Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն հրաժարական Է տվել հունիսի 20-ի բողոքի ակցիաներից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ընդունված որոշումը պատասխանատվություն Է ժողովրդի առջեւ»,-հայտարարել Է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության գլխավոր քարտուղար Կախա Կալաձեն: Ինչպես նշվում Է, Կոբախիձեի պաշտոնաթողության որոշումն ընդունվել Է կուսակցության քաղխորհրդի նիստում, որը ղեկավարել Է նրա նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին: Նախօրյակին Թբիլիսիում խորհրդարանի պատերի մոտ տեղի Է ունեցել բողոքի ակցիա, որը վերաճել Է ոստիկանության հետ ցուցարարների բախման: Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են Իրակլի Կոբախիձեի հրաժարականը՝ նրան մեղադրելով հայրենիքի դավաճանության մեջ: Նման մեղադրանքների պատճառ Է դարձել սկանդալը՝ կապված Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի այցի հետ, որն Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարն Է:
Նա բացել Է կազմակերպության նստաշրջանը՝ զբաղեցնելով վրացական խորհրդարանի ղեկավարի աթոռը, ինչն առաջացրել Է ընդդիմադիր պատգամավորների, իսկ հետո նաեւ վրաց հասարակայնության վրդովմունքը: Բազմահազարանոց հանրահավաքը ցրելու համար ոստիկանությունը դրա մասնակիցների դեմ կիրառել Է արցունքաբեր գազ եւ ռետինե փամփուշտներ: Տուժել Է 240 մարդ, այդ թվում՝ ոստիկանության 80 աշխատակից: Այդուհանդերձ, «Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավարներից մեկը՝ Գիգա Բոկերիան, հայտարարել Է, որ ակցիան հունիսի 21-ին կշարունակվի Թբիլիսիի խորհրդարանի շենքի մոտ: Նա պնդում Է, որ տեղի ունեցածից հետո այլեւս հնարավոր չԷ կանգ առնել:

Спикер грузинского парламента ушел в отставкуИраклий Кобахидзе
Спикер парламента ГрузииИраклий Кобахидзеушел в отставку после прошедших 20 июня протестов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
«Принятое решение является ответственностью перед народом», — заявил генеральный секретарь правящей партии «Грузинская мечта»Каха Каладзе. Как отмечается, решение об отставке Кобахидзе было принято на политсовете партии под руководством ее председателяБидзины Иванишвили.
Накануне в Тбилиси у стен парламента прошла акция протеста, которая переросла в столкновения митингующих с полицией. Участники акции требовали отставки Ираклия Кобахидзе, обвиняя его в предательстве родины.
Причиной для таких обвинений стал скандал, связанный с визитом дипломата из РоссииСергея Гаврилова, занимающего пост главы Межпарламентской ассамблеи православия. Он открыл сессию организации, сидя в кресле главы грузинского парламента, что вызвало возмущение сначала оппозиционных депутатов из партий «Единое национальное движение» и «Европейская Грузия», а потом и грузинской общественности.
Для разгона многотысячной акции полицияприменилапротив митингующих слезоточивый газ и резиновые пули. В результатепострадали240 человек, из которых 80 оказались сотрудниками полиции. Тем не менее один из лидеров оппозиционной партии «Европейская Грузия» Гига Бокериязаявил, что акция продолжится у здания парламента в Тбилиси в пятницу, 21 июня. Он считает, что после произошедшего уже невозможно остановиться.