Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ռումինիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ,4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանինհուլիսի 4-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ակնկալում է ակտիվ աշխատանք հայ-ռումինական հարաբերությունների սերտացման և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Հանրապետության նախագահն ու նորանշանակ դեսպանը խոսել են երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի աշխուժացման, այս ոլորտում զարգացումը խթանող երկուստեք քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին: Նրանք մասնավորապես ընդգծել են երկու երկրների գործարարների միջև կապերի ակտիվացումը, միմյանց հնարավորությունների բացահայտումն ու առկա ներուժի առավելագույն օգտագործումը: Այս համատեքստում կարևորվել է Ռումինիա-Հայաստան ուղիղ օդային կապի՝ վերջերս գործարկված Բուխարեստ-Երևան չվերթի առկայությունը:

Президент Саркисян принял верительные грамоты посла Румынии в Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Румынии в Армении Корнеля Ионеску.
Президент Республики поздравил новоназначенного дипломата и пожелал успехов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Армен Саркисян сказал, что ожидает активной работы в направлении укрепления армяно-румынских отношений и расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Президент Республики и новоназначенный посол говорили об укреплении экономических связей между двумя странами, необходимости предпринять обоюдные шаги стимулирующие развитие в этой сфере. Они, в частности, подчеркнули, что предпринимателям двух стран важно активизировать связи, выявлять возможности друг друга и максимального использовать существующий потенциал. В этом контексте подчёркнуто значение прямого воздушного сообщения Румыния - Армения: наличия недавно задействованного авиарейса Бухарест-Ереван.