Նունե Սարգսյանը ներկա է գտնվել պարարվեստի «Նաիրյան» համահայկական մրցանակաբաշխությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել պարարվեստի «Նաիրյան» համահայկական մրցանակաբաշխությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Պարը լեզու է առանց խոսքերի: Դարեր շարունակ մենք` հայերս, պարել ենք՝ փորձելով արտահայտել մեր հույզերը, զգացմունքները, հարաբերությունները: Մենք ունենք պարի հարուստ պատմություն»,- մրցանակ հանձնելով Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջին` նշել է Նունե Սարգսյանը: Նա նկատել է, որ հայկական բալետը ևս հին ավանդույթներ ունի, մասնավորապես հիշատակելով ազգությամբ հայ, բալետի հանրահայտ պարուհի Ագրեպինա Վագանովային, որի անունով է կոչվում Սանկտ Պետերբուրգի ռուսական բալետի ակադեմիան, և որը մեծ ավանդ է ունեցել համաշխարհային բալետի զարգացման գործում:
Նունե Սարգսյանն ընդգծել է, որ պետք է հպարտ լինենք աշխարհի տարբեր բեմերում հանդես եկող բոլոր հայ պարողներով:«Նրանք հայկական մշակույթի դեսպաններն են: Պետք է գնահատենք, ուրախանանաք և հպարտանանք նրանցով»,-ասել է նա:
Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Հասմիկ Մարկոսյանը կոլեկտիվի անունից շնորհակալություն է հայտնել Նունե Սարգսյանին՝ նշելով, որ նա քոլեջի ամենամեծ բարեկամն է:«Նա հաճախ է այցելում քոլեջ և մեծ հետաքրքրությամբ հետևում մեր աշակերտների ելույթներին: Նրա շնորհիվ է, որ մեր երկու սաները հիմա գտնվում են Մոսկվայի Մեծ թատրոնում և մասնակցում են վարպետության դասերի»,-ասել է Հասմիկ Մարկոսյանը՝ ավելացնելով, որ տիկին Սարգսյանը աջակցել է նաև քոլեջի վերանորոգմանը: Տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում բեմադրելու են մանկական բալետ` ըստ Նունե Սարգսյանի «Քաչալ ոզնին» հեքիաթի:

Нуне Саркисян присутствовала на Всеармянском конкурсе танцевального искусства “Наирян”
Супруга президента Республики Армения Нуне Саркисян в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна присутствовала на Всеармянском конкурсе танцевального искусства “Наирян”.
“Танец - это речь без слов. На протяжении веков мы, армяне, танцевали, пытаясь танцем выразить наши эмоции, чувства, отношения. У нас богатая история танца”, - отметила Нуне Саркисян, вручая приз Ереванскому государственному хореографическому колледжу. Она заметила, что армянский балет также имеет древние традиции, в частности, упомянула знаменитую балерину Агрепину Ваганову - армянку, по происхождению, именем которой называется Санкт-Петербургская Академия русского балета, которая внесла большой вклад в развитие мирового балета.
Нуне Саркисян подчеркнула, что мы должны гордиться всеми армянскими танцорами, выступающими на разных сценах мира. “Мы должны ценить их, радоваться и гордиться ими”, - сказала она.
Директор Ереванского государственного хореографического колледжа Асмик Маркосян от имени коллектива выразила благодарность Нуне Саркисян, отметив, что она самый большой друг колледжа. “Она часто посещает колледж и с большим интересом следит за выступлениями наших воспитанников. Благодаря ей два наших воспитанника сейчас находятся в Большом театре Москвы и участвуют в мастер-классах”, - сказала Асмик Маркосян, добавив, что госпожа Саркисян содействовала также и ремонту колледжа. Директор также сообщила, что в ближайшее время будет поставлен детский балет по сказке Нуне Саркисян “Лысый ежик”.