Վանաձորում Յուրի Ջորկաեֆը ծանոթանում է Հայաստանի ՏՏ ոլորտում ներդրումային հնարավորություններին
ՎԱՆԱՁՈՐ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում ամփոփվեց «Հայաստան-Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փակման արարողությանը ներկա էր աշխարհահռչակ ֆրանսահայ ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը, ով եկել էր ծանոթանալու ինժեներական լուծումների ցուցահանդեսին և լավագույն սկսնակ ընկերությունների կարողություններին։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը պատմեց, թե ինչու Յուրի Ջորկաեֆը ցանկացավ մասնակցել այս միջոցառմանը։
«Երեկ մի հայկական նոր բրենդի հիմնադրմանն ենք մասնակցել, և պարոն Ջորկաեֆը, տեղեկանալով, որ մենք բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն ենք ստեղծել, ինձ ասաց, որ իր շատ ընկերներ ցանկանում են իմանալ, թե ինչպես կարող են օգնել հայկական բարձր տեխնոլոգիական ոլորտին, ինչպես կարող են ներդրումներ անել և իրենց մասնակցությունն ունենալ այդ գործում։ Ես պարոն Ջորկաեֆին ասացի, որ բազմաթիվ հարթակներ կան, որտեղ կարելի է մասնակցել, և մենք կարող ենք հետագայում դա քննարկել։ Հիշեցի, որ ես պետք է մասնակցեի «Ինժեներական շաբաթի» փակման արարողությանը և ասացի պարոն Ջորկաեֆին, որ եթե ուզում է ծանոթանալ ոլորտին, կարող ենք միասին գնալ Վանաձոր, որին նա մեծ հաճույքով համաձայնեց»,- ասաց Արշակյանը։
Հունիսի 24-28-ը ՀՀ կառավարության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի եւ Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ Երեւանում և Վանաձորում կանցկացվի«Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Շաբաթվա ընթացքում ընթացել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի եռօրյա նեղ մասնագիտական սեմինարներ, ցուցադրություններ եւ փորձի փոխանակմանն ուղղված միջոցառումներ։

Youri Djorkaeff in Armenia to support high-tech industry
VANADZOR, JUNE 28, ARMENPRESS. The Armenia-Engineering Week series of events were concluded at the Vanadzor Technology Center, and a very special guest was in attendance for the closing ceremony.
Retired French-Armenian footballer Youri Djorkaeff visited the venue to tour the engineering solutions expo and to get to know the abilities of beginning companies.
Minister of High Tech Industry Hakob Arshakyan revealed why the football legend wanted to participate in the event.
“Yesterday we participated in the launch of a new Armenian brand, and upon finding out that we have created a Ministry of High Tech Industry Mr. Djorkaeff told me that many of his friends want to know how they can help the Armenian high tech sector, how they can make investments and have their participation in this work. I told Mr. Djorkaeff that there are numerous platforms where one can participate and we can discuss this in the future. I remembered that I had to take part at the closing ceremony of the Engineering Week and I told Mr. Djorkaeff that if he wants to get familiarized with the sector we can come to Vanadzor together, and we happily agreed,” Hakobyan said.
The Armenia: Engineering Week series of events were held June 24-28 in Yerevan and Vanadzor. The events were organized by the Armenian Government, the Enterprise Incubator Foundation and the Engineering Association.