Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Մոսկվայում հոկտեմբերի 2-ին մասնակցել է «Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթ» միջազգային համաժողովի լիագումար նիստին, որտեղ բացման խոսքով հանդես է եկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարարը ներկա է գտնվել նաև նախագահ Պուտինի և մասնակից երկրների ոլորտային գերատեսչությունների ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների միջև հանդիպմանը: Նշվել է, որ ֆորումը լավ հարթակ է համաշխարհային էներգետիկ խնդիրները քննարկելու և զարգացման ուղիներ փնտրելու համար:
Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել նաև ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայկական ատոմային էլեկտակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների հետ կապված ընթացիկ հարցեր։
«Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթ» միջոցառման շրջանակներում նախատեսվում են մեծաթիվ նշանակալի միջազգային միջոցառումներ, ցուցահանդեսներ, որոնցում իրենց մասնակցությունն են ունենալու պետական մարմինների համաշխարհային և ռուսաստանյան խոշորագույն էներգետիկ ընկերությունների ղեկավարներ, նաև համաշխարհային փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչներ:
«Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթ» միջազգային համաժողովն ամենամյա միջոցառում է, որը տեղի է ունենում 2017 թվականից սկսած: Այն ձեռք է բերել Ռուսաստանում և ԵԱՏՄ անդամ երկրներում էներգաարդյունավետության ոլորտում հիմնական իրադարձության կարգավիճակ:
Համաժողովի նպատակն է ցույց տալ ռուսական վառելիքի և էներգետիկ համալիրի հեռանկարները և գիտակցել էներգետիկ ոլորտում միջազգային համագործակցության ներուժը: Ֆորումը հարթակ է՝ քննարկելու տնտեսության էներգետիկ ոլորտի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները և զարգացման ընթացիկ խնդիրները գազի արդյունաբերության, նավթարդյունաբերության, ածխարդյունաբերության, նավթաքիմիկատների, էլեկտրաէներգիայի արդյունաբերության, էներգախնայողության և էներգախնայողության բարելավման ոլորտներում:
Հիշեցնենք, որ այս տարի Ռուսաստանի էներգիայի շաբաթվա հիմնական իրադարձություններն անցկացվում են հոկտեմբերի 2-5-ը՝ «Մանեժ» կենտրոնական ցուցասրահի տարածքում: Կազմակերպիչներն են ՌԴ էներգետիկայի նախարարությունը և Մոսկվայի կառավարությունը:

Сурен Папикян встретился с генеральным директором Госкорпорации “Росатом” Алексеем Лихачевым
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян 2 октября в Москве принял участие в пленарном заседании Международной конференции “Российская энергетическая неделя”, на котором со вступительной речью выступил президент РФ Владимир Путин.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства территориального управления и инфраструктур РА, министр присутствовал также на встрече президента Путина с руководителями отраслевых ведомств стран - участниц и международных организаций. Было отмечено, что конференция является хорошей площадкой для обсуждения мировых энергетических проблем и поиска путей развития.
Сурен Папикян встретился также и с генеральным директором Госкорпорации “Росатом” Алексеем Лихачевым. В ходе встречи были обсуждены текущие вопросы, связанные с работами по продлению срока эксплуатации Армянской атомной электростанции.
В рамках конференции “Российская энергетическая неделя” намечено большое количество значимых международных мероприятий, выставок, в которых примут участие руководители крупнейших мировых и российских энергетических компаний, государственных органов, а также представители мирового экспертного сообщества.
Международная конференция “Российская энергетическая неделя” - ежегодное мероприятие, которое проходит с 2017 года. Цель конференции - показать перспективы российского энергетического комплекса и топлива и осознать потенциал международного сотрудничества в энергетической сфере. Конференция - платформа для обсуждения основных вызовов, стоящих перед энергетической сферой экономики и текущих проблем развития в сферах газовой, нефтяной, угольной, нефтехимической, электроэнергетической промышленности и энергосбережения.
Напомним, что основные события Недели российской энергии в этом году проходят со 2 по 5 октября на территории Центрального выставочного зала “Манеж”.