Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկեց Փաշինյան-Պուտին հանդիպումը
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքի «Կոնստանտինյան» պալատում մեկնարկեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ` հանդիպման սկզբում տեղի ունեցավ երկու երկրների առաջնորդների ձեռքսեղմման և արարողակարգային լուսանկարահանման արարողությունը։
«Ես շատ ուրախ եմ ողջունել ձեզ ևս մեկ անգամ, այս անգամ՝ Պետերբուրգում։ Սանկտ Պետերբուրգի տնտեսական համաժողովը լավ հարթակ է գործընկերների հետ հանդիպելու, տնտեսական օրակարգի հարցեր քննարկելու։ Կարիք չկա երկկողմ հարցեր քննարկել, մենք դա անում ենք պարբերաբար։ Ռուսաստանն առևտրաշրջանառության առումով և շատ այլ հարցերում Հայաստանի առաջատար գործընկերն է, ինչը խոսում է մեր երկու երկրների լավ հարաբերություններ մասին»,- նշեց Պուտինը։
Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին հայտնեց, որ ևս ուրախ է հերթական հանդիպման համար։ «Շատ ուրախ եմ նորից հանդիպել ձեզ հետ Սանկտ Պետերբուրգում։ Վերջին անգամ մենք հանդիպել ենք Նուր-Սուլթանում, իսկ առաջին անգամ՝ մեկ տարի առաջ, և այս մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ ենք ունեցել։ Մեր հարաբերությունները զարգանում են կայուն։ Մենք ակտիվ համագործակցում ենք ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի ու ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում։ Շատ ուրախ եմ, որ այս ուղղություններով հնարավորություն ունենք ամբողջովին զարգացնել մեր հարաբերությունները։ Ապրիլ ամսին մեր երկրի տնտեսական աճի ցուցանիշը 9.2% է կազմել. սա լավ ցուցանիշ է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ԵԱՏՄ-ի համար, որովհետև մեր տնտեսական ցուցանիշները մեծ մասամբ կախված են ԵԱՏՄ-ում մեր համագործակցությունից։ Այս տարի բավական լավ աճ ունենք նաև Ռուսաստանից Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվերի առումով։ Այսօր բոլոր տուրիստական շրջաններում կարելի է լսել ռուսաց լեզուն։ Ես ռուս զբոսաշրջիկներին հարցնում եմ, թե ինչպես են իրենք զգում Հայաստանում, նրանք պատասխանում են, որ Հայաստանում իրենց լավ են զգում, և ակնհայտ է, որ շատ ու շատ ռուս զբոսաշրջիկներ են շարունակելու գալ Հայաստան, և այսպիսի շփումները կարող են նպաստել մեր քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 6-7-ը Սանկտ Պետերբուրգում է գտնվում աշխատանքային այցով, որտեղ մասնակցելու է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին և հանդես է գալու ելույթով: Այցի շրջանակներում վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում տարբեր երկրների ղեկավարների, կառավարությունների ներկայացուցիչների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հանդես կգա մամուլի ասուլիսով: Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում են նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. The meeting between Armenian Premier Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin has kicked off in Konstantinovsky Palace, St. Petersburg city, Russia. The correspondent of ARMENPRESS reports Putin said after shaking hands and being photographed, “I am very glad to welcome you once again, this time in St. Petersburg. The economic forum of St. Petersburg is a good platform for meeting with partners and discussing economic issues. There is no need to discuss bilateral issues, since we do it regularly. Russia is a leading partner for Armenia in terms of trade and many other directions, which shows the good relations between the two countries”.
Nikol Pashinyan told Vladimir Putin that he is also glad for the meeting. “I am very glad to meet you again in St. Petersburg. Last time we met in Nur-Sultan, while we first met a year ago and we had numerous meetings during this one year. Our relations develop steadily. We have not only active bilateral cooperation, but also in the sidelines of the EAEU, CIS and CSTO. I am very glad we have the opportunity to fully develop our relations in the these directions. The economic growth of our country amounted to 9.2% in April. This is a good index not only for Armenia, but also for the EAEU, since our economic achievements are mainly conditioned by our cooperation in the sidelines of the EAEU. This year we have recorded also a significant rise in the visits of Russian tourists to Armenia. Today the Russian language can be heard in any touristic circle. I ask Russian tourists how they feel in Armenia, and they answer that they feel good in Armenia, and it’s obvious that more and more tourists come to Armenia and such interactions can foster the development of our political and economic relations”, Pashinyan said.
On June 6-7, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is in Saint Petersburg on a working visit to attend the St. Petersburg International Economic Forum where he will deliver a speech. Within the framework of the visit, Prime Minister Pashinyan will meet with leaders of different countries, representatives of governments and heads of international organizations. Nikol Pashinyan will meet with the representatives of the Armenian community of Saint Petersburg and will give a press conference.