Armenian Assembly հասարակական կազմակերպությունը և ՎՏԲ Հայաստան բանկը հուշագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության և ՎՏԲ Հայաստան բանկի միջև սեպտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ստորագրվել է համաձայնագիր, ինչը Armenia Guide հավելվածում առաջին վիրտուալ զբոսաշրջային քարտի ստեղծման աշխատանքի սկիզբ կդառնա։
Վիրտուալ քարտը հասանելի կլինի արդեն 2020 թվականին։ Սա վիրտուալ, բազմարժութային, զբոսաշրջային քարտ է, որը հասանելի է կլինի Armenia Guide հավելվածում։ Այս տարի գործարար և մշակութային նախաձեռնություններին աջակցող Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության Armenia Guide հարթակի «Հայաստանի վիրտուալ զբոսաշրջային քարտ» նախագիծը լավագույն նորարարական ստարտափ լուծում է ճանաչվել՝ զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը «ՎՏԲ-Վիզա 2019 մանրածախ բիզնեսի ինովացիոն ֆորում»-ի շրջանակներում անցկացված մրցույթում:
Նախագիծը միջազգային Visa վճարային համակարգի կողմից լավագույնն է ճանաչվել մրցույթում, որտեղ ներկայացված էին փոքր բիզնեսի զարգացման և թվայնացման նորարարական լուծումներ՝ ԱՊՀ երկրներից և Վրաստանից։ «Armenian Assembly-ի հիմնական նպատակը հայկական սփյուռքի կոնսոլիդացիայի նոր մեխանիզմների փնտրտուքն է ոչ միայն Ռուսաստանում, այլ ամբողջ աշխարհում։ Այդ մոդելներից մեկն էլ նորարարական պրոդուկտների և հարթակների փնտրտուքն է։
«Armenia Guide-ը հարթակ է, որն ուղղակի ֆինանսական բաղկացուցչի ներդրում է նախաձեռնում և կարող է կենդանի մեխանիզմ դառնալ զբոսաշրջիկներին Հայաստանով գրավելու հարցում։ Դրանից բացի, Armenia Guide-ը նախաձեռնություն է, որը ոչ միայն ուղեցույց է Հայաստանի, այլ հայկական ամեն ինչի մասին»,- ասել է Armenian Assembly-ի Հանրային խորհրդի բարձրագույն մարմնի նախագահ Վահե Ենգիբարյանը։
« ՎՏԲ Հայաստան Բանկ»-ը մ շտապես աջակցում է հետաքրքիր գաղափարներին ու առաջարկություններին, մանավանդ, եթե խոսքը ստարտափերի մասին . սկսնակ ձեռներեցներին աջակցությունը՝ բիզնեսի զարգացման հարցում մեր առաջնահերթություններից մեկն է։ «Մեր վիրտուալ զբոսաշրջային քարտերի միջոցով Armenia Guide հավելվածում զբոսաշրջիկները հեշտությամբ կկարողանան իրականացնել դրամային փոխանցումներ արտերկրից և հասանելիություն կունենան միաժամանակ 4 արտարժույթային հաշիվների։ Այս նախագիծն ուղղված է Հայաստանի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին տուրիզմի շուկայի ընդլայնմանը, նաև ծառայությունների ամբողջական ցիկլի տրամադրման միջոցով՝ զբոսաշրջային պրոդուկտների դիվերսիֆիկացիային»,- նշել է «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ»-ի գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահող Իվան Տելեգինը։
2020 թվականին Հայաստանի զբոսաշրջիկներին և բնակիչներին կներկայացվի բազմարժութային վիրտուալ քարտ, որը կընդլայնի երկրով ճանապարհորդելու հնարավորությունները։ Վիրտուալ քարտը հնարավորություն կտա օգտատերերին հենց հավելվածի միջոցով վճարել ծառայությունների և Armenia Guide պրոդուկտների (միջոցառումների տոմսեր, հյուրանոցային համարների և ռեստորաններում սեղանների ամրագրում, տուրեր և այլն) համար, անմիջապես ձևակերպել վիրտուալ քարտեր՝ անցնելով նույնականացումը հավելվածից կատարվող տեսազանգի միջոցով, ստանալ հնարավորություն մուտք գործելու վիրտուալ քարտի միանգամից չորս հաշիվներ (AMD, USD, EUR, RUR), զբոսաշրջության նպատակով արտասահմանից փոխանցումներ կատարել վիրտուալ քարտի հաշվին և վիրտուալ քարտով տարբեր ծառայությունների համար վճարելիս՝ ստանալ արտարժույթի փոխարկման նպաստավոր պայմաններ։
Կատարված գործարքների արդյունքում օգտատերերը կկուտակեն բոնուսային միավորներ՝ հնարավորություն ունենալով դրանք հետագայում փոխանակել համագործակցող կազմակերպությունների ապրանք-ծառայությունների հետ:
Armenia Guide հավելվածի նպատակն է միավորել զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներին մեկ հարթակում՝ Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման առաքելությամբ, ընդարձակել Հայաստանի թե՛ ներգնա, թե՛ արտագնա տուրիզմի շուկայի ծավալները, ինչպես նաև դիվերսիֆիկացնել Հայաստանի զբոսաշրջային առաջարկը՝ մատուցելով տուրիստական ծառայությունների ամբողջական շրջափուլը: Բջջային հավելվածի պաշտոնական մեկնարկը տրվել է Armenian Summit of Minds գագաթնաժողովի շրջանակներում՝ 2019 թ.-ի հունիսին:
