկեղ ունեցողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին։ Ներկա դրությամբ հիմնադրամն օժանդակում է 240 երեխայի և երիտասարդի։

Armenian PM’s spouse, First Lady of Belize visit Hematology Center in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Anna Hakobyan, spouse of the Armenian Prime Minister, Chairwoman of the Board of Trustees of My Step and City of Smile charitable foundations, and the First Lady of Belize Kim Simplis Barrow, who is in Armenia on the sidelines of the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT), visited on October 7 the Hematology Center after Prof. R. Yolyan, Mrs. Hakobyan’s Office told Armenpress.
Director of the Center Samvel Danielyan and executive director of the City of Smile charity foundation Ester Demirchyan accompanied Mrs. Anna Hakobyan and Mrs. Kim Simplis Barrow. The two ladies toured the center, talked to the children suffering cancer and their parents.
16-year-old Astghik Loretsyan from Gyumri handed over his work made of gobelin to Mrs. Kim Simplis Barrow. The child has been treated in the Hematology Center by the support of the City of Smile foundation.
After the tour the two ladies introduced the activities of the foundations led by them. Kim Simplis Barrow invited Anna Hakobyan to visit Belize.
Kim Simplis Barrow is one of the most influential women in Central America, is an advocate of protecting the rights of children and women. She personally overcame cancer and has initiated different global programs for the treatment of children suffering cancer. She is also the founder of the Lifeline Foundation of Belize.
“City of Smile” Foundation was created to support people with oncological and hematological diseases. Its mission is to stand by their side and help them and their families in their challenging journey of conquering cancer.