Ալեն Սիմոնյանն ու Արեն Մկրտչյանը տուժող են ճանաչվել Լևոն Երանոսյանի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Երանոսյանի գործով տուժողներ են ճանաչվել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը և ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երանոսյանի գործով նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց նիստը նախագահող դատավորը:
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան և Նոր Նորքի նստավայրում՝ հուլիսի 2-ին, ընթանում է ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանի գործով դատական նիստը:
Նիստին ներկա չեն տուժող կողմն ու տուժողների ներկայացուցիչը, սակայն մեղադրող դատախազի առաջարկով դատական նիստը շարունակվում է առանց նրանց:
Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ։
ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատարի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին:
Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309 հոդվածների 1-ին և 2-րդ մասերով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
Լևոն Երանոսյանը Հատուկ քննչական ծառայություն էր հրավիրվել 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին, համապատասխանաբար, Բաղրամյան պողոտայում և Արցախի փողոցի սկզբնամասում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում հատուկ միջոցներ կիրառելու գործով:

Ален Симонян и Арен Мкртчян по делу Левона Ераносяна признаны потерпевшими
По делу бывшего командующего внутренними войсками Полиции РА, генерал-лейтенанта Левона Ераносяна потерпевшими признаны вице-спикер НС РА Ален Симонян и депутат парламентской фракции “Мой шаг” Арен Мкртчян.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании по делу Ераносяна заявил председательствующий судья.
В суде общей юрисдикции первой инстанции Авана и Нор Норка г. Еревана 2 июля проходит судебное заседание по делу бывшего командующего внутренними войсками Полиции РА Левона Ераносяна.
На заседании не присутствуют потерпевшая сторона и представитель потерпевших, однако, по предложению обвинительного прокурора, судебное заседание ведется без них.
Левону Ераносяну предъявлено обвинение в том, что он с применением специальных средств умышленно совершил действия, которые выходили за рамки его полномочий и нанесли существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также по неосторожности повлекли тяжелые последствия.
В отношении бывшего командующего внутренними войсками Полиции Армении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде из страны.
Левону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 1 и 2 статей 309 (превышение должностных полномочий).
Левон Ераносян был приглашен в Специальную следственную службу по делу о применении спецсредств в ходе столкновений 16 и 22 апреля 2018 года на проспекте Баграмяна и в начале улицы Арцаха.