Վանաձորում Յուրի Ջորկաեֆը ծանոթանում է Հայաստանի ՏՏ ոլորտում ներդրումային հնարավորություններին
ՎԱՆԱՁՈՐ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում ամփոփվեց «Հայաստան-Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փակման արարողությանը ներկա էր աշխարհահռչակ ֆրանսահայ ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը, ով եկել էր ծանոթանալու ինժեներական լուծումների ցուցահանդեսին և լավագույն սկսնակ ընկերությունների կարողություններին։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը պատմեց, թե ինչու Յուրի Ջորկաեֆը ցանկացավ մասնակցել այս միջոցառմանը։
«Երեկ մի հայկական նոր բրենդի հիմնադրմանն ենք մասնակցել, և պարոն Ջորկաեֆը, տեղեկանալով, որ մենք բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն ենք ստեղծել, ինձ ասաց, որ իր շատ ընկերներ ցանկանում են իմանալ, թե ինչպես կարող են օգնել հայկական բարձր տեխնոլոգիական ոլորտին, ինչպես կարող են ներդրումներ անել և իրենց մասնակցությունն ունենալ այդ գործում։ Ես պարոն Ջորկաեֆին ասացի, որ բազմաթիվ հարթակներ կան, որտեղ կարելի է մասնակցել, և մենք կարող ենք հետագայում դա քննարկել։ Հիշեցի, որ ես պետք է մասնակցեի «Ինժեներական շաբաթի» փակման արարողությանը և ասացի պարոն Ջորկաեֆին, որ եթե ուզում է ծանոթանալ ոլորտին, կարող ենք միասին գնալ Վանաձոր, որին նա մեծ հաճույքով համաձայնեց»,- ասաց Արշակյանը։
Հունիսի 24-28-ը ՀՀ կառավարության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի եւ Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ Երեւանում և Վանաձորում կանցկացվի«Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Շաբաթվա ընթացքում ընթացել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի եռօրյա նեղ մասնագիտական սեմինարներ, ցուցադրություններ եւ փորձի փոխանակմանն ուղղված միջոցառումներ։

В Ванадзоре Юрий Джоркаефф знакомится с инвестиционными возможностями в сфере ИТ Армении
В ванадзорском технологическом центре был подведен итог цикла мероприятий под названием “Армения - инженерная неделя”. Как сообщает «Арменпресс», на церемонии закрытия присутствовал всемирно известный французский футболист армянского происхождения Юрий Джоркаефф, который приехал познакомиться с выставкой инженерных решений и возможностями лучших начинающих компаний.
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян рассказал, почему Юрий Джоркаефф захотел принять участие в этом мероприятии.
“Вчера мы участвовали в создании нового армянского бренда, и господин Джоркаефф, узнав, что у нас есть Министерство высокотехнологичной промышленности, сказал мне, что многие его друзья хотят знать, как они могут помочь армянской высокотехнологичной сфере, как могут делать инвестиции и участвовать в этом деле. Я сказал господину Джоркаеффу, что есть множество программ, в которых можно участвовать, и мы можем обсудить это в дальнейшем. Вспомнил, что я должен был принять участие в церемонии закрытия “Инженерной недели” и сказал господину Джоркаеффу, что при желании ознакомиться с этой сферой, мы можем вместе поехать в Ванадзор, с чем он согласился с большим удовольствием”,- сказал Акопян.
С 24 по 28 июня по инициативе правительства РА, фонда “Инкубатор предприятий” и Инженерной ассоциации в Ереване и Ванадзоре прходит ряд мероприятий под названием “Армения - инженерная неделя”.
В течение недели состоялись трехдневные узкоспециальные семинары, выставки и мероприятия по обмену опытом в сфере высоких технологий.