ՀՀ նախագահը հյուրընկալել է Բեյրութի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ ճեմարանի շրջանավարտների միության ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Բեյրութի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ճեմարանի շրջանավարտների միության ներկայացուցիչներին, ովքեր Հայաստանում են իրենց վարչական մարմնի հավաքն անցկացնելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հյուրերը ներկայացրել են միության ծրագրերն ու անելիքները: Նրանք տեղեկացրել են նաև, որ նպատակներից մեկն էլ իրենց ճեմարանի նախկին բազմավաստակ տնօրեն Սահակ վարդապետ Քեշիշյանի 100-ամյակի ոգեկոչումն է և նրա հիշատակի հավերժացումը:
Ողջունելով նրանց մտադրությունը՝ նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է օժանդակել Գյումրի քաղաքի՝ աջակցության կարիք ունեցող որևէ կրթօջախի՝ հաշվի առնելով, որ Սահակ վարդապետ Քեշիշյանը ժամանակին հոգևոր և մշակութային գործունեություն է ծավալել նաև Գյումրիում:«Այն լավագույն արժեքները, որ ստեղծվել են, որ ունենք, պետք է փոխանցենք հաջորդ սերնդին: Իզուր չէ, որ հայր Սահակն իր ուշադրությունը Գյումրիի վրա էր կենտրոնացրել: Այն մեր պատմական, կրթական ու մշակութային կենտրոնն է եղել և պետք է շարունակի այդպիսին մնալ»,-ասել է նախագահը:
Հյուրերը պատրաստակամությամբ են ընդունել առաջարկը, ինչպես նաև ներկայացրել Սահակ վարդապետի հիշատակին նվիրված իրենց մյուս նախաձեռնությունները:

President Sarkissian hosts representatives of Beirut’s Union of Graduates of St. Gregory the Illuminator seminary
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian hosted the representatives of the Union of Graduates of the St. Gregory the Illuminator seminary of Beirut who are in Armenia to hold the meeting of the administrative body, the Presidential Office told Armenpress.
The guests introduced the Union’s programs and plans. They informed that one of their goals is to commemorate the 100th anniversary of former director of the seminary Sahak Keshishyan.
Welcoming their plan President Sarkissian proposed to assist any educational facility in Gyumri that needs support, given the fact that Sahak Keshishyan has also carried out spiritual and cultural activity in Gyumri in the past. “The best values which have been created and which we have, we should transfer them to the next generation. It’s not a coincidence that Father Sahak has concentrated his attention on Gyumri. It has been our historical, educational and cultural center and should continue to remain so”, the Armenian President said.
The guests accepted the proposal with readiness, as well as introduced their other initiatives dedicated to the memory of Sahak Keshishyan.