ՀՀ-ում ստեղծված ռազմական համակարգերով հետաքրքրված են զարգացած երկրները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտության կոմիտեն ռազմական ոլորտում ֆինանսավորել է 30-ից ավելի ծրագիր:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
«Կարծում եմ, որ առաջիկա մեկ, երկու տարում հետաքրքրիր զարգացումներ կլինեն ռազմական ոլորտում՝ կապված մեր մասնագետների հաջողությունների հետ: Այսինքն՝ նոր զինատեսակներ և այլն: Մեր կողմից ֆինանսավորված ծրագրերը տարբեր ոլորտներին են վերաբերում՝ ֆիզիկատեխնիկական, քիմիակինեսաբանական խնդիրների լուծում, նորագույն տեխնոլոգիական լուծումներ և այլն: Ունենք լուրջ հաջողություններ, ստեղծված են համակարգեր, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում ոչ միայն մեր բանակի համար, այլև զարգացած ռազմական ենթակառուցվածքներ ունեցող երկրներն են հետաքրքրված դրանցով: Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում որոշ զինատեսակներ, որոշ տեխնիկա, որոնք մեր կողմից են ստեղծվել, հնարավոր է ՆԱՏՕ-ի երկրները մեզնից գնեն»,- ասաց Սամվել Հարությունյանը:

Developed countries interested in military systems created in Armenia
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. The Science Committee of Armenia financed more than 30 programs in the military sector, Committee Chair Samvel Harutyunyan told a press conference in Armenpress.
“I think there will be interesting developments in the military sector in the next one-two years in connection with the success of our specialists. In other words, there will be new types of weapons and etc. The projects funded by us relate to different areas – such as solving physical-technical, chemical and biological issues, innovative technological solutions, etc. We have serious achievements, systems have been created which are interesting not only for our army, but also countries with developed military infrastructures are interested in them. We hope there will be certain types of weapons, certain equipment which were created by us, and maybe the NATO states will buy them from us”, he said.