Ավարտվեց «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ահաբեկչական ուղղվածության ապօրինի զինված կազմավորումների շրջափակմանը և ոչնչացմանն ու իրադրության կայունացմանն ուղղված հատուկ գործողությանը մասնակցելու նպատակով Հակաահաբեկչական գործողության (ՀԱԳ) կառավարման հանրապետական շտաբը ներգրավել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի, զինված ուժերի և ոստիկանության ուժերն ու միջոցները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, ահաբեկչական գործողության հետևանքների վերացման նպատակով ներգրավվել են հանրապետության ԱԻՆ ստորաբաժանումները:
Վարժանքի մտահղացմամբ՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ տարածքում ՀԱԳ անցկացնելուց հետո հանրապետական օպերատիվ շտաբը ստանում է տեղեկատվություն առ այն, որ ահաբեկիչների առանձին խմբեր, ճեղքում կատարելով պետական սահմանով, փորձում են լքել Հայաստանի տարածքը: Միաժամանակ այն զինյալները, ովքեր պահպանել են մարտունակությունը և չեն հասցրել դուրս գալ դեպի սահման, գրավում են բնակավայրը՝ մտադրություն ունենալով տեղի բնակչության քողի տակ ապահովել անարգել նահանջը հանրապետության տարածքից:
ՀՀ ուժային գերատեսչությունների ստորաբաժանումների գործողությունների մշակումը ՀՀ ԶՈւ «Բաղրամյան» զորավարժարանում իրականացվել է մի քանի դրվագներով՝
1-ին դրվագ՝ գումարտակային մարտավարական խմբի ուժերով ապօրինի զինված կազմավորումների որոնում և ոչնչացում (Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների մասնակցությամբ).
2-րդ դրվագ՝ ՀՀ ԶՈւ և ոստիկանության ստորաբաժանումների կողմից ահաբեկիչների գրաված բնակավայրի ազատագրմանն ուղղված համատեղ մարտական գործողությունների անցկացում.
3-րդ դրվագ՝ ոստիկանության «Լեոպարդ» հատուկ ստորաբաժանման ուժերով առանձին շենքում զինյալների խմբի ոչնչացում և պատանդների ազատագրում.
4-րդ դրվագ՝ բնակավայրում իրադրության կայունացում և ահաբեկչական ներգործության հետևանքների վերացում (Հայաստանի Հանրապետության ԱԻՆ և ոստիկանության ստորաբաժանումների մասնակցությամբ).
5-րդ դրվագ՝ խոշոր ապօրինի զինված կազմավորման (ԱԶԿ) ոչնչացմանն ուղղված մարտական գործողությունների անցկացում (ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ՝ մարտական հրաձգության անցկացմամբ).
6-րդ դրվագ՝ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների ուժերով ԱԶԿ փոքր խմբերի ոչնչացում:
Զորաշարժում ընդհանուր առմամբ ներգրավված են եղել ՀՀ ԶՈւ, ԱԱԾ, ԱԻՆ և Ոստիկանության շուրջ երկու հազար զինծառայողներ:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքը անցկացվել է երեք փուլով՝ ԱՊՀ ՀԱԿ համակարգմամբ և ուղղված էր Համագործակցության երկրների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և այլ ուժային կառույցների պատրաստվածության բարձրացմանը՝ ահաբեկչական մարտահրավերներին և սպառնալիքներին համատեղ հակազդելու նպատակով: Վարժանքին մասնակցել են ԱՊՀ յոթ պետությունների (Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի) հատուկ ծառայությունները:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The CIS Ararat Anti-Terror 2019 joint drills have been wrapped up in Armenia.
The final day’s exercise scenario was “surrounding and eliminating armed terror groups and stabilizing the situation”. As part of the scenario the Republican Center for Anti Terrorism Operation Management involved the National Security Service’s Border Troops, Armed Forces, Police force and other measures.
Ministry of Emergency Situations divisions were also involved for “liquidating the consequences of the terror act”.
The scenario of the drills was the following: “After conducting an anti-terror operation at the Gazprom Armenia building, the national Anti Terrorism Operation Management Center received intelligence that individual terrorist cells have breached the state border and are trying to leave Armenian territory. At the same time, the gunmen who are still capable of combat and haven’t managed to depart for the border are capturing a settlement with intent to ensure an unobstructed retreat from the country by using the local population as cover”.
The counter terrorism operation was developed for several sub-scenarios: 1) Search and Elimination of the illegally armed groups with the forces of a battalion strategic group (with participation of Armenian military divisions), 2) Conducting a joint combat cooperation by the military and police divisions aimed at the liberation of the settlement captured by the terrorists, 3) Elimination of gunmen and hostage rescue operation in an individual building with the forces of the LEOPARD police SWAT team, 4) Stabilization of the situation in the settlement and liquidation of the consequences of the terror act (with participation of the Ministry of Emergency Situations and Police divisions), 5) Combat operations for eliminating a large illegal armed formation (with participation of Armenian military, LFX), 6) Elimination of small illegally armed formations by the National Security Service’s Border Troops.
Nearly 2000 servicemen from the Armenian Armed Forces, the Armenian National Security Service, the Armenian Ministry of Emergency Situations and the Armenian Police were involved in the drills.
The Ararat Anti-Terror 2019 joint anti-terrorist exercises were held at three phases and coordinated by the CIS Anti-Terrorism Center.
Special services of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan participated in the exercises.