Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ռումինիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ,4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանինհուլիսի 4-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ակնկալում է ակտիվ աշխատանք հայ-ռումինական հարաբերությունների սերտացման և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Հանրապետության նախագահն ու նորանշանակ դեսպանը խոսել են երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի աշխուժացման, այս ոլորտում զարգացումը խթանող երկուստեք քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին: Նրանք մասնավորապես ընդգծել են երկու երկրների գործարարների միջև կապերի ակտիվացումը, միմյանց հնարավորությունների բացահայտումն ու առկա ներուժի առավելագույն օգտագործումը: Այս համատեքստում կարևորվել է Ռումինիա-Հայաստան ուղիղ օդային կապի՝ վերջերս գործարկված Բուխարեստ-Երևան չվերթի առկայությունը:

New Ambassador of Romania presents credentials to Armenian President
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. New Ambassador of Romania to Armenia Cornel Ionescupresented his credentials to President Armen Sarkissian on July 4, the Presidential Office told Armenpress.
The President congratulated the Ambassador on appointment, wishing him success. Armen Sarkissian said he is expecting an active work on intensifying the Armenian-Romanian relations and expanding the mutually beneficial cooperation.
The Armenian President and the Romanian Ambassador talked about the need to boost the economic ties between the two countries and take actions to promote development in this field. They highlighted boosting the business ties, revealing the opportunities of each other and maximally using the existing potential. In this context they highlighted the existence of Bucharest-Yerevan fight launched recently.