ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Մարոկկոյի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Մարոկկոյի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաուզ Էլ Աշաբին (նստավայրը՝ ք․Կիև):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու առթիվ և հույս հայտնել, որ Ֆաուզ Էլ Աշաբին երկար տարիների իր փորձառությունը կծառայեցնի երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման ու խորացման գործին:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Մարոկկոն, որպես հազարամյակների պատմություն ունեցող երկրներ, համագործակցության չիրացված մեծ ներուժ ունեն, որը կարիք ունի բացահայտման:
Խոսելով երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության մասին՝ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես հեռանկարային է համարել բարձր տեխնոլոգիաների, տեղեկատվության կառավարման, արհեստական բանականության ոլորտները: Երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման ու փոխադարձ ճանաչելիության տեսանկյունից զրուցակիցները կարևոր են համարել նաև զբոսաշրջության զարգացումը:

New Ambassador of Morocco presents credentials to Armenian President
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. New Ambassador of Morocco to Armenia Faouz El Achchabi (residence in Kiev, Ukraine) presented her credentials to President Armen Sarkissian, the Presidential Office told Armenpress.
At the meeting the Armenian President congratulated the Ambassador on assuming office and expressed hope that Faouz El Achchabi’s long experience will serve for the development and deepening of relations between the two countries.
The President said Armenia and Morocco are countries with millennia history and have a great cooperation potential which is not utilized and needs to be revealed.
Talking about the bilateral mutually beneficial partnership, Mr. Sarkissian considered high technologies, information management and artificial intelligence as prospective areas. The sides also highlighted the field of tourism in terms of developing the bilateral relations and raising mutual awareness.