Նունե Սարգսյանը ներկա է գտնվել պարարվեստի «Նաիրյան» համահայկական մրցանակաբաշխությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել պարարվեստի «Նաիրյան» համահայկական մրցանակաբաշխությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Պարը լեզու է առանց խոսքերի: Դարեր շարունակ մենք` հայերս, պարել ենք՝ փորձելով արտահայտել մեր հույզերը, զգացմունքները, հարաբերությունները: Մենք ունենք պարի հարուստ պատմություն»,- մրցանակ հանձնելով Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջին` նշել է Նունե Սարգսյանը: Նա նկատել է, որ հայկական բալետը ևս հին ավանդույթներ ունի, մասնավորապես հիշատակելով ազգությամբ հայ, բալետի հանրահայտ պարուհի Ագրեպինա Վագանովային, որի անունով է կոչվում Սանկտ Պետերբուրգի ռուսական բալետի ակադեմիան, և որը մեծ ավանդ է ունեցել համաշխարհային բալետի զարգացման գործում:
Նունե Սարգսյանն ընդգծել է, որ պետք է հպարտ լինենք աշխարհի տարբեր բեմերում հանդես եկող բոլոր հայ պարողներով:«Նրանք հայկական մշակույթի դեսպաններն են: Պետք է գնահատենք, ուրախանանաք և հպարտանանք նրանցով»,-ասել է նա:
Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Հասմիկ Մարկոսյանը կոլեկտիվի անունից շնորհակալություն է հայտնել Նունե Սարգսյանին՝ նշելով, որ նա քոլեջի ամենամեծ բարեկամն է:«Նա հաճախ է այցելում քոլեջ և մեծ հետաքրքրությամբ հետևում մեր աշակերտների ելույթներին: Նրա շնորհիվ է, որ մեր երկու սաները հիմա գտնվում են Մոսկվայի Մեծ թատրոնում և մասնակցում են վարպետության դասերի»,-ասել է Հասմիկ Մարկոսյանը՝ ավելացնելով, որ տիկին Սարգսյանը աջակցել է նաև քոլեջի վերանորոգմանը: Տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում բեմադրելու են մանկական բալետ` ըստ Նունե Սարգսյանի «Քաչալ ոզնին» հեքիաթի:

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Spouse of the Armenian President Nouneh Sarkissian attended the Nairian Pan-Armenian Dance Award ceremony at the National Academy of Opera and Ballet after A. Spendiaryan, the Presidential Office told Armenpress.
“Dance is a language without words. For centuries, we, Armenians, have danced trying to express our emotions, feelings and relationships. We have a rich dance history”, Nouneh Sarkissian said while handing over an award to the Yerevan State Choreographic college. Mrs. Sarkissian said the Armenian ballet also has old traditions, in particular remembering famous ethnic Armenian ballerina Agrepina Vaganova who had a great contribution to the development of ballet across the world.
Nouneh Sarkissian said we should be proud of all Armenian dancers performing in different countries of the world. “They are the ambassadors of the Armenian culture. We should appreciate and be proud of them”, she said.
Director of the Yerevan State Choreographic college Hasmik Markosyan thanked the President’s spouse, stating that Mrs. Sarkissian is the greatest friend of the college. “She frequently visits our college and watches the performances of our students with a great interest. Thanks to Mrs. Sarkissian our two students are currently taking part in master classes at the Great Theater of Moscow”, Markosyan said, adding that Nouneh Sarkissian also assisted the restoration of the college.