Բոլորս պահանջում ենք խաղաղ ու անվտանգ Արցախ. ՀՀ նախագահի ուղերձն Արցախի անկախության օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրե՛լի հայրենակիցներ, այսօր Արցախի անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձն է: Այս երեք տասնամյակը համայն հայության մաքառումի, տոկունության, հերոսության ու հաղթանակի պատմություն է, որ կերտեց մեր ժողովուրդը:
Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից: Հայոց երկրի այդ հատվածում հնուց ի վեր դրվել են հայկական պետականության ամուր հիմքերը, կազմավորվել է հզոր և մարտունակ բանակ, ստեղծվել են գիտակրթական կենտրոններ և մշակութային արժեքներ, ձևավորվել խաղաղ գոյակցության ու բարիդրացիության ավանդույթներ և, ամենակարևորը, հայրենի հողն ու ընտանիքը ամեն գնով պաշտպանելու հզոր կամք ու անպարտ ոգի:
Բայց պատմությունը միայն անցյալը չէ, պատմությունը նաև այսօրն է, պատմությունը ստեղծվում է նաև վաղվա համար:
1988-ին բոլորս միասին երազում էինք ազատ Արցախի մասին, հետո, երբ վտանգված էր ազատությունը, և հայ ժողովուրդը դուրս էր եկել հերթական գոյամարտի, բոլորս աղոթում էինք Արցախի փրկության համար, այսօր, երբ անկախությունն իրականություն է, մենք բոլորս պահանջում ենք խաղաղ ու անվտանգ Արցախ:
Ազատությունն ու խաղաղությունը չեն նվիրվել արցախցուն, այլ՝ ձեռք են բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով, արյունով ու հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրով ու նվիրումով է ամրագրվել 28 տարի առաջ ընդունված Արցախի Անկախության հռչակագիրը:
Այսօր էլ դեռ շատ են անելիքները մեր բարդ և հարափոփոխ ժամանակներում: Արցախի ազատագրման և անկախության համար զոհվածները, Արցախում ապրող ու իրենց ամենօրյա կյանքով հերոսության օրինակ ծառայող մարդիկ, մեր ապագա սերունդներն արժանի են, որ Արցախի ապագան շարունակվի կերտվել որպես հաղթանակների, խաղաղության ու բարիդրացիության պատմություն:
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մենք հաստատակամ և ամուր ենք հայոց միասնականության խորհրդանիշ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետությունը ու նրա հերոս զավակներին պաշտպանելու հարցում: Այդ գիտակցությամբ եմ իմ անկեղծ բարեմաղթանքները հղում Արցախին դեպի հաջողություն ու հաղթանակ տանող բոլոր ձեռնարկներում:
Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում:
Միասի՛ն պաշտպանենք ու պահպանենք մեր հաղթանակներն ու ձեռքբերումները: Եվ թող Աստվա՛ծ պահապան լինի Արցախին, Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»:

Мы требуем мирного и безопасного Арцаха: послание президента РА по случаю Дня Независимости Арцаха
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю 28-летия Независимости Республики Арцах.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в послании, в частности, говорится:
“Дорогие соотечественники, сегодня 28-ая годовщина провозглашения Независимости Арцаха. Эти три десятилетия - история борьбы, стойкости, героизма и победы всего армянства, которую создал наш народ.
На нашей исторической земле Арцаха жажда свободы приходит из глубины веков. В этой части армянской страны с древности были заложены прочные основы армянской государственности, сформирована мощная и боеспособная армия, созданы научно-образовательные центры и культурные ценности, сформированы традиции мирного сосуществования и добрососедства и, самое главное, мощная воля и непобедимый дух защищать родную землю и семью любой ценой.
Но история не только прошлое, история и сегодняшний день, история создается и для завтрашнего дня.
В 1988 году мы все мечтали о свободном Арцахе, потом, когда ее свобода оказалась под угрозой, и армянский народ вышел на очередное сражение, мы все молились о спасении Арцаха, сегодня, когда независимость - реальность, мы все требуем мирного и безопасного Арцаха.
Свобода и мир арцахцу не были принесены в дар, а были достигнуты ценой жизни тысяч армян, кровью и безграничной любовью к Родине и преданностью была закреплена принятая 28 лет назад Декларация о Независимости Арцаха.
И сегодня нам в наши трудные и переменчивые времена еще многое предстоит сделать. Люди, погибшие за освобождение и независимость Арцаха, люди, живущие в Арцахе и своей повседневной жизнью служащие примером героизма, наши будущие поколения достойны того, чтобы будущее Арцаха продолжалось бы твориться как история побед, мира и добрососедства.
Сегодня, более чем когда-либо, мы тверды и сильны в вопросе защиты суверенной Республики Арцах и его героических сынов - символа армянского единства. Сознавая это, направляю свои искренние пожелания Арцаху на все инициативы, ведущие к успеху и победе.