Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն հրաժարական Է տվել հունիսի 20-ի բողոքի ակցիաներից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ընդունված որոշումը պատասխանատվություն Է ժողովրդի առջեւ»,-հայտարարել Է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության գլխավոր քարտուղար Կախա Կալաձեն: Ինչպես նշվում Է, Կոբախիձեի պաշտոնաթողության որոշումն ընդունվել Է կուսակցության քաղխորհրդի նիստում, որը ղեկավարել Է նրա նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին: Նախօրյակին Թբիլիսիում խորհրդարանի պատերի մոտ տեղի Է ունեցել բողոքի ակցիա, որը վերաճել Է ոստիկանության հետ ցուցարարների բախման: Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են Իրակլի Կոբախիձեի հրաժարականը՝ նրան մեղադրելով հայրենիքի դավաճանության մեջ: Նման մեղադրանքների պատճառ Է դարձել սկանդալը՝ կապված Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի այցի հետ, որն Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարն Է:
Նա բացել Է կազմակերպության նստաշրջանը՝ զբաղեցնելով վրացական խորհրդարանի ղեկավարի աթոռը, ինչն առաջացրել Է ընդդիմադիր պատգամավորների, իսկ հետո նաեւ վրաց հասարակայնության վրդովմունքը: Բազմահազարանոց հանրահավաքը ցրելու համար ոստիկանությունը դրա մասնակիցների դեմ կիրառել Է արցունքաբեր գազ եւ ռետինե փամփուշտներ: Տուժել Է 240 մարդ, այդ թվում՝ ոստիկանության 80 աշխատակից: Այդուհանդերձ, «Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավարներից մեկը՝ Գիգա Բոկերիան, հայտարարել Է, որ ակցիան հունիսի 21-ին կշարունակվի Թբիլիսիի խորհրդարանի շենքի մոտ: Նա պնդում Է, որ տեղի ունեցածից հետո այլեւս հնարավոր չԷ կանգ առնել:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Georgia Irakli Kobakhidze has resigned following the mass protests of June 20, reports Armenpress.
“This decision is a responsibility before the people”, Secretary General of the ruling ‘Georgian Dream - Democratic Georgia’ party Kakha Kaladze said.
TASS reports on June 20, several thousand protesters converged on the parliament in downtown Tbilisi, demanding the resignation of the interior minister and the parliament’s speaker, and tried to storm the building. In response, police used tear gas, rubber bullets and water cannons to disperse the demonstrators. According to Georgian media, dozens were detained, 240 people suffered injuries.
The protests were sparked by an uproar over a Russian State Duma delegation’s participation in the 26th session of the Inter-parliamentary Assembly on Orthodoxy (IAO). On Thursday morning, IAO President Gavrilov opened the session in the Georgian parliament building. Opposition lawmakers were outraged by the fact that Gavrilov addressed the event’s participants from the parliament speaker’s seat. In protest, they did not allow the IAO session to continue.