Եվրոպական երկրորդ խաղերի փակմանը մարզադաշտից հետևել է մոտ 22 հազար հանդիսական
ՄԻՆՍԿ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկա գտնվեց Եվրոպական երկրորդ խաղերի փակման արարողությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խաղերի փակմանը ներկա էին նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և մի շարք այլ երկրների ղեկավարներ: Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում` Եվրոպական երկրորդ խաղերի փակման արարողությամբ մարվեց խաղերի խորհրդանիշ կրակը:
Եվրոպական խաղերի փակման արարողությունը նույնպես կայացավ «Դինամո» մարզադաշտում: Փակմանը մարզադաշտից հետևեցին մոտ 22 հազար հանդիսական: Կազմակերպիչները խաղերի եզրափակիչ մասում հիմնականում տեսանյութերի միջոցով ներկայացրեցին մարզիկների անզիջում, գեղեցիկ, հուզիչ, արդար պայքար-մրցակցությունը` առանձնակի ընդգծելով խաղերի կայացման գործում կամավորների գործոնը:
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում հնչեց նաև Բելառուսի հիմնը, մարզադաշտ դուրս բերվեցին մասնակից երկրների դրոշները, ի դեպ, Հայաստանի դրոշակակիրը Եվրոպական խաղերի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովն էր:
Ներկաների ողջույն և հրաժեշտի խոսքով դիմեց Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և առանձնացրեց, որ Բելառուսը կարողացավ լավ անցկացնել խաղերը միայն միասնականության շնորհիվ: Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Յանեժ Կոչիյանչիչը իր փակման խոսքում շեշտեց, որ այս խաղերը դարձան իսկական սպորտային տոն:
Եվրոպական երրորդ խաղերը կանցկացվեն 4 տարի անց Կրակով քաղաքում: Եվրոպական երկրորդ խաղերի մեդալների ոչ պաշտոնական հաշվարկի հաղթողը Ռուսաստանի ընտրանին է 109 մեդալով` 44 ոսկե, 23 արծաթե, 42 բրոնզե: Հայաստանը նվաճեց 11 մեդալ և հաշվարկում միայն 11-րդն է: Եվրոպական խաղերի չեմպիոններ դարձան Արթուր Ալեքսանյանը, Հովհաննես Բաչկովը , Արթուր Հովհաննիսյանը, Արթուր Դավթյանը, Տիգրան Կիրակոսյանը: Արծաթե մեդալներ նվաճեց Վահագն Դավթյանը, Կարապետ Չալյանը և Դավիթ Գրիգորյանը, իսկ ահա Գոռ Ներսիսյանը, Կարեն Տոնականյանը և Արսեն Ղազարյանը բավարարվեցին բրոնզե մեդալով:

За закрытием II Европейских игр на стадионе наблюдали около 22 тысяч зрителей
Президент Республики Армения Армен Саркисян присутствовал на церемонии закрытия II Европейских игр. Как передает Арменпресс, на закрытии Игр присутствовали также президент РФ Владимир Путин и главы ряда других стран. В столице Беларуси Минске церемония закрытия II Европейских игр завершилась погашением огня - символа Игр.
Церемония закрытия Европейских игр также состоялась на стадионе “Динамо”. За закрытием на стадионе следили около 22 тысяч зрителей. Организаторы в финальной части игр, в основном посредством показа видеоматериалов, представили бескомпромиссную, красивую, волнующую, справедливую борьбу спортсмено. Особо подчеркнули и фактор волонтеров в организации игр.
В ходе торжественной церемонии прозвучал гимн Беларуси, по стадиону пронесли флаги всех стран-участниц, кстати, знаменосцем Армении был чемпион Европейских игр Ованес Бачков.
Со словами приветствия и прощания к присутствующим обратился президент Беларуси Александр Лукашенко и отметил, что Беларусь сумела хорошо провести Игры только благодаря единству. Президент Европейского олимпийского комитета Янез Кочиянчич в своем заключительном слове подчеркнул, что эти игры стали настоящим спортивным праздником.
III Европейские игры состоятся через 4 года в Кракове. В неофициальном зачете медалей вторых Европейских игр сборная России завоевала 109 медалей - 44 золотых, 23 серебряных и 42 бронзовых. Армения завоевала 11 медалей и занимает 11-е место. Чемпионами Европейских игр стали Артур Алексанян, Ованес Бачков, Артур Оганесян, Артур Давтян, Тигран Киракосян. Серебряные медали завоевали Ваагн Давтян, Карапет Чалян и Давид Григорян, а Гор Нерсисян, Карен Тонаканян и Арсен Казарян завоевали бронзовые медали.