Գործակցության նոր հեռանկարներ. ՀՀ  նախագահի տիկինն ու Քուվեյթի շեյխուհին այցելել են Մատենադարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը և Քուվեյթի շեյխուհի, Քուվեյթի Իսլամական հնությունների թանգարանի (DAI) գլխավոր տնօրեն, Ալ-Սաբահ հավաքածուի համասեփականատեր Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը, ով տիկին Նունե Սարգսյանի հրավերով գտնվում է Հայաստանում, այցելել են Մատենադարան:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,նրանք շրջել են հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի ցուցասրահներով: Քուվեյթի շեյխուհու գլխավորած պատվիրակության անդամների ուշադրությունը հատկապես գրավել են ներկայացված իսլամական ձեռագրերը:
Պատվիրակության կազմում Հայաստան ժամանած՝ Քուվեյթի մշակույթի, արվեստի և գրականության ազգային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Քամել Ալ-Աբդուլ Ջալիլը նշել է, մեր երկիր՝իրենց այցի գլխավոր նպատակը հատկապես մշակութային փոխհարաբերությունների խորացմանը զարկ տալն է:«Այցելեցինք Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին և, այդ այցելությունից քաջալերված, համագործակցության շատ ծրագրեր ենք մշակում։
Երկու մեծ ծրագիր ենք պատրաստվում իրականացնել Հայաստանի հետ.Քուվեյթում գործում է Իսլամական հնությունների թանգարանը, որտեղ գտնվում են իսլամական մշակույթի և արվեստի ամենամեծ և ամենահին կտորները։ Պետք է այդ նմուշներից բերենք այստեղ: Մտածում ենք նաև ամենահին արաբական և իսլամական ձեռագրերն այստեղ ցուցադրելու մասին:
Բացի այդ, պատրաստվում ենք մշակութային շաբաթներ կազմակերպել՝ հայկական մշակութային շաբաթ Քուվեյթում և Քուվեյթի մշակութային շաբաթ Հայաստանում»,- նշել է Քամել Ալ-Աբդուլ Ջալիլը։ Նա նկատել է , որ համագործակցության մեծ ներուժ կա Մատենադարանի հետ:«Քուվեյթում ունենք շատ ժամանակակից սարքավորումներ, որոնք մեզ թույլ են տալիս թվայնացնել հին գրքերը և դրանք ճիշտ ձևով պահպանել»,- ընդգծել է Քուվեյթի մշակույթի, արվեստի և գրականության ազգային խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Nouneh Sarkissian, spouse of the President of Armenia, and Sheikha of Kuwait, Director General of Kuwait’s Museum of Islamic Antiquities (DAI) Hussah Sabah al-Salem al-Sabah visitedthe Matenadaran, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts,in Yerevan, the Armenian Presidential Office told Armenpress.
Mrs. Nouneh Sarkissian and the Sheikha of Kuwait toured the exhibition halls of the Institute. The Kuwaiti delegation paid a great attention especially to the displayed Islamic manuscripts.
Secretary General of Kuwait’s National Council for Culture, Arts and Letters Kamel Al-Abdeljaleel said the main purpose of their visit to Armenia is to boost the deepening of cultural relations. “We met with President of Armenia Armen Sarkissian, and encouraged by this visit we are developing many cooperation programs. We are going to implement two major projects with Armenia: the Museum of Islamic Antiquities operates in Kuwait which keeps the greatest and the most ancient pieces of Islamic culture and art. We should bring some of these exhibits to Armenia. We also think of displaying the oldest Arabic and Islamic manuscripts here.
In addition, we also plan to organize cultural weeks – an Armenian cultural week in Kuwait and vice versa”, the Secretary General said, adding that there is a great cooperation potential with the Matenadaran. “We have many modern equipment which enable us to digitize the ancient books and keep them in a right way”, Kamel Al-Abdeljaleel said.