ՀՀ նախագահը «Ազնավուր. Կամուրջ բարեկամության» կտավը Մակրոնին փոխանցելու նպատակով հանձնել է դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի նախօրեին այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, դեսպանության անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Ազգային տոնի առթիվ` մաղթելով բարօրություն, երջանկություն, հաջողություն:
Դեսպան Լաքոտի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգին, Հանրապետության նախագահի՝ վերջերս Ֆրանսիա կատարած այցին:
Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ, որպես երկու երկրների միջև մշտական բարեկամության խորհրդանիշ, նախագահ Սարգսյանը դեսպան Լաքոտին է հանձնել «Արվեստի խաղաղությունը» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեճինյանի հեղինակած` «Ազնավուր. Կամուրջ բարեկամության» կտավը՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին փոխանցելու նպատակով:

Президент РА вручил послу Франции полотно «Азнавур. Мост дружбы» для передачи его Макрону
Накануне Национального праздника Французской Республики Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодняпосетил посольство Франции в Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, президент Саркисян поздравил по случаю Национального дняпосла Джонатана Лакотта, сотрудников дипмиссии и в их лице – дружественный народ Франции, пожелав благополучия, счастья и успехов.
В ходе встрече с послом Лакоттомобсуждались повесткаармяно-французских отношений, а также недавний визитпрезидента во Францию.
По случаю национального праздника Франции и в качестве символа постоянной дружбы между двумя странами президент Армен Саркисян вручил послу Франции картину «АзнавурМост дружбы» —для передачи ее президенту Французской Республики Эммануилу Макрону. Автор полотна — основатель организации «Мир искусства», художник Даниэль ВаружанЭчинян.