Հավելվածը զբոսաշրջիկներին և տեղացիներին ներկայացնում է երկրի ամենասպասված միջոցառումները, հետաքրքիր երթուղիները և գլխավոր տեսարժան վայրերը: Armenia Guide-ը կարելի է ներբեռնել AppStore-ում (https://apps.apple.com/us/app/armenia-guide/id1412624238) և Google Play-ում (https://play.google.com/ store/apps/details?id=ru.moscowseasons.armonia&hl=ru):
Armenian Assembly-ն հասարակական կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանում և Սփյուռքում մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում սոցիալական ձեռներեցության նախագծերի աջակցությունն ու իրականացումն է: Իր ակտիվ գործունեության առաջին տարվա ընթացքում կազմակերպությունն իրականացրել և աջակցել է ավելի քան 10 նախագծի՝ Հայաստանում և Ռուսաստանում:

ВТБ Армения и Ассамблея Армян подписали меморандум о старте проекта мультивалютной виртуальной карты
Состоялась пресс конференция, в рамках которой банк ВТБ Армения и общественная организация Ассамблея Армян подписали соглашение о запуске совместного проекта, который ознаменует начало работ по созданию Виртуальной туристической карты в приложении Armenia Guide. Виртуальная мультивалютная туристическая карта будет доступна на платформе Armenia Guide уже в 2020 году.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе банка ВТБ Армения, отметим, что данный проект общественной организации поддержки деловых и культурных инициатив «Ассамблея Армян» был представлен Банком ВТБ Армения на конкурсе, организованном в рамках «Инновационного форума по розничному бизнесу Группы ВТБ – Visa 2019», состоявшегося 1 и 2 августа 2019г. в г. Минск, Белоруссия и занял первое место, как лучшее инновационное стартап-решение.
Проект «Виртуальная туристическая карта Армении» на платформе Armenia Guide был признан международной платежной системой Visa лучшим среди инициатив, предоставляющих инновационные решения для развития и диджитализации розничного бизнеса в странах СНГ и Грузии, а также международной платежной системы Visa.
Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Иван Телегин отметил: Банк ВТБ (Армения) всегда поддерживает интересные идеи и предложения, особенно, если вопрос касается стартапов: поддержка начинающим предпринимателям в развитии их бизнеса – один из наших приоритетов. Через наши виртуальные туристические карты в приложении Armenia Guide туристы с лёгкостью смогут осуществлять денежные переводы из-за рубежа и получать доступ к одновременно 4-ем счетам виртуальной карты. Данный проект нацелен на увеличение объема рынка как внутреннего, так и внешнего туризма в Армении и диверсификацию туристических продуктов с помощью предоставления полного цикла услуг.
Председатель Президиума Общественного совета и сооснователь общественной организации Ассамблея Армян Ваге Енгибарян рассказал: «Мы уверены, что эта инициатива даст возможность жителям и гостям Армении узнать нашу страну без препятствий. С помощью виртуальной карты они смогут быстро и без особых хлопот, практически через несколько кликов забронировать билеты в театр, на разные мероприятия, провести хорошее время и собрать больше приятных воспоминаний».
Уже в 2020 году мультивалютная виртуальная карта будет доступна туристам и жителям Армении, расширяя возможности для путешествий по стране. Она дает возможность оплачивать услуги и продукты (билеты в кино, бронь гостиницы, рестораны, туры и т.д.) прямо в приложении; мгновенно оформлять виртуальные карты, проходя идентификацию дистанционным способом с помощью видео звонка непосредственно из приложения; получать доступ сразу к 4-м счетам виртуальной карты (AMD, USD, EUR, RUR); осуществлять перевод из-за рубежа на виртуальную карту для туристических целей и получать льготный курс конвертации при оплате виртуальной картой различных услуг. За проведённые транзакции пользователи также смогут накапливать бонусные баллы с возможностью их дальнейшего обмена на партнерские товары и услуги.
Официальный запуск мобильного приложения Armenia Guidе состоялся в рамках Armenian Summit of Minds в июне 2019 г. Приложение показывает туристам и местным жителям самые актуальные события, интересные маршруты и главные достопримечательности страны. Armenia Guide доступно для скачивания в AppStore и Google Play.