Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը հրաժարական Է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Պիա Կյորսգորը թողնում Է պաշտոնը հունիսի 5-ի ընտրություններում իր կուսակցության եւ աջ կենպրոնամետ դաշինքի պարտությունից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտնել Է Facebook-ի իր Էջում:
«Խորհրդարանական ընտրություններից հետո մի քանի մարդ ինձ հարցրեցին՝ կլինեմ ես արդյոք Ֆոլկետինգի նախագահը: Չեմ լինի: Իշխանությունը փոխվել Է»,-նշել Է Կյորսգորը: Քաղաքական գործիչը վերընտրվել Է վերջին ընտրություններում եւ կշարունակի աշխատել Դանիայի ժողովրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբի կազմում, որի մանդատների թիվը 37-ից նվազել Է մինչեւ 16: Կյորսգորի պաշտոնաթողությունն սպասելի Էր. Ֆոլկետինգի նոր խոսնակ կդառնա առավել մեծ թվով ձայներ ստացած կուսակցություններից մեկի ներկայացուցիչը: Հունիսի 5-ի ընտրություններում ձախ կուսակցություններն ստացել են 91 մանդատ, իսկ աջ կենտրոնամետները՝ 75: Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն առաջին տեղն Է գրավել ձայների 25,9 տոկոս արդյունքով: Երկրորդ տեղում Լիբերալ կուսակցությունն Է՝ 23,4 տոկոսով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спикер парламента Дании объявила о своей отставке
Спикер датского парламента Пиа Кьерсгор уходит со своего поста после поражения партии и правоцентристского блока на выборах 5 июня. Об этом она сообщила на своей странице вFacebook.
"После парламентских выборов несколько человек спросили меня, буду ли я председателем Фолькетинга. Не буду. Власть изменилась", - отметила Кьерсгор.
Политик была переизбрана на последних выборах и продолжит работать в составе парламентской группы Датской народной партии, число мандатов которой уменьшилось с 37 до 16. Отставка Кьерсгор была ожидаема: новым спикером Фолькетинга станет представитель одной из партий, получивших наибольшее число голосов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На выборах 5 июня левые партии получили 91 мандат, а правоцентристы - 75. Социал-демократическая партия стала крупнейшей в стране с результатом 25,9% голосов. На втором месте - Либеральная партия (Венстре) с 23,4%.