ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսաբնակ ճանաչված օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն (Մուրադ Ամիրխանյան) սեպտեմբերի 28-ին Փարիզում հանդես կգա Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համերգը կկայանա Փարիզի նեոդասական ճարտարապետության ոճի Սուրբ Մարիամ Մագդաղենացու եկեղեցում:
Երեկոյին կհնչեն Կոմիտասի և նրա ժամանակակիցների՝ Ռավելի և Դեբյուսիի ստեղծագործությունները:
Ծանոթացնելով Կոմիտասյան երգարվեստին՝ ի ցույց կտրվի XX-րդ դարի եվրոպական երաժշտական նոր մտածելակերպի ազդեցությունը, ստեղծագործական մտքի պատկերավոր ներշնչանքը։
Ծրագիրն ավելի հետաքրքրական և յուրահատուկ դարձնելու համար առաջին անգամ թե՛ Կոմիտասի, թե՛ Ռավելի, և թե՛ Դեբյուսիի վոկալ-դաշնամուրային ստեղծագործությունները ֆրանսիական նվագախմբի մեկնաբանությամբ, հատուկ այս համերգի համար, գործիքավորելու աշխատանքը հանձն է առել Պետրոս Շուժունյանը:
Համերգին հանդես կգա նաև սիրված սոպրանո Աննա Կասյանը:
Ադամ Բարրոյի համար շատ կարևոր էր Կոմիտասի 150-ամյակի կապակցությամբ այս համերգով հետաքրքրել ոչ միայն ֆրանսաբնակ հայ ունկնդրին, այլ նաև՝ նոր մեկնաբանությամբ հրամցնել ֆրանսիացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները ֆրանսիացիներին, միևնույն ժամանակ՝ արժևորելով՝ նաև հայ երգը:
Տեղեկացնենք, որ համերգի իրականացմանն աջակցել են Ֆրանսիայի Առաքելական և Կաթոլիկ եկեղեցիները, Ֆրանսիայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանատունը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհուրդը (CCAF),

Адам Барро выступит на концерте в Париже по случаю 150-летия Комитаса
28 сентября известный французский оперный певец Адам Барро (МурадАмирханян) выступит в Париже на концерте, посвященном 150-летию Комитаса.
Как передает Арменпресс, концерт состоится в Париже в соборе Святой Марии Магдалины, построенном в стиле неоклассицизма.
Вечером будут представлены работы Комитаса и его современников Равеля и Дебюсси.
Знакомство с песенным творчеством Комитаса покажет влияние нового европейского музыкального мышления двадцатого века, вдохновение творческой мысли.
Дабы сделать программу более интересной и своеобразной, вокально-фортепианные произведения Комитаса, Равеля и Дебюсси в исполнении французского оркестра, впервые и специально для этого концерта взялся исполнитьПетросШужунян.
На концерте также выступит знаменитая сопрано Анна Касьян.
Для Адама Барро было очень важно отметить 150-летие Комитаса и заинтересовать не только армянскую аудиторию Франции, но и представить новую интерпретацию произведений французских композиторов самим французам, в то же время высоко оценивая армянскую песню.
Проведению концертасодействуют Апостольская и КатолическаяцерквиФранции, посольство Армении во Франции, Координационный Совет Армянских Организаций Франции (CCAF), радиокомпания AYP FM, Армянский Всеобщий Благотворительный Союз (UGAB), муниципалитет Парижа.