Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել Դեբեդավանի միակ մանկապարտեզի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Դեբեդավան համայնքում 4 տարվա ընդմիջումից հետո ‹‹Իմ քայլը›› հիմնադրամի աջակցությամբ օգոստոսի 30-ին վերաբացվել է գյուղի միակ մանկապարտեզը։ Մանկապարտեզի բացման արարողությանը ներկա է գտնվել ՀՀ վարչապետի տիկին, ‹‹Իմ քայլը›› և ‹‹ City of smile/Ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը, ‹‹Իմ քայլը›› հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, Այրում խոշորացված համայնքի ղեկավար Արայիկ Պարանյանը, դեբեդավանցիներ։ Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հրայր քահանա Բեջանյանի աղոթքով վերաբացված մանկապարտեզ հաճախելու է համայնքի ավելի քան 30 երեխա։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից:
‹‹Շատ խորհրդանշական է, որ առաջիկա ուսումնական տարվա նախաշեմին Դեբեդավանում մանկապարտեզի դռներն ենք բացում։ Մեր փոքրիկները պետք է ունենան ամենալավ պայմանները, որովհետև նրանք տաղանդավոր են․ մենք դրանում այսօր համոզվեցին։ Եվ մենք պարտավոր ենք նրանց ապահովել ամեն ինչով, որպեսզի նրանք ունենան երջանիկ մանկություն։ Մենք դա մեր պարտքն ենք համարում և օր ու գիշեր աշխատում ենք դրա համար։ Ես ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել բոլորին՝ գաղափարի հեղինակին, հիմնադրամի բոլոր նվիրատուներին, Դեբեդավանի կանանց, ովքեր իրենց ձեռքերով նորոգել են մանկապարտեզը։ Շնորհակալություն, որ այսպիսի գեղեցիկ միջավայր եք ստեղծել։ Խոսեցիք ճանապարհների վատ լինելու մասին, ես, ինչպես տեսաք, մեկ ժամ ուշացումով տեղ հասա․ պատճառն այն է, որ Տավուշի մարզում ամեն մետրը մեկ շինարարություն էր․ ասֆալտապատում էին ճանապարհները։ Դա խոստումնալից է, դա նշանակում է, որ մի օր նաև գյուղին կհասնի ասֆալտապատումը և այդ բազմաչարչար հարցը նոր կառավարությունը կլուծի։ Ես իսկապես շատ ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Ձեր գյուղում, Ձեր ընկերակցությամբ։ Ես երջանիկ եմ այս երեխաներին տեսնելով և կրկին ուզում եմ ասել, որ մեր պարտքն է ամեն ինչ անել մեր երեխաների համար։ Առավել ևս մայրաքաղաքից հեռու գյուղերի և նրանց բնակիչների համար, ինչպիսին դուք եք։ Դուք հերոսներ եք։ Դուք իմացեք, որ մենք Ձեր կողքին ենք։ Մանկապարտեզի վերանորոգում կլինի, թե որևէ այլ բան՝ միշտ իմացեք, որ մենք Ձեր կողքին ենք, ես Ձեր կողքին եմ››,- իր ելույթում ասաց Աննա Հակոբյանը՝ հույս հայտնելով, որ մանկապարտեզի բացումը տոն կպարգևի դեբեդավանցի փոքրիկներին։
‹‹Իմ քայլը›› հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանի գնահատմամբ դեբեդավանցի երեխաներն ապացուցեցին, որ շատ շնորհակալ և շատ կարևոր գործ է արվել։ ‹‹Մանկապարտեզի բացումը շատ կարևոր է ոչ միայն ծնողներին ազատ ժամանակ տրամադրելու առումով, որպեսզի կարողանաք աշխատել, այլ նաև մեր երեխաների զարգացման տեսանկյունից՝ միմյանց հետ շփվելու, միասին մեծանալու համար։ Սա կարևոր իրադարձություն է։ Մենք այցերի միջոցով հետևել ենք, թե ինչպիսի զարգացում է ունեցել մանկապարտեզի վերանորոգումը։ Մեկ նախադասությամբ ուզում եմ ամփոփել Ձեր կատարած աշխատանքը՝ գյուղ կանգնի՝ գերան կկոտրի։ Սա հենց այդ դեպքն է››,- ասաց Հովհաննես Ղազարյանը։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի գնահատմամբ էլ մանկապարտեզի վերանորոգումը պետության, հասարակության, համայնքի և բարեգործական կազմակերպության հստակ համագործակցության արդյունք է։ ‹‹Տեսնում ենք, որ եթե լինում ենք միասնական մեկ բռունցք՝ ապա ամեն ինչ հնարավոր է։ Պարտադիր չէ, որ շատ փող լինի։ Պետք է լինի հաստատակամություն, կամք, նպատակասլացություն, ինչը մենք այսօր բարեբախտաբար ունենք։ Այսօր մեր կառավարությունը, մարդիկ՝ լծված ոգևորությամբ և ձգտմամբ, կարողանում են հասնել ցանկացած նպատակի››։
