Երևանը ձեռք է բերում 5 սանիտարական, 21 բազմաֆունկցիոնալ և 10 աղբատար մեքենաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևան քաղաքի ավագանին 1 միլիարդ 726 միլիոն դրամ գումար է հատկացնելու քաղաքի աղբահանության և սանիտարական մաքրման աշխատաքների համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ գումարից 1միլիարդ 571միլիոն դրամով գնվելու է 5 սանիտարական մաքրման մեքենա, 21 բազմաֆունկցիոնալ կոմունալ ճանապարհային մեքենա, 22 մայթերի ձնահավաք մեքենա, 10 աղբատար մեքենա հետևի բարձմամբ և 3 կոնտեյներների լվացման մեքենաներ:
«Բացի այդ, 155 միլիոն դրամ հատկացվելու է Երևան քաղաքում արդեն հնամաշ, այրված, ջարդված և շարքից դուրս եկած կոնտեյներները նոր կոնտեյներներով փոխարինելու և դրանց քանակը ավելացնելու նպատակով թվով 1000 նոր կենցաղային թափոնների կոնտեյներների ձեռքբերման համար»,- ասաց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը։
Որոշումով նվազեցվել է «Նախադպրոցական հաստատությունների հիմնանորոգում և վերանորոգում» ծրագիրը 91 միլիոն դրամով, վարչական մասի պահուստային ֆոնդը նվազեցվել է 1 միլիարդ 600 միլիոն դրամով, իսկ ֆոնդային մասի պահուստային ֆոնդը՝ 35 միլիոն դրամի չափով:
Հիմք ընդունելով նշված փոփոխությունները և վերաբաշխումները՝ բյուջեի վարչական և ֆոնդային մասերը հավասարակշռելու նպատակով վարչական մասի պահուստային ֆոնդից ֆոնդային բյուջե կատարվող հատկացումը ավելացվել է 1 միլիարդ 600 միլիոն դրամով:

Ереван приобретает 5 санитарных, 21 многофункциональных и 10 мусороуборочных машин
Совет старейшин Еревана выделит 1 млрд 726 млн драмов на работы по уборке мусора и санитарной очистке города. Как сообщает «Арменпресс», за 1 млрд 571 млн драмов будут куплены 5 машин санитарной очистки, 21 многофункциональных коммунальных дорожных автомобилей, 22 по очистке тротуаров от снега, 10 мусороуборочных машин с задней погрузкой и 3 машины для мытья контейнеров.
“Кроме того, 155 млн драмов будет выделено с целью замены в Ереване уже изношенных, разбитых и вышедших из строя контейнеров на новые и увеличения их количества, для приобретения 1000 новых контейнеров бытовых отходов”, - сказал заместитель мэра Еревана Айк Саркисян.
Решением была сокращена программа “Ремонт и ремонт дошкольных учреждений” на 91 млн драмов, административный резервный фонд был сокращен на 1 млрд. 600 млн драмов, а резервный фонд - на 35 млн драмов.
Принимая за основу указанные изменения и перераспределения, с целью сбалансирования административных и фондовых частей бюджета, выделение из резервного фонда административной части в фондовый бюджет увеличено на 1 млрд 600 млн драмов.