Կաթողիկոսն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ եկեղեցականներին վերաբերող հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սեպտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ-ից վերադառնալուց հետո ամենայն հավանականությամբ լուսաբանություններ կունենա վարչապետի Լոս Անջելեսում արված հայտարարության շուրջ:
«Այդ առնչությամբ եկեղեցին արդեն տեսակետ հնչեցրել է: Ամենայն հավանականությամբ վարչապետի վերադարձին Հայաստան այդ խնդրի առնչությամբ լուսաբանություններ կունենանք: Մենք պարբերաբար հանդիպում ենք վարչապետի հետ և քննարկում ենք եկեղեցուն և հայրենիքին հուզող խնդիրներ, հարցեր»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Վեհափառը:
Խոսելով երկրի քաղաքական կյանքից` նա ասաց, որ կան բավականին հարցեր, որոնք ծառացած են մեր երկրի առջև և հուզում են ժողովրդին, ու «այս հուզումները, բնականաբար, իրենց արտահայտությունն են գտնում հայրենական մեր կյանքում և սփյուռքի կյանքում»:
«Լիահույս ենք, որ բոլոր խնդիրները կլուծվեն, աղոթում ենք, որ մեր երկիրը ապրի խաղաղության մեջ ու լինի կայուն»,-ընդգծեց նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լոս Անջելեսում լրագրողների հետ ունեցած հանդիպմանը «Հայ կյանք» լրատվական կայքի ներկայացուցիչ Ոսկան Մխիթարյանը խնդրել է նրան անդրադառնալ իր այն հայտարարությանը, որ պետությունը չպետք է խառնվի եկեղեցու ներքին գործերին:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ պատասխանել է. «Ես ցանկանում եմ հասկանալ` մենք ուզու՞մ ենք, որ կառավարությունը մտնի եկեղեցու գործերի մեջ: Եթե պարզվի, որ հայ ժողովուրդը ցանկանում է, որ կառավարությունը մտնի եկեղեցու գործերի մեջ, կառավարությունը կքննարկի հայ ժողովրդի այդ պահանջը, կհասկանա, թե ինչպիսի գործնական հնարավորություններ կան»,-նշել է նա:
Վարչապետը շեշտել է. «Երբ մենք ասում ենք, որ ներքին կյանքի մեջ չենք մտնում, որոշ եկեղեցականներ եզրակացնում են, որ մենք նախկին կառավարությանը նման չենք, թույլ կառավարություն ենք»,-ասել է Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ նրանք, ովքեր մտածում են քանդել այս կառավարության ոտքերի տակ, շատ ուժեղ հակահարված կստանան և ծնկի կբերվեն բառի թե’ բուն, թե’ փոխաբերական իմաստով: «Ես ցանկանում եմ բոլորին զգուշացնել, որ մեր ժպիտները, մեր հարգանքը, թող ոչ ոք որպես թուլություն չընկալի: Նրանք, ովքեր մեր գործելակերպն ընկալում են որպես թուլություն, ժողովրդին են ընկալում որպես թույլ, անկարծիք սուբյեկտ»,-շեշտել է Փաշինյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Catholicos Garegin II of the Armenian Apostolic Church told reporters today that after PM Nikol Pashinyan’s return to Armenia from the United States he will “most probably have elucidations” regarding the latter’s statement in Los Angeles.
“In this regard the church has already voiced an opinion. Most probably upon the prime minister’s return to Armenia we will have elucidations regarding this issue. We are periodically meeting with the prime minister and discussing problems and issues of concern for the church and the fatherland,” the Catholicos said.
Speaking about the political life he said there are issues facing the country which concern the people, and “these concerns, naturally, find their manifestation in our national life and the Diaspora’s life”.
“We are hopeful that all problems will be resolved, we pray for our country to live in peace and be stable,” the Catholicos added.
At a news conference in Los Angeles on September 23rd, a reporter from the Hay Kyank (Armenian Life) news website asked the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to comment on his earlier statement that the government should not interfere in church affairs.
Pashinyan had responded by saying: “I’d like to understand, do we want the government to enter church affairs? If it turns out that the Armenian people want the government to enter church affairs, the government will discuss this demand of the Armenian people, will understand what practical possibilities exist”.
He continued: “When we are saying that we aren’t entering the internal life, some clergy conclude that we are not like the former government, that we are a weak government”. He added that those who are thinking about conspiring and sabotaging the government will receive “a very heavy counterblow and will be brought down to their knees both literally and figuratively”.
“I’d like to warn anyone against mistaking our smiles and respect as weakness. Those who perceive our methods as weakness perceive the people as a weak, opinionless entity,” the PM said.