Դեբեդավանի մանկապարտեզը բացվել է 4 տարվա ընդմիջումից հետո։ Մանկապարտեզի վերանորոգմանն աջակցել է ‹‹Իմ քայլը›› հիմնադրամը՝ իր շուրջ միավորելով մի շարք կազմակերպությունների և դեբեդավանցիներին։ Մանկապարտեզը հիմնովին նորոգվել է, փոխվել է հատակն ու առաստաղը։ Գործընկերների աջակցությամբ վերանորոգված մանկապարտեզը կահավորվել է։

Анна Акопян присутствовала на церемонии открытия единственного в Дебедаване детского сада
30 августа после 4-летнего перерыва, при содействии Фонда «Мой шаг» в селе ДебедаванТавушской области единственный детский сад.
В церемонии открытия детского сада приняли участие супруга премьер-министра РА, председатель попечительского совета Фондов «Мой шаг» и CityofsmileАнна Акопян, исполнительный директор фонда «Мой шаг» ОваннесКазарян, депутат парламента РА Ширак Торосян, глава укрупненной общины АйрумАраикПаранян, жители Дебедавана.
Более 30 детей из общины будут посещать детский сад, открытый молитвами преподобногоГрайраБеджаняна.
Об этом Арменпресс сообщили в офисе Анны Акопян.
«Весьма символично, что мы открываем двери детского сада в Дебедаваненакануне нового учебного года.Наши дети должны иметь лучшие условия, потому что они талантливы;Мы еще раз убедились в этом сегодня.И мы обязаны обеспечить их всем, чтобы у них было счастливое детство.Мы считаем это своим долгом, и работаем ради этого днем и ночью.Я хотела бы выразить особую благодарность всем – инициаторам, жертвователям, женщинам Дебедавана, которые отремонтировали детский сад своими руками.
Спасибо за создание такой красивой обстановки.Вы говорили о плохих дорогах.Как вы видели, я прибыла на час позже. Апричина в том, что в Тавушской области каждый метр дорог асфальтировали, шли строительные работы. И это многообещающе, значит,что в один прекрасный день асфальтированные дороги достигнут и деревни, и эта проблема будет решена новым правительством.
Я очень рада быть в вашей деревне,в вашей компании.Я рада видеть этих детей, и еще раз хочу сказать, что мы обязаны сделать для наших детейвсе.Особенно для отдаленных от столицы деревень, как ваша.Вы герои.Знайте, что мы с вами.Это будет ремонт детского сада или что-то еще – всегда знайте, что мы на вашей стороне, я на вашей стороне», - сказала Анна Акопян, выразив надежду, что открытие детского сада подарит праздник детям Дебедавана.
По словам исполнительного директора фонда «Мой шаг»ОваннесаКазаряна, дети Дебедавана доказали, что сделана благодарная и очень важная работа.
«Открытие детского сада важно не только для родителей, чтобы они имели свободное время, но также и для развития наших детей.Это важное событие.Благодаря нашим визитам мы наблюдали, как продвигается ремонт детского сада.Одним предложением я хочу подвести итог тому, что вы сделали, как говорят в народе: деревня встанет — бревносломает.Это как раз тот случай», - сказал Ованес Казарян.
Депутат НС Республики Армения Ширак Торосян сказал, что обновление детского сада является результатом тесного сотрудничества государства, общества, общин и благотворительных организаций.
«Мы видим, что если мы объединимся в один кулак, все нам по силам.Необязательно иметь много денег. Должны быть настойчивость, воля и цель. Сегодня наше правительство со своим энтузиазмом и стремлением способно достичь любой цели».
Детский сад в Дебедаване полностью отремонтирован, пол и потолок заменены, детсад заново меблирован.