Հաջորդ տարի կիբերանվտանգության համաժողովին կմասնակցեն նաև հայկական ընկերություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփել է աշխատանքային այցը Իտալիա: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահն ընդգծել է, որայսպիսի այցելություններն իր համար շատ հստակ աշխատանքային բնույթ ունեն
«Հրավերն ունեինք Եվրոպայի ամենամեծ կիբերանվտանգության համաժողովից, որտեղ հնարավորություն ունեցա ելույթ ունենալ և ներկայացնել Հայաստանը։ Որպես արդյունք՝ հաջորդ տարի համաժողովին կմասնակցեն ու Հայաստանը կներկայացնեն հայկական ընկերություններ։ Համաժողովին մասնակցում էին աշխարհի լավագույն 40-50 ընկերություններ, որոնց շարքում հայկականները չկան։ Իսկ մեր ներկայությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի կարողանանք հասկանալ, թե շուկան ինչպես է աշխատում, սովորենք մեծերից։ Հուսով եմ, որ դրանից մեկ տարի անց էլ Հայաստանում կկազմակերպենք շատ մեծ կիբերանվտանգության համաժողով»։
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանի զարգացման հիմնական ուղղությունները պարզ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները չեն։ Անդրադառնալով նախագահական ATOM նախաձեռնությանը՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ մասնավորապես «Դասո», «Թալես», «Սիմենս», «IBM», «Լեոնարդո», «Էլետրոնիկա» հայտնի ընկերությունների հետ կան նախնական պայմանավորվածություններ՝ Հայաստանում գիտահետազոտական, ուսումնական ծրագրեր սկսելու վերաբերյալ։
«Նրանք հասկանում են, որ եթե ուզում են մեր երկրում երկար ժամանակ աշխատել, ապա պետք է Հայաստանում շարունակաբար ունենան լավ մասնագետներ,- ասել է նախագահ Սարգսյանը։-Աշխատելու շատ տեղ ունենք, պետք է լուրջ աշխատենք, լավ աշխատենք, ներգրավենք լավագույնը։ Նախ և առաջ պետք է կրթության ուղղությամբ աշխատենք։ «Դասո»-ն, «Թալես»-ը, «Լեոնարդո»-ն Հայաստան գալով պետք է վստահ լինեն, որ բարձր որակի մասնագետներ կան։ ATOM ծրագիրը հենց դա է ենթադրում»։
Այդ համատեքստում նախագահն ասել է․«Կենտրոնոնալով Երևանում՝ մենք զրկում ենք երիտասարդներին լավ աշխատանքի հնարավորությունից, երեխաներին զրկում ենք բարձրորակ կրթություն ստանալուց, զրկում ենք տաղանդավոր ապագա գիտնականին կամ արվեստագետին, ով ապրում է Գյումրիում, Վանաձորում, Սիսիանում կամ Սյունիքում, Արցախում, ինքնադրսևորվելուց»։
Հորդորելով ճանաչել նաև Երևանից դուրս գտնվող հայրենիքը՝ նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է Գյումրիին՝ նշելով, որ այն վերածնել չի նշանակում միայն շենք կառուցել մարդկանց ապրելու համար։«Պետք է կյանքը վերադարձնել, իսկ դրա համար պետք է սկսենք այցելել, հայտնաբերել, գտնել, աջակցել, հետաքրքրել,-ասել է հանրապետության նախագահը։- Ես Գյումրիում էի Անկախության օրը։ Իսկապես շատ ուրախ եմ, որ կառավարության որոշմամբ այս տարի Անկախության օրը տոնեցինք Երևանից դուրս։
Գյումրեցիներն ուրախ էին, ասացին, որ կես տարվա ընթացքում քաղաքը երեք անգամ ավելի շատ այցելու է ունեցել, քան նախորդ տարի ընդհանրապես։ Այսինքն, ճիշտ ճանապարհին ենք։ Եթե դրանից հետո մտածենք Վանաձորի, Կապանի կամ Արցախի մասին․․․Այս ամենը շարունակական աշխատանք է։
Իմ նախորդ այցելությունից հետո Գյումրի եկավ իտալացի շինարարների մեծ խումբ, հետո մենք ներկայացուցիչներ ուղարկեցինք։ Ծրագիրը հետևյալն է՝ բերել իտալական շինարարական մեծ ընկերություններին, որոնք հսկայական փորձ ունեն հին շենքերի վերանորոգման գործում, գտնել ֆինասնավորման մեխանիզմներ Գյումրիում շատ վայրեր վերականգնելու համար։ Սա նախ և առաջ հին շենքերը վերականգնելու մշակույթ է, որը նույնիսկ Երևանում չունենք»։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ընկերություններից շատերը, որոնք գալիս են Հայաստան, մեր երկրի տեղը չգիտեն։«Բայց գալիս են, որը հետևողական, ծանր աշխատանքի արդյունք է,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը։-Ես ուրախ եմ, որ այսօր նույնիսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն է իր մասնագետներին ուղարկել Գյումրի, գործընթաց է սկսվել, որ այն դառնա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտպանված քաղաք։ Մենք պետք է սովորենք մեր արժեքները գնահատել»։

Armenian firms to participate at next Cybertech Europe
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian has said that at the 2020 Cybertech Europe conference Armenian enterprises will also participate.
“We had an invitation from the largest cybersecurity conference of Europe, where I had the chance to deliver a speech and present Armenia,” Sarkissian told reporters.
“As a result, Armenian companies will participate and represent Armenia at the conference next year. 40-50 global leading companies were participating at the conference, which didn’t include Armenian ones. While our presence is necessary, in order to be able to understand how the market works, and learn from the seniors. I hope that a year later we will organize a major cybersecurity conference in Armenia also,” he told reporters.
Speaking about his ATOM initiative (Advanced Tomorrow), Sarkissian noted that preliminary agreements exist with Dassault, Thales, Siemens, IBM, Leonardo and Electronica regarding launching scientific-research training programs in Armenia.
“They understand that if they want to work in our country for a long time then they must continuously have good specialists in Armenia. We have lots to do, we must work seriously, work good, involve the best. First of all we must work in the direction of education. Dassault, Thales, Leonardo – upon coming to Armenia – must be confident that there are high-quality specialists. ATOM implies this”.
In this context, the president added: “By centralizing in Yerevan, we are depriving the youth the possibility of good work, we are depriving children from receiving high-quality education, we are depriving a talented future scientist or artist who lives in Gyumri, Vanadzor, Sisian or Syunik, Artsakh from self-expression”.
Urging to recognize the homeland which is also outside of Yerevan, the president talked about Gyumri, noting that the to revive the city doesn’t mean to solely build buildings for housing. “We must return the life, and this requires us to start visiting, discovering, finding, supporting, interest,” he said.
“I was in Gyumri on Independence Day. I am very happy that at the decision of the government we celebrated Independence Day this year outside Yerevan. The locals were happy, they said the city has had three times more visitors in 6 months than overall during the past year. This means we are on the right track. If after this we think about Vanadzor, Kapan or Artsakh…This all is a continuous work.
A big group of Italian construction contractors visited Gyumri after my previous visit, then we sent representatives. The project is the following – to bring major Italian contractors who have huge experience in restoring old buildings and find funding mechanisms for restoring many sites in Gyumri. This is first of all a culture of restoring old buildings, something we don’t even have in Yerevan,” he said.
He reminded that UNESCO has sent experts to Gyumri to start a process for the city to become a UNESCO-protected city.