Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի տրանսպորտային ոլորտի մասնագիտական խմբի պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարար Պապիկյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ու Համաշխարհային բանկի երկարամյա և արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ ընդգծելով բանկի հետ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման և որակապես նոր հանգրվան տեղափոխելու հայկական կողմի շահագրգռվածությունը։ Նախարարը միաժամանակ հարկ է համարել նշել, որ բանկի հետ համատեղ իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագիրը Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ենթակառուցվածքային արդիականացման համար կարևոր նախադրյալներ է ստեղծում։
ՀԲ-ի տրանսպորտի մասնագետ Նարգիզ Ռիսկուլովան շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի հետ գործընկերային ու արգասաբեր համագործակցությունը տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության համակարգմամբ իրականացվող ծրագրերի միջոցով զարգացման նոր դրսևորումներ կստանա։ Նարգիզ Ռիսկուլովան նաև ուրախությամբ հայտնել է, որ ՀԲ-ի տնօրենների խորհուրդը ս․թ․ մայիսին հաստատել է Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի համար երկրորդ լրացուցիչ 13,4 մլն եվրո ֆինանսավորումը, որով նախատեսվում է վերականգնել շուրջ 65 կմ ընդհանուր երկարությամբ կենսական նշանակության ճանապարհներ ՀՀ Արագածոտնի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում։
Նկատենք, որ Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի առաջին փուլով նախատեսված 170 կմ ընդհանուր երկարությամբ կենսական նշանակության ճանապարհ արդեն վերականգնվել է։ Ավելին՝ ծրագրի տնտեսումների հաշվին հնարավոր է եղել վերականգնել ծրագրով նախատեսվածից ավելին՝ լրացուցիչ 41,1 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհներ։ Ֆինանսավորման ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում նախատեսվում է վերականգնել 360 կմ ընդհանուր երկարությամբ (ներառյալ հիմնական ծրագրի 170կմ-ը) կենսական նշանակության ճանապարհահատվածներ։

Сурен Папикян принял делегацию Всемирного банка
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян встретился с делегацией группы Всемирного банка специализированной в сфере транспорта.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства территориального управления и инфраструктур РА, Папикян высоко оценил многолетнее и эффективное взаимодействие Армении и Всемирного банка, подчеркнув заинтересованность армянской стороны в динамичном развитии отношений с банком и переводе на качественно новый уровень.
В то же время министр счел необходимым отметить, что программа улучшения дорожной сети жизненного значения, реализованная совместно с банком и находящаяся в процессе,создает важные предпосылки для экономического развития и инфраструктурной модернизации Армении.
Специалист ВБ по транспорту Наргиз Рискулова поблагодарила министра за прием и выразила уверенность, что партнерское и плодотворное сотрудничество с Арменией посредством программ, осуществляемых при координации Министерства территориального управления и инфраструктур, получит новые проявления развития.
Наргиз Рискулова также с радостью сообщила, что Совет директоров ВБ в мае этого года было утверждено второе дополнительное финансирование в размере 13,4 млн евро для программы улучшения дорожной сети жизненного значения, по которому планируется восстановить дороги жизненного значения общей протяженностью около 65 км в Арагацотнской, Араратской, Гегаркуникской, Лорийской и Сюникской областях РА.
Отметим, что по первому этапу программы улучшения дорожной сети жизненного значения восстановлена жизненно важная дорога общей протяженностью 170 км. Более того, за счет сэкономленных средств программы, удалось восстановить больше предусмотренного - дороги общей протяженностью в 41,1 км. В рамках второго этапа программы финансирования планируется восстановить жизненно важные участки общей протяженностью 360 км (включая 170 км основнойпрограммы).