Ռազմական արտադրանքը որպես առաջնահերթություն ձեռք կբերվի տեղական արտադրողից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ռազմաարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությանը:
«Պայմանավորվել ենք, որ շատ արագ կգույքագրենք ռազմարդյունաբերության ոլորտի այն արտադրանքները, որոնք թողարկվում են Հայաստանում: Կկազմենք Զինված ուժերի առաջիկա 5 տարիների մոտավոր պահանջարկի պլան, ոլորտի հետ կաշխատենք երկու ուղղությամբ՝ կառավարությունը խնդիր կդնի, որ տեղական արտադրողից լինեն ձեռքբերումները, եթե տեղական արտադրողներն ի ցույց կդնեն իրենց արդյունավետությունը բարձրացնելուն, ինքնարժեքը ցածրացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ և ճանապարհային քարտեզ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարեց մեկամսյա պարբերականությամբ իրեն զեկուցել իրավիճակի մասին:

Как приоритет военная продукция будет приобретаться у местного производителя
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся встречи с представителями компаний военно-промышленной сферы и договоренности, достигнутой с ними.
“Мы договорились, что очень быстро составим перечень продукции Военно-промышленной сферы, которая производится в Армении. Мы составим план приблизительных потребностей Вооруженных сил на ближайшие 5 лет, будем работать со сферой по двум направлениям: правительство поставит задачу - чтобы были приобретения от местного производителя, они должны показать конкретные действия, направленные на повышение их эффективности, снижение себестоимости и дорожную карту”, - сказал премьер.
Глава правительства поручил ответственным лицам с месячной периодичностью докладывать ему о ситуации.