Ռազմական արտադրանքը որպես առաջնահերթություն ձեռք կբերվի տեղական արտադրողից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ռազմաարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությանը:
«Պայմանավորվել ենք, որ շատ արագ կգույքագրենք ռազմարդյունաբերության ոլորտի այն արտադրանքները, որոնք թողարկվում են Հայաստանում: Կկազմենք Զինված ուժերի առաջիկա 5 տարիների մոտավոր պահանջարկի պլան, ոլորտի հետ կաշխատենք երկու ուղղությամբ՝ կառավարությունը խնդիր կդնի, որ տեղական արտադրողից լինեն ձեռքբերումները, եթե տեղական արտադրողներն ի ցույց կդնեն իրենց արդյունավետությունը բարձրացնելուն, ինքնարժեքը ցածրացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ և ճանապարհային քարտեզ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարեց մեկամսյա պարբերականությամբ իրեն զեկուցել իրավիճակի մասին:

Government to procure defense products from local manufacturers as priority
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. After meeting representatives of the Armenian defense industry, PM Nikol Pashinyan briefed Cabinet members today on the agreements that have been reached.
“We’ve agreed that we will very quickly inventorize those products of the military-industry sector which are being manufactured in Armenia. We will develop an approximate 5-year plan of the military’s demand, and we will work with the sector in two directions: the government will set an objective that procurements be made from local manufacturers if the latter will display concrete actions aimed at increasing their productivity and lowering costs and a roadmap,” the PM said.