Հայաստանի և Իսրայելի հիմնական հարստությունը մարդկային ռեսուրսն է. ՀՀ նախագահն ընդունել է դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանինհուլիսի 9-ինհավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի Պետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկին (նստավայրը՝ ք. Երուսաղեմ):
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ՝ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է Իսրայելի հետ հարաբերությունների զարգացումը:«Երկու երկրներն ունեն համագործակցության մեծ հնարավորություններ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:-Ժամանակն է իրականություն դարձնել այդ հնարավորությունները»:
Դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկին հավաստիացրել է, որ իր պաշտոնավարման շրջանում ջանք չի խնայի Իսրայելի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունն ընդլայնելու և երկկողմ կապերն ամրապնդելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել հայ-իսրայելական կապերի զարգացմանը մասնավորապես նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակույթի, զբոսաշրջության ոլորտներում: Դեսպանն ասել է, որ Իսրայելը, ինչպես և Հայաստանը, ունի սակավ բնական ռեսուրսներ, և երկու երկրների հիմնական հարստությունը մարդկային ռեսուրսն է: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Իսրայելը նորարարության ու բարձր տեխնոլոգիաների հանգույց է, ինչպիսին ձգտում է դառնալ նաև Հայաստանը, ուստի երկու երկրները միմյանցից սովորելու շատ բան ունեն:

Human resource is main wealth of Armenia and Israel: President Sarkissian receives new Ambassador
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Newly-appointed Ambassador of Israel to Armenia Eliav Belotserkovsky (residence in Jerusalem) on July 9 presented his credentials to President Armen Sarkissian, the Presidential Office told Armenpress.
Congratulating the Ambassador on appointment the Armenian President stated that Armenia attaches importance to the development of relations with Israel. “The two countries have great opportunities for cooperation”, Armen Sarkissian said. “It’s time to turn these opportunities into a reality”, he added.
In his turn the Israeli Ambassador assured that he will make all efforts to expand the mutual partnership between Armenia and Israel and strengthen the bilateral ties.
The meeting also touched upon the development of the Armenian-Israeli relations especially in innovation, IT, culture and tourism. The Ambassador said Israel, like Armenia, has scarce natural resources, and the human resource is the main wealth of the two countries. President Sarkissian said Israel is a hub of innovation and high technologies, and Armenia also seeks the same, therefore, the two states have a lot to learn from each